Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri için başvurular başladı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

“Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri” için başvurular başladı. Bu yıl 25’incisi düzenlenecek olan yarışmada ödüller, Özgürlükçü Demokrasi gazetesi tarafından verilecek.

1993 yılından itibaren verilen “Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri” için başvurular başladı. Bu yıl 25’incisi düzenlenecek olan yarışmada ödüller, Özgürlükçü Demokrasi gazetesi tarafından verilecek.

MUSA ANTER VE ÖZGÜR BASIN ŞEHİTLERİ GAZETECİLİK ÖDÜLLERİ ŞARTNAMESİ

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin şartnamesi şöyle:

Musa Anter ve görevi basında şehit düşen diğer özgür basın çalışanları anısına her yıl düzenlenen, “Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri” yarışmasını bu yıl Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi düzenlemektedir.

Yarışmanın dili Kürtçe ve Türkçe’dir. Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Yarışması, “Türkçe Haber”, “Kürtçe Haber”, “Fotoğraf (haber fotoğrafı)”, “Karikatür” ve Gurbetelli Ersöz anısına, “Kadın Haberciliği” olmak üzere beş ayrı dalda düzenlenir. Her dalda eseri birinci gelene ödül verilir. Seçici kurul uygun gördüğü hallerde başarılı çalışmaları takdir ve övgü ile değerlendirir. Ödül tutarları, her dal için 5.000 TL’dir. Her katılımcı sadece bir daldan ve sadece bir eser ile yarışmaya katılabilir. Değerlendirme, yarışmaya doğrudan gönderilen çalışmaların yanı sıra, ön eleme kurullarının seçici kurullara önerileri de dikkate alınarak yapılır.

Gönderilen eserler sahiplerine iade edilmeyecek ve gazetemizde yayınlanabilecektir. Yarışmaya katılım başvuru son tarihi 10 Eylül 2017, seçilen eserlerin açıklanma tarihi 18 Eylül 2017’dir. Eserlerin, PTT veya kargo ile gönderilmesi ya da elden bizzat teslim edilmesi gerekmektedir. Posta veya kargodan kaynaklı ulaşmayan eserlerin sorumluluğu sahibine aittir.

KATILIM KOŞULLARI

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Yarışması’nın teknik şartnamesinde belirtilen koşullara haiz, eser sahibi herkes yarışmaya katılabilir. Yarışmaya seçici kurul üyeleri (jüri olduğu yıl) ile Özgürlükçü Demokrasi gazetesi çalışanları katılamazlar. Yarışmaya katılan eserlerin daha önce yayımlanmamış ya da 10 Eylül 2016 tarihinden sonra yayımlanmış olması gerekmektedir. Katılımcı, daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül, mansiyon ve sergileme almamış eserleriyle katılabilir. Eserin, daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül, mansiyon ve sergileme aldığının ortaya çıkması durumunda katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır; alınan ödül iptal edilir.

Ödül alınmışsa, katılımcı tarafından iade edilmesi gerekmektedir. Bu işlem diğer katılımcılar için herhangi bir talep hakkı doğurmaz. Yarışmaya gönderilen eser üzerinde, eser kendisinin olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve jüriyi yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan katılımcı hakkında jüri tarafından kural ihlali işlemi uygulanır. Yarışmaya eser gönderen tüm katılımcıların, şartnamede belirtilen hususları kabul ettikleri kabul edilir. Bu koşullara uymayan katılımcılar yarışma dışı bırakılır.

Eser yayınlanmamış ise, eserin adı, çekildiği ya da çizildiği yer ve zaman; yayınlanmış ise yayınlandığı gazete, dergi, ajans, internet sitesi, TV ile yayın tarihi bilgileri ve yayının bir kopyasının dosyada yer alması gerekmektedir. Katılımcıların; özgeçmişi, iletişim adresi ve eser hakkındaki bilgi yazısı ile bir adet fotoğrafını başvuru dosyasına eklemelidir.

TEKNİK ŞARTNAME

Türkçe Haber, Kürtçe Haber ve Kadın Haberciliği Dalları: Katılımcılar, politika, ekonomi, ekoloji, eğitim, sağlık, toplum yasam, kültür sanat ve spor gibi kategorilerde haber değeri taşıyan çalışmalarla katılım sağlayabilirler. Haberlerin beş (5) nüsha seklinde gönderilmesi gerekmektedir.

Fotoğraf Dalı: Yarışmaya gönderilen çalışmaların arka yüzlerinin sol alt kösesine, eser sahibinin adı soyadı ve eserin adı bir etiketle yazılacaktır. Fotoğrafın çekildiği zaman, mekan ile haber adı belirtilmelidir. Fotoğraf dalında yarışmaya gönderilecek eserlerin boyutları; kısa kenar minimum 2000 piksel, JPG formatında, 300 DPI çözünürlükte ve 12 sıkıştırma kalitesinde olarak sunulmalıdır. Seçici kurul gerek görürse katılımcıdan fotoğrafın orijinal halini (Raw) talep edebilir. Üzerinde oynanmış ve gerçekliğini değiştirecek şekilde değiştirilmiş (ışık, renk, kontrast ayarları hariç) fotoğraf değerlendirmeye alınmayacaktır.

Karikatür Dalı: Yarışmaya gönderilen eserlerin ismi eserin arka yüzlerinin sol alt kösesine, bir etiketle yazılacaktır. Çizer kullandığı teknikte serbesttir. Ancak eserler orijinal olmalıdır. Sanatçı tarafından (ıslak imza) imzalanması koşulu ile dijital baskı ürünler kabul edilir. Karikatür boyutları en az A4 (21 cm × 29,7 cm) en fazla A3 (29,7 cm x 42 cm) olmalı ve herhangi bir zemine yapıştırılmamalıdır.

Türkçe Haber Jürisi

Ayşe Yıldırım
Fatih Polat
Faruk Eren
İbrahim Varlı
Hüseyin Aykol

Kürtçe Haber Jürisi

Fehim Işık
Gülistan İke
Hatice Kamer
Semiha Alankuş
Ertuş Bozkurt

Kadın Haberciliği Jürisi

Ayşe Düzkan
Burcu Karakaş
Mehveş Evin
Mekiye Görenç
Pınar Ural

Fotoğraf Dalı Jürisi

Bülent Kılıç
Mustafa Seven
Nazmi Belge
Ramazan Öztürk
Sebati Karakurt

Karikatür Dalı Jürisi

Gülay Batur
Halil İncesu
Rıdvan Bağış
Sefer Selvi
Doğan Güzel

Web: demokrasi31.com
E-Posta: demokrasigzt@gmail.com
Telefon: (212) 245 0885 – (553) 955 0885
Kâtip Mustafa Çelebi Mahallesi
Çukurluçesme Sokak 6/4 Beyoglu, Istanbul

Özgür Basın geleneğinden gelen basın yayın kurumları tarafından, 1993 yılından itibaren verilen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri bu yıl Özgürlükçü Demokrasi gazetesi tarafından verilecektir.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR