ÖGİ: Nedim Türfent serbest bırakılsın

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yaptığı haberlerden dolayı 13 aydır tek kişilik odada tutulan gazeteci Nedim Türfent’in 14 Haziran’da görülecek ilk duruşması için çağrıda bulunan ÖGİ, kamuoyundan duyarlılık istedi. ÖGİ, Türfent’in derhal tahliye edilmesini talep etti.

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), yaptığı haberlerden dolayı 13 aydır Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevinde tutuklu bulunan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Nedim Türfent’in ayın 14’ünde ilk kez mahkemeye çıkartılacak olmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. ÖGİ, tek kişilik hücrede tutulan ve 13 ayda 5 kez farklı cezaevlerine sevk edilen Türfent’in spor ve sohbet gibi sosyal faaliyetlerinin yasaklandığı; kendisine hala gazete, dergi ve kitap verilmediğine dikkat çekti.

Açıklamada, Türfent’in durumuna ilişkin şu ifadelere yer verildi: “Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 2015-2016 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasağı döneminde yaşanan insan hakları ihlalleriyle ilgili yaptığı haberler nedeniyle asker ve polislerin kullandığı sosyal medya hesaplarında infaz edilmekle tehdit edilen Nedim Türfent hakkında 22.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Türfent sadece ‘gizli tanıklar’ın ifadeleri üzerine 13 aydır tutuklu bulunuyor. Davanın ilk duruşması 14 Haziran’da Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi olarak tüm gazetecilerden, meslektaşımız Nedim Türfent’in duruşması için duyarlı olmasını ve gazetecilik mesleğine sahip çıkmasını bekliyoruz. Türfent, gazetecilik faaliyetlerinden ve gerçekleri yazmaktan tutuklanmıştır. Nedim Türfent gazetecidir. Gazetecilik suç değildir. Nedim Türfent ve tutuklu bulunan tüm gazetecilerin serbest bırakılmasını istiyoruz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR