ÖGİ’den 112 günlük basın ihlal raporu: Türkiye’de 166 gazeteci tutuklu

Post date:

Author:

Category:

Kürt Gazeteciler Günü dolayısıyla Özgür Gazeteciler İnisiyatifi’nin düzenlediği forumda, basına yönelik 2017 yılının 112 günlük ihlal raporu açıklandı. 2 gazetecinin haber takibinde öldürüldüğü ve 166 gazetecinin hala tutuklu bulunduğu belirtilen raporda, baskılara rağmen gerçeklerden asla taviz verilmediği vurgulandı.

Kürt Gazeteciler Günü’nün 119’uncu yıldönümü dolayısıyla Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) Diyarbakır’da düzenlediği forumda basına yönelik ihlal raporu açıklandı. Sur’da bulunan Duçem Kafe’de düzenlenen foruma çok sayıda gazeteci katıldı.

Formun yapıldığı salona Cizre’de öldürülen Azadiya Welat Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş, Rojeva Medya Gazetesi Editörü Evin Buldan, Musa Anter, Gurbeteli Ersöz, Şengal’de haber takibinde öldürülen Nujiyan Erhan’ın fotoğrafları asılırken, yine üzerine “Kürt gazetecilerinin 119’unucu yılı kutlu olsun” yazılı pankart açıldı.

Forum öncesi basın üzerindeki ihlal raporunu açıklayan Özgür Gazeteciler İnisiyatifi Sözcüsü Hakkı Boltan, gazetecilerin gününü kutlayarak, gazetecilerin özgür bir ortamda gazetecilik yapmalarını umut ettiklerini söyledi. Boltan’ın açıkladığı rapor şöyle:

‘KÜRT BASINI HERKESİN SESİ OLDU’

“Kürdistan Gazeteciler Günü bugün 119 yaşına bastı, tüm gazetecilere kutlu olsun. Biz sürgünde Kürdistan Gazetesi ile başladık. Bugün ise yayıncılığımızı, onlarca dergi, gazete, radyo, TV, ajans ve haber siteleriyle sürdürüyoruz. Tüm baskı ve engellemelere, tutuklama ve ölümlere, sürgün ve sansüre rağmen Kürt basını durmadan büyüdü, dünya ve bölgede önemli bir yer edindi. Kürt basını sadece Kürtlerin değil coğrafyasında barınan tüm halkların sesi, kulağı ve gözü oldu.

GERÇEKLERDEN ASLA TAVİZ VERİLMEDİ

Gerçeklerden asla taviz vermeyerek hakikati her zaman topluma taşımayı birinci görev bildi. 119 yıldır gerçeklerin karanlıkta kalmaması için mücadele etti, ediyor. Bu topraklarda denenmiş ve her seferinde başarısız olmuş sansür, kapatma, tutuklama, hapis cezası, işinden etme, sürgün etme gibi baskıcı uygulamalar son iki yıldır Kürt basını üzerinde hiç eksik olmadı.

SAVAŞIN FATURASI BASINA KESİLDİ

Kürt sorununun çözümü için yaklaşık üç yıl süren sürecin buzdolabına kaldırılmasıyla 2015 yazından itibaren yeniden başlayan savaşın faturası her zaman olduğu gibi yine basına kesildi. Gerçekler bir kez daha öldürülmek istendi. Baskıların odağına yine Kürt basını ve muhalif basın konuldu. Olağanüstü Hal’in (OHAL) ilanından sonra baskılar katlanarak sürdü. Bir darbenin ürünü olan OHAL’e dayandırılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) Kürt basını ve muhalif basın susturulmak istendi.

BİNLERCE GAZETECİ İŞİNDEN OLDU

Yüzlerce gazeteci gözaltına alındı, onlarca gazeteci tutuklandı, gazetecilere dava üstüne davalar açıldı, habercilik yargılandı, haber siteleri ve ajanslar onlarca kez erişeme engellendi, ajanslar, gazeteler ve TV’ler kapatıldı, binlerce gazeteci işinden oldu.

2016’DA 109 GAZETECİ TUTUKLANDI

Sadece 2016 yılında Türkiye’de 6, Suriye ve Irak’ta 10, Cezayir’de ise 1 olmak üzere toplam 17 gazeteci öldürüldü, 352 gazeteci gözaltına alındı, 109 gazeteci tutuklandı. Yine 2016 yılında 318 basın yayın organı (88 gazete, 17 dergi, 30 yayınevi, 5 haber ajansı, 120 TV-Radyo, 58 haber sitesi) kapatıldı, 780 gazetecinin basın kartı iptal edildi, 42 gazeteci saldırılara maruz kaldı.

2017’DE 17 GAZETECİ DAHA TUTUKLANDI

Basın üzerindeki baskılar 2017 yılında da hızından bir şey kaybetmedi. 1 Ocak 2017 tarihinden bu yana 112 günde basın üzerinde yaşanan baskılar kayıtlarımıza şöyle geçti:

* 17 gazeteci tutuklandı (166 gazeteci hala tutuklu).

* 82 gazeteci gözaltına alındı.

* 35 gazeteci hakkında soruşturma açıldı.

* 9 gazeteci saldırıya uğradı.

* 6 gazeteci hakkında dava açıldı.

* 30 gazeteciye ceza verildi.

* 2 gazeteci sınır dışı edildi.

* 2 TV kapatıldı.

* Gazeteci Nujiyan Erhan Şengal’de, gazeteci Şifa Gerdi de Musul’da öldürüldü.

* 6 gazeteci haber takibi sırasında yaralandı.

* 17 gazetecinin bilgisayar, fotoğraf ve kamerasına el konuldu.

* 3 haber sitesi erişime engellendi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR