Özgür Gündem ve Özgürlükçü Demokrasi davası ertelendi

0
44

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Genel Yayın Yönetmenleri Hüseyin Aykol, Zana Kaya ile gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ile Kürt Siyasetçi Hatip Dicle’nin yargılandığı davanın duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

“Hükümeti, yargı organlarını veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama” ve “Türk milletini, cumhuriyetini ve Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılama” suçlamalarıyla yargılanan Dicle, Aykol, Kaya ve Kızılkaya duruşmaya katılmazken, müdafi avukat Sercan Korkmaz hazır bulundu.

Duruşmada, Hatip Dicle hakkında çıkartılan yakalama emrinin infazının beklenmesine karar verilerek duruşma 2 Kasım’a ertelendi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem ile dayanışmak için başlatılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katılan Gazeteci Can Dündar ile gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın “kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşması da  aynı hakimlikte görüldü. Can Dündar hakkındaki yakalama emrinin infazının ve savunmasının yurt dışından alınmasına yönelik uluslararası istinabe evrakına cevabın beklenmesine karar verilerek, bir sonraki duruşma 2 Kasım’a ertelendi.

ÖZGÜRLÜKÇÜ DEMOKRASİ GAZETESİ DAVASI DA 30 KASIM’A ERTELENDİ

Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinde çıkan haberlerden kaynaklı “Devleti, hükümeti, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılamak” iddiaları ile haklarında dava açılan gazeteci Aziz Oruç ve Ersin Çaksu’nun yargılandıkları davanın duruşması da yine aynı hakimlikte görüldü.

Dosya üzerinden görülen duruşmada, gazeteci Ersin Çaksu hakkında çıkarılan yakalama emrinin devam edilmesi talep edilerek, bir sonraki duruşma 30 Kasım’a ertelendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here