Pandemi fırsatıyla medyaya yönelik baskılara BM’den tepki

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, yaptığı yazılı açıklamada “Özgür medya her zaman gereklidir, ama hiç bu pandemi sırasında olduğu gibi ihtiyacımız olmamıştı” dedi.

Bachelet, “Güvenilir bir bilgi hepimiz için bir yaşam çizgisidir” diye ekleyerek, Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) verilerini hatırlattı.

IPI, salgının Aralık 2019’da Çin’de ortaya çıkmasından bu yana dünya genelinde 130 basın hakları ihlali tespit ettiklerini açıkladı. IPI özellikle sansür tedbirleri, bilgiye erişimin kısıtlanması ve aşırı olduğu değerlendirilen dezenformayona karşı yasal tedbirlere dikkat çekti.

IPI ayrıca, pendemi yönetimini, resmi bilançoları veya ölü sayılarını zan altında bıraktıkları için 40’a yakın gazetecinin kendi ülkelerinde gözaltına alındığı veya soruşturmaya maruz kaldığını belirti. Bununla birlikte kayıp gazeteciler ve kapatılan medyaların da olduğu kaydedildi.

Bachelet, bazı yöneticilerin açıklamalarının gazetecilere yönelik “düşmanca ortamı besleyerek”, güvenliklerini tehlikeye attığı ve çalışma koşullarını kötüleştirdiği tepkisinde bulundu.

Bachelet’in sözcüsü Rupert Colville ise özellikle, pandemiye ilişkin günlük basın toplantılarında gazetecileri doğrudan hedef alan ABD Başkanı Donald Trump’ı işaret etti. Colville, “Ciddi basın kurumlarının bu şekilde saldırıya uğradığını görmek endişe verici bir eğilim” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR