Stuttgart’ta ETHA ile dayanışma eylemi yapıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Almanya’nın Stuttgart kentinde Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu’nun (AvEG-Kon) çağrısıyla Etkin Haber Ajansına (ETHA) ve Atılım gazetesine, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Kadınlar Meclisi’ne (SKM) yönelik polis terörü bugün akşam saatlerinde düzenlenen sokak eylemiyle protesto edildi, sosyalist basınla dayanışma çağrısı yapıldı.

ETHA SUSMADI SUSMAYACAK

Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) ve Sosyalist Kadınlar Birliği’nin (SKB) örgütlediği eylem, şehrin en işlek caddesi Königstrasse’de yapıldı. Eyleme Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF), Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), Yeni Demokrasi ve Yaşanacak Dünya katılarak destek verdi. Almanca ve Türkçe “ETHA susmadı, susmayacak” dövizlerinin taşındığı eylemde AvEG-Kon’un Almanca açıklaması okundu.

ETHA ÇALIŞANLARINA VE SOSYALİSTLERE ÖZGÜRLÜK

“ETHA çalışanları ve sosyalistlere özgürlük!” denilen açıklamada, saldırı “Sosyalistlerin 23 Haziran İstanbul belediye başkanlığı seçimlerine dair çıkardığı İstanbul Sokakta gazetesini dağıtmalarına tahammülsüzlük” olarak ifade edildi.

“Bu saldırıyla, diktatörlüğün saldırılarına, sansürüne boyun eğmeyen, ezilenlerin, sokağın sesi olan ETHA susturulmaya çalışılmaktadır” denilen konuşmada, polisin ve siyasi iktidarın halkın haber alma hakkını engellemeye çalıştığı kaydedildi.

BU SALDIRI AKP FAŞİZMİNE BİAT ETMEYENLERE YÖNELİKTİR

Konuşmada, bu saldırının, gazeteciler ve sosyalistler şahsında AKP faşizmine biat etmeyenlere, tüm muhaliflere yönelik bir saldırı olduğu, bu saldırıyla, basın özgürlüğünün bir kez daha ayaklar altına alındığı, yalana karşı gerçeğin, kapitalizme karşı işçi ve emekçilerin, erkek egemenliğine karşı kadınların sesi soluğu ETHA’nın susturulmaya çalışıldığı vurgulandı.

CİHAZLARINA ELKONULAN ETHA’YA DESTEK OLALIM

Konuşmanın sonunda, 23 Haziran İstanbul yerel seçimlerinde burjuva saflaşmalara karşı ezilenleri politik bir güç olarak sokakta olmaya davet eden ve örgütlemeye çalışan ESP’nin susturulmaya çalışıldığı belirtilerek basın özgürlüğünden, söz, eylem ve örgütlenme özgürlüğünden yana olan tüm kişi ve kurumlara, gözaltında olan gazetecilere, sosyalistlere sahip çıkmaya, sokak eylemleriyle protesto etmeye, tüm teknik cihazlarına el konulan ETHA ile dayanışma içinde olmaya çağırıldı. ETHA ile dayanışmanın zamanı olduğuna dikkat çekildi.
AvEG-Kon’un Almanca bildirilerinin de dağıtıldığı, müzik yayınının yapıldığı eylem, “yaşasın enternasyonal dayanışma”, “ETHA susmadı, susmayacak” sloganlarıyla sonlandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR