TGS Adana Şube: Cemil Uğur serbest bırakılsın

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Mersin’de 16 günlük gözaltının ardından serbest bırakılan Muhabirimiz Cemil Uğur’un tutuklanmasına tepkiler sürüyor. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya, gazetecilere dönük haksız ve uzun gözaltı ve tutuklama şeklindeki uygulamaların bir an önce son bulmasını istedi. Gazetemiz Muhabiri Cemil Uğur’un ve diğer tutuklu gazetecilerin bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Hükümetin basın üzerindeki baskıların ve müdahalelerin halkın haber alma özgürlüğünü engellediğini ve basın özgürlüğünü ortadan kaldırdığını vurgulayan Büyükkaya, “Demokrasinin en önemli göstergelerinden biri olan basın özgürlüğünü ve halkın haber alma hakkını ayaklar altına almaktadır. Özgür Gündem gazetesinin kapatılması, televizyon ve radyolar kapatılmakta ve gazeteciler tutuklanmaktadır. Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme özgürlüğü için mücadele bu gün herkesin görevi olmalıdır” diye konuştu. 

NE OLMUŞTU?

Mersin’de haber takibi yaparken gözaltına alınan ve 16 günlük gözaltının ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan muhabirlerimizden Cemil Uğur il dışına çıkma izni almak için gittiği karakolda hakkında yakalama kararı alındığını öğrendi. 6 Ekim’de Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılan Uğur, “Örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla tutuklandı. Gazetemizin Mersin Muhabirleri Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat, 23 Ağustos’ta ‘Özgürlük Nöbeti’ eylemini takip ettikleri sırada gözaltına alınmıştı. Kendilerini gözaltına alan polislere “Gazeteciyiz, haber takip ediyoruz” diyen  muhabirlerimize yanıt “Ne gazeteciliği, OHAL var” olmuştu. Muhabirlerimiz, başta gazeteciler, işçi ve memur sendikaları, siyasi partiler ve CHP, HDP milletvekillerinin girişimleri ve oluşan kamuoyunun ardından 16 günlük gözaltı sonucu adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. (AdanaEVRENSEL)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR