TGS: Gazetecilik yok ediliyor

Post date:

Author:

Category:

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ne ilişkin açıklama yapan TGS, “OHAL ile yönetilen ülkemizde gazetecilik yok ediliyor. Onlarca muhalif medya kuruluşu kapatıldı. Tek sesli bir medya tek sesli bir Türkiye yaratılmak isteniyor” dedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla Galatarasay Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, TGS İstanbul, Ankara, Adana ve İzmir şube başkanları, İngiltere Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Tim Dawson, Avrupa Gazeteciler Federasyonu temsilcisi Mehmet Köksal, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve çok sayıda gazeteci katıldı. “Gazetecilik suç değildir” pankartının açıldığı açıklamada, “Yeter”, “Susmayacağız”, “Gerçeği yazanlar haklı çıkacak” yazılı dövizlerin taşındı. Açıklamada sık sık “Özgür basın susturulamaz”, “Gazeteciler çıkacak yine yazacak” ve “Gazetecilik suç değildir” sloganları atıldı.

Burada konuşan TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, “Gazetecilik suç değildir” dedi. BM tarafından 3 Mayıs’ın Dünya Basın Özgürlüğü Günü ilan etmesinin üzerinden 24 yıl geçtiğini dile getiren Durmuş, “Geride bıraktığımız 24 yıl içerisinde basın özgürlüğü hep geriye gitti. Özellikle son 10 yıl içerisinde onlarca gazeteci tutuklandı, yüzlerce gazeteci hakkında dava açıldı, binlercesi işsiz kaldı. Bugün 159 meslektaşımız yaptıkları haberler, yazdıkları yazılar ve televizyonlarda yaptıkları yorumlar nedeniyle tutuklu” diye konuştu.

‘BASIN DAVALARINDA HABERLER TARTIŞILIYOR’

Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde özgür olmayan 159 meslektaşlarının olduğunu vurgulayan Durmuş, “Türkiye’de basın Özgürlüğünün olmadığının tek kanıtı tutuklu gazeteciler değil elbette. Medya organları üzerinde kurulan sansür ve oto-sansürün etkileri de basın özgürlüğünü ortadan kaldırıyor. OHAL ile yönetilen ülkenizde gazetecilik yok ediliyor. Onlarca muhalif medya kuruluşu kapatıldı. Tek sesli bir medya, tek sesli bir Türkiye yaratılmak isteniyor. Demokrasinin olmazsa olmazı olan çok seslilik yok ediliyor. Bir kamu hizmeti yapan gazeteciler adliye koridorlarında hakimlerin karşısına çıkıyor, tutuklanıyor. Haberin suç olmadığını söyleyen savcılar, hakimler açığa alınıyor. Türkiye’nin birçok ilinde süren basın davalarında haberler tartışılıyor” ifadesinde bulundu.

‘İDDİNAMELER HALA HAZIR DEĞİL’

Tutuklu 159 meslektaşlarından birçoğu hakkında hala bir iddianame dahi hazırlanmadığını hatırlatan Durmuş, “Cezaevlerinde bekletiliyorlar, aylardır süren tutukluluk hali fiilen cezaya dönüştürülüyor. Hukuk çiğneniyor. Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak Dünya Basın Özgürlüğü gününde başta kendi ülkemizdeki tutuklu gazeteciler olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde tutuklu olan gazetecilerin serbest bırakılmasını istiyoruz. ‘Gazetecilik suç değildir’ diyoruz. Gazetecilik olmazsa demokrasi olmaz, gazetecilik olmazsa hukuk olmaz. Tüm vatandaşları da haber alma haklarına sahip çıkmak için gazeteciler ile dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.

TANRIKULU: SAVCILAR GENEL YAYIN YÖNETMENİ OLSUN

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise, “Ben avukat ve insan hakları savunucusuyum. İfade özgürlüğü düşünce özgürlüğü birbirini tamamlayan temel insan haklarıdır. Şimdi hepsi ayaklar altında. Umutsuz olmayın haberlerinizi özgürce yapacağımız bir Türkiye’ye ulaşacağım. Bütün iddianameleri okuyorum. Savcılara sesleniyorum görevlerini bırakıp genel yayın yönetmenleri olsunlar” dedi.

Açıklama, “Gazetecilik suç değildir” sloganları ve gazetecilere karanfil dağıtılması ile son buldu.

Çevrede bulunan bazı yurttaşlarda “Özgür basın susturulamaz” sloganları attı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR