Türkiye Yazarlar Sendikası: Mesele artık ekmek meselesi

Yazarlar, Hayatın Sesi Televizyonu’na dayanışma ziyaretinde bulundular. Yanınızdayız mesajıyla beraber bu televizyonun yayın hayatına devam edebilmesi gerektiğini vurguladılar.

Kapatılan Hayatın Sesi Televizyonu’na dayanışma ziyaretleri sürüyor. Bu defa Türkiye Yazarlar Sendikası adına Başkan Mustafa Köz, Hakkı Zariç, Sema Kaygusuz, Ayşegül Tözeren ve Gönül Kıvılcım “yanınızdayız” demek için televizyonun binasındaydılar.  Ziyarette TV kanalları ve radyoları kapatılmasının iktidarın kendisi dışında hiçbir ses istemediği belirtildi. 

Ziyarette bulunan Mustafa Köz, kapatılan kanalların ve radyoların biraraya gelip durumu değerlendirebileceklerine dikkat çekerken Sema Kaygusuz 15 Temmuz’daki darbe girişimine vurgu yaparak “Bir darbeye kalkışıldı, yarım kaldı. Darbe yapmak da bana düşer diyip, sen yapamazsın diye oradan yürüyor” dedi. Bu kadar çok muktedirlik duygusunun sakat olduğuna dikkat çeken Kaygusuz, “Eurovision’da da bir gün Numan Kurtulmuş’u görebiliriz” diyerek şaşmayacaklarını dile getirdi. 

Gönül Kıvılcım, “Medya özerk olmak zorundadır, bu süreçte medyanın taraf olması isteniyor, bu kendileri için de tehlikeli. Toplumdaki bir sütunu yıkıyorlar” dedi. 

Yaşananların artık ekmek meselesi olduğuna vurgu yapan Kaygusuz, “Bu kadar yıkıcılık, bir varoluşsal çırpınmaya, çabaya dönüştü. Bu kadar yıkım yaratırsan o kadar da büyük muhalif geri dalga yaratıyorsun demektir. Yani bu aklı anlamıyorum. Artık fikirler değil ki mesele ekmek meselesi oldu” derken Hakkı Zariç artık işten atmakla kalınmadığını söyledi. Zariç şöyle devam etti; “Onun yazarına, gazetesine, tvsine, belediyesine, çizgi filmine, topyekün saldırıyor. Bu tamamen bir varoluş meselesi. Tek varlık benim varlığım olsun, onun dışındakilerle ciddi bir uzlaşmazlık var.” 

Kaygusuz içinde bulunduğumuz duruma atfederek bütün olanların insanları biraraya getireceğini söyleyerek Alman şair Heine’nin Dönüş şiirinin şu dizelerini okudu;

Siz beni binde bir anladınız. 
Ben de öyle, çok az sizi
Çirkeflerde buluştukça yalnız
Anlıyorduk hemen birbirimizi (İstanbul/EVRENSEL)
 
 

EN SON EKLENENLER