Tutuksuz yargılanan gazeteciler: Bu gözdağı davasıdır

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 Redhack’in ele geçirdiği Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait e-postaları haberleştiren 3’ü tutuklu 6 gazeteci hakkında açılan davanın ilk duruşmasında savunma yapan tutuksuz gazeteciler, “Bu dava gazetecilere gözdağı vermek için açılmıştır” dedi.

Redhack’in ele geçirdiği Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait e-postaları haberleştiren 3’ü tutuklu 6 gazeteci hakkında açılan davanın ilk duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam ediyor. Davaya müdahil olma talebinde bulunan Bakan Berat Albayrak’ın avukatı Ferah Yıldız da duruşmada hazır bulundu.
‘SAVUNMA HAKKIM ENGELLENDİ’
Duruşmada ilk olarak savunma yapan tutuksuz Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Derya Okatan, “Avukatlarım Sezin Uçar ve Özlem Gümüştaş davadan önce gözaltına alındı. Savunma hakkım engellendi” dedi.
ALBAYRAK’A DEĞİL BİZE AÇILDI
2009’dan bu yana Etkin Haber Ajansı’nda (ETHA) çalıştığını belirten Okatan, “Yüzbinlerce haber yaptık. Redhack Albayrak’ın maillerini hackledi. Olay birçok gazetecinin ilgisini çekti. Biz de tam 50 bin maili titizlikle inceledik. Biz hükümet yetkilisi makamını kendi çıkarı için mi halkın çıkarı için mi kullanıyor diye merak ettik. Ancak Albayrak’ın başına dert olmadı. Bize dava açıldı” dedi.
‘BUNUN ADI GAZETECİLİKTİR’
“Savcı ‘etrafımız düşmanlarca çevrili’ edebiyatı yapmış ve bizi milli enerji politikasına düşman gibi gösteriyor. Savcı hukuki değerlendirme kısmında hiçbir hukuki dayanağı olmayan ifadeler kullanmış. Bizim algı ekibi olduğumuz yönünde ciddiyetsiz suçlamalar yöneltmiş. Ne olduğu belli olmayan bir ihbar mektubu üzerine savcı bize dava açıyor. Bunu anlamıyor” diyen Okatan, “Twitter’da mesaj grubuna eklenmek kişinin inisiyatifinde değildir. Mesajlaşma yapmadık ama savcı bunu gözardı etmiş. Biz Berat Albayrak’ın maillerinde haber değeri taşıyan unsurları haberleştirdik. Savcı bizleri algı oluşturmuşuz gibi gösteriyor. Yaptığımız sadece ve sadece gazeteciliktir. Sormak isterim, iddianamede neden sadece yaptığımız haberler var? Biz Redhack’le mail üzerinden bir röportaj yaptık. Bu sır değildir. Bu halkın haber alma hakkı kapsamında yapılmıştır. Bunun adı gazeteciliktir! Bu dava gazetecilere gözdağı vermek için açılmıştır. Benim kalemime yön veren iktidar değil, kendi vicdanımdır” dedi. Okatan son olarak,  adli kontrolünün kalkmasını ve bilgisayarının iadesini talep etti.
‘GAZETECİLİKLERİNE KEFİLİM’
Ardından savunma yapan gazeteci Eray Sargın, Gazete Yolculuk’un sosyal medya hesabını kullanmadığını ve suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Birleşik Haziran Hareketi’nin yazışma grubunda olduğunu ve bu hareketin yasal bir hareket olduğunu aktaran Sargın, “Bana haber paylaştı diye suçlama yöneltiliyor. Ben gazeteciyim ne var bunda? Diğer arkadaşların da gazeteciliklerine kefilim” dedi.
Ardından savunma yapan KHK ile kapatılan DİHA Muhabiri Metin Yoksu, “Biz gözaltına alındıktan sonra bize yöneltilen suçlamalar değiştirildi. Atılan tweetlere bakıldığında, dil açısından habercilik diline uygundur. Savcı gerilla kelimesine takılmış. Burada bir güzelleme yok. Örgüt mensubu olan kişiler gerilladır. Kişiler kendilerine nasıl isim veriyorsa haberde öyle geçer. Mesela Che Guevara da bir gerilladır ve haberlerde böyle geçer” dedi. Söz konusu mesaj grubuna inisiyatifi dışında eklendiğini belirten Yoksu, “Hiçbir mesajı okumadım. Sonra mesaj grubundan çıktım. Ben bu gruptaki e-maillere girmedim. Paylaşımlarda bulunmadım. Ben bugün Twitter’dan herkesi takip edebilirim. Bu bir suçlama olarak yöneltilemez. Ben birisini takip ettim diye bu o kişiyle irtibatlı olduğum anlamına gelmez. Bilişim sistemini engelleme suçlaması var. Bu komik bir iddia. Ben sadece fotoğraf makinası ve photoshop biliyorum. Bilişim bilgim bu kadar. Nasıl sistemi bozabilirim? Adli kontrol şartımın kaldırılmasını talep ediyorum. Ailemin şahsi eşyalarına el konuldu. Bunların iadesini istiyorum” dedi.
Tutuksuz yargılanan gazetecilerin ardından tutuklu DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik’in savunmasına geçildi.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR