TV10: Alevilerin sesi susturulmak isteniyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Başbakanlığın emri ile dün gece Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yayınları karartılan 10’u aşkın muhalif TV kanalından biri olan TV10 Yönetim Kurulu adına Veli Büyükşahin tarafından karara ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, TÜRKSAT ve RTÜK ile yapılan görüşmeler sonucunda çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile yayınlarının durdurulduğu bilgisine ulaştıkları paylaşılarak 15 Temmuz gecesi darbeciler tarafından kesilen yayınlarının bugün de KHK ile kesildiği hatırlatıldı.

Alınan bu kararın ne anlama geldiğine ise açıklamada şu ifadelerle yer verildi: 

“Alevi toplumunun sesi TV10, başbakanlık emriyle OHAL kanunlarına dayanarak hukuksuz bir biçimde yayını kesildi. İktidarı kayıtsız şartsız desteklemeyen medyaya verilen bu gözdağı giderek genişleyeceğine hiç şüphe yok. Hukuksal çerçevede yapılması gereken girişimler sonuna kadar yapılacaktır.

TV10 2011 yılından beri aralıksız alevi toplumunun sorunlarını, ihtiyaçlarını, yol erekanını, Samsun’dan, Dersim’e, Tokat’a, Adıyaman, Terolara, Tekirdağ’a, Hacıbektaş’a, Antakya’ya ve Türkiye’nin her tarafında ekranlarına taşıdı. Alevilerin sesi, soluğu oldu.

Tam da Alevilerin Masum-u Pak orucunun başladığı bu gece ve arkasında Yas-ı Muharrem’in başlayacağı bir zamanda TV10’nu susturmaya çalışmak manidar değil mi? Alevilerin evlerinin işaretlendiği bir dönemde bunu yakmak ne anlama geliyor?

Basın yayın ilkelerinden ödün vermeden, özgürlükçü, demokratik, halkçı, barışçıl ve şiddeti amasız reddeden yayın politikamızı kendimize rehber edindik. Toplumun dili, gözü, kulağı olduk.

Alevi toplumunun ve demokratik kamuoyunun bu hukuksuzluğu ve yok saymayı kabul etmeyeceğini ve kendi sesine sahip çıkacağına inanıyoruz. Hakk’ın ve hakikatin sesi olmaya devam edeceğiz.”

Alınan bu kararı protesto etmek amacıyla yine Tv kanalı merkezinin bulunduğu Başakşehir İkitelli’de bulunan Deposite AVM önünde saat 13.00’de basın açıklamasında da bulunulacak. (MEDYA SERVİSİ)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR