“528 çocuk anneleri ile birlikte cezaevinde”

BİRGÜN/ANKARA

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel’in cezaevinde anneleri ile birlikte kalan çocukların sayısına ilişkin soru önergesi verdi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “atipik otizmli” Poyraz Ali ile birlikte gündeme gelen cezaevlerinde anneleri ile birlikte kalan çocuklara ilişkin olarak Adıgüzel tarafından verilen soru önergesini yanıtladı. Yanıtta, 10 Haziran 2016 tarihi itibariyle cezaevlerinde annesi ile birlikte kalan çocuk sayısının 528 olduğu belirtilirken, cezaevlerinde anneleri ile birlikte kalan engelli çocuk sayısına ilişkin soru yanıtsız bırakıldı.

Bakan Bozdağ’ın yanıtları üstünkörü hazırladığı üzerinde duran Adıgüzel, verilen yanıtların özensizliğine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Aylar önce verdiğimiz soru önergesine Bakanlık sağ olsun cevap verdi. Ancak gelen cevaba baktığımızda bu cevabın üstünkörü hazırlandığı, cezaevlerinde anneleri ile birlikte kalan çocukların ihtiyaçlarının tespiti için gerekli bilgilerin paylaşılmadığını görüyoruz. Örneğin; 528 çocuğun hangi cezaevlerinde bulunduğunu, bu çocuklardan kaçının kreş imkânından yararlandığını bilmiyoruz. Verilen cevapta müstakil kadın ceza infaz kurumlarında kreş bulunduğu, ancak müstakil olmayan ceza infaz kurumlarının bir kısmında kreş olmadığı ifade ediliyor. Kreş bulunmayan kurumlar hangisi? Bu kurumlarda kalan çocukların gelişim ve eğitim hakkı önündeki engeller nasıl giderilecek? Bu sorular yanıtsız.”

528-cocuk-anneleri-ile-birlikte-cezaevinde-190042-1.

“Bakanlık, Poyraz Ali’nin annesinden ayrı olduğunu bilmiyor”

OHAL sonrası annesi Zeynep Bakır’ın Silivri’ye nakledilmesiyle annesi ile birlikte Bakırköy Cezaevi’nde kalan Poyraz Ali’nin babasının yanına gönderildiğini anımsatan Adıgüzel, “Bakanlık bize gönderdiği cevapta, Poyraz Ali’nin 2014 tarihinden bu yana bir özel eğitim merkezinde eğitim aldığı ve Mayıs 2014’ten bu yana Kuruma bağlı kreşten yararlandığı ifade ediyor. Doğrudur. Sivil toplumun ve siyasetçilerin sağduyusu ve çabaları ile birlikte Poyraz Ali için cezaevinde eğitim ve rehabilitasyon ortamı yaratıldı. Ancak Bakanlığın bilmediği bir nokta, OHAL sonrası annesinin Silivri’ye sevk edilmesi ile birlikte, 4 buçuk yaşındaki Poyraz Ali artık cezaevinde değil. Poyraz Ali bugün annesine en çok ihtiyaç duyduğu bir yaşta annesinden uzakta” ifadelerini kaydetti.

174 yeni cezaevi yapılacak 174 yeni cezaevi yapılacak

Yasal düzenleme hazırlığı yok

Yanıtta, sivil toplum örgütlerinin ihtiyaç olduğu konusunda dikkati çektiği ve denetimli serbestlik sürelerinin 0-6 yaş çocuğu ile cezaevinde bulunan hükümlüleri kapsayacak şekilde uzatılması ile birlikte 5275 sayılı kanunda “Kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlar ile kısa süreli hapis cezalarının özel infaz şekilleri” ne ilişkin bölümde 0-6 yaş çocuğu olan kadınlara özgü bir düzenleme yapılmasını öngören bir çalışmanın bulunmadığı kaydedildi.

EN SON EKLENENLER