AKP bile ‘evet’i benimsemiyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Diyalog Grubu üyesi Hüsnü Oruçoğlu, Türkiye’deki sisyasal atmosfer ve bu koşullar altında 16 Nisan’da yapılacak olan Anayasa değişikliği referandumuna ilişkin değerlendirmede bulundu. 1960, 12 Mart ve 12 Eylül süreçlerine tanıklık ettiğini ancak ghiçbir dönemde böyle antidemokratik uygulamaların yaşanmadığını söyleyen Oruçoğlu, “O bizim bildiğimiz 12 Eylül’de bile 1402’lik (devlet memurluğundan atılan akademisyen ve görevlilere ilişkin yasa) olanların sayısı 200-300’ü geçmiyordu. Şimdi sadece ihraç edilen öğretim üyelerinin sayısı 4 bin 800” dedi.

Tutuklanan milletvekillerinin seçildikleri halk adına siyaset yaptığını belirten Oruçoğlu, “Halk diyor ki benim adıma sen gideceksin haklarımı savunacaksın. Ancak Türkiye’de milletvekillerinin tutuklanmasıyla halkın iradesine ket vuruldu. Bu o milletvekilini değil ona oy verenleri de mahkum etmek demektir. Dolayısıyla bir milletvekilinin yargılanarak, tutuklanması siyaset tarihinin en acılı, antidemokratik ve uzun sürede telafisi mümkün olmayan bir yara bırakır” dedi. AKP’nin “evet” için argümanı olmadığını dile getiren Oruçoğlu, “İktidarın ‘evet’ demeyle ilgili fazla bilgisi yoktur, fazla benimsediği de yoktur. Bir emir komuta zinciri içinde bu işler yapılıyor” ifadesini kullandı.

Vekiller memur olacak

Oruçoğlu, değişiklikte yer alan düzenlemelerle vekillerin bir nevi sarayın memurları haline getirileceğini söyleyerek, referandumun ülke gidişatına ilişkin temel bir taş olduğunu vurguladı.

Dicle Müftüoğlu / Aynur İnedi – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR