AKP-MHP planladı, CHP ilk adımı attı

11 milletvekili ile birlikte 4 Kasım’dan bu yana tutuklu bulunan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ile gazetecilerin yapmak istediği röportajların soruları veya cevapları sakıncalı görülmesi nedeniyle aylarca bekletiliyor. Gazetemiz Özgürlükçü Demokrasi’nin yaptığı ropörtajın sansüre uğramasının ardından Cumhuriyet gazetesinin de 2 Aralık günü Demirtaş’a gönderdiği sorular bir buçuk ay sonra yayınlanabildi. Röportajda çözüm sürecinin sona erdikten sonra AKP’lilerce tutuklanacaklarının planlandığını belirten Demirtaş, 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin siyasetteki dengeleri halkın lehine, egemen kliğin aleyhine değiştirebileceği ortaya çıkınca düğmeye basıldığını dile getirdi.

Süreci AKP organize etti

Demirtaş tutuklanmaları için AKP ve MHP’nin hazırladığı planı şöyle anlattı: “Anketlere göre ‘Başkanlığa’ olan halk desteği hiçbir zaman yüzde 42’yi geçemedi. İşte HDP’ye yönelik kapsamlı bir gece operasyonuyla bir anda şovenist milliyetçi duygular kabartılacak, MHP+AKP milliyetçiliğiyle bir anda destek yüzde 50’nin üzerine çıkarılacak, bu esnada hemen Anayasa değişiklik teklifi de TBMM’ye sunulacaktı. Bizi cezaevine götüren süreç üst düzey AKP’lilerin bir masa etrafında oturup saat saat, gün gün planladıkları bir organizasyondur” dedi.

Tutuklanmalarından önce Bahçeli ve Erdoğan’ın görüşmesini hatırlatan Demirtaş, “Bütün bu siyasi tutuklama operasyonlarının ilk adımını atan Sayın Kılıçdaroğlu’nun ‘Dokunulmazlık teklifi anayasaya aykırıdır, ama yine de evet oyu vereceğiz’ şeklindeki açıklamasıdır” dedi. Demirtaş, halkın ve sivil toplum örgütlerinin referandumda güçlü kampanya yürütmeleri gerektiğine dikkat çekti. HABER MERKEZİ

EN SON EKLENENLER