AKP’den ‘Başkanlık’ şantajı

Post date:

Author:

Category:

Başkanlık yasa maddelerinin oylanması sırasında her türlü muhalefeti yasaklayan, TV’leri zapturapt altına alan, Ankara’da bir ay eylem yasağı uygulayan AKP-MHP bloku bu kez milletvekillerini Meclis’i kapatıp erken seçimle tehdit etti

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, AKP-MHP ortaklığıyla başkanlık için yapılan Anayasa değişiklik teklifinin Meclis’te kabul edilmemesi durumunda Türkiye’yi seçime götürme tehdidinde bulundu.

Oylamlarda firelerin artması korkusu yaşayan milletvekillerini baskı altına almaya çalışan Şentop, teklifin kabulünün sağlanması gerektiğini kaydetti. Teklifin geçmeme ihtimaline karşı Şentop, “Bu durumda Türkiye’nin seçime gitmesini kimse engelleyemez” dedi. Bir maddenin düşmesi halinde teklifin geri çekilip çekilmeyeceğine yönelik soru üzerine Şentop, “Metin, Genel Kurul’dan geçmezse, o zaman hiç kimse seçim istemiyor diyelim ama Türkiye seçime mecbur kalır” değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli: Geçmezse Meclis yenilenmeli

Koltuğu için iktidarın her dediğine koşturan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de TBMM’de yaptığı açıklamada paketin geçmemesi durumunda “millet iradesine başvurmak gerekeceğini” söyledi. Anayasa değişikliği görüşmeleri devam ederken kuliste gazetecilerin sorularını yanıtlayan Devlet Bahçeli, erken seçim şantajında bulundu. Bahçeli, “Teklif geçmezse Meclis baştan yenilenmeli. Görüşmelerde gerilim stratejisi izleniyor, böyle devam etmemeli. Böyle devam ederse Türkiye’ye yayılabilir. Oylamada ani iniş çıkış beklemiyorum. Fireyi mercekle aramak gerek” dedi.

‘Türk tutuksuz yargılanmalı’

HDP’li ve DBP’li siyasetçilere yönelik operasyonlarda 24 Kasım’dan bu yana tutuklu bulunan Mêrdîn Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk’e ilişkin de soruları cevaplayan Bahçeli, Türk’ün tutuksuz yargılanması gerektiğini ifade etti.

ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR