EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Datça Eşbaşkanı Oğuz yaşamını yitirdi

HDP Datça İlçe Eşbaşkanı Hülya Oğuz yaşamını yitirdi Halkların Demokratik Partisi (HDP) Datça İlçe Eşbaşkanı Hülya Oğuz, kanser hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi. Yaklaşık 6 aydır...

Gazeteci Hasan Cemal, Yeşil Sol Part’den aday adayı

Gazeteci Hasan Cemal, HDP yönetiminin teklifi üzerine Yeşil Sol Parti’den milletvekili adayı olacak Muhabirlik, editörlük, Ankara temsilciliği, genel yayın yönetmenliği ve yazarlık dahil olmak üzere...

Botan- DER 1’inci Olağan Kongresini gerçekleştirdi

Botan- DER 1’inci Olağan Kongresi’nde yeni Eşbaşkanlar Beşire Aslan ile Ferhat Toprak oldu. Eşbaşkanlar Kürtçenin resmi dil olması için mücadele edeklerini belirtti Sêrt’e 31 Ekim...

Muharrem İnce 100 bin imza topladı

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, 100 bin imza toplayarak, 3’üncü Cumhurbaşkanı adayı oldu Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, 100 bin imza toplayarak, Cumhurbaşkanı...

Yeşil Sol Parti ve HDP seçim startını bu hafta veriyor

Yeşil Sol Parti ve HDP, 30 Mart’ta Seçim Beyannamesi’ni açıklayarak seçim kampanyasının startını verecek 14 Mayıs’a yapılacka seçimler için partiler seçim startı verirken, Yeşiller ve...

3 kentte eylem: Mehmet Emin Özkan’ı serbest bırakın

İstanbul, İzmir ve Ankara’da yapılan eylemlerle 84 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın serbest bırakılmasını istendi Hak savunucuları ve tutsak yakınları, İstanbul, İzmir ve...

Almanya Erdoğan-Putin ittifakını tartışıyor

Türkiye ile Rusya arasında artan yakınlaşma, Almanya siyasetinde ve kamuoyunda tartışmalara yol açtı. Alman basını, Türkiye’nin giderek Batı ittifakından uzaklaştığı yorumlarına yer verirken, bazı uzmanlar Ankara ile Moskova’nın “Batı karşıtı bir ittifaka” giriştiğini öne sürdü.

“Uyanık olmalıyız”

Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) Dış Politika Sözcüsü Jürgen Hardt, “Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliğini kesinlikle bir ‘Batı karşıtı ittifak’ olarak görmüyorum” dedi.

Alman hükümetinin Transatlantik İlişkiler Koordinatörü olarak görev yapan Hardt, Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin Batı ittifakı ve NATO’ya bağlılığını defaten yinelediğini vurgulayarak, Ankara-Moskova hattındaki işbirliğinin “ekonomi ağırlıklı çıkar birlikteliği” ile sınırlı olduğunu kaydetti. Buna rağmen Putin’in Batı ittifakını parçalamak için her fırsatı kullanma çabasında olduğunu söyleyen Hardt, “Bu nedenle uyanık olmalıyız” diye konuştu.

Jürgen Hardt (picture-alliance/dpa/S. Stein)

CDU’lu politikacı Jürgen Hardt

Putin’den Batı’ya mesaj

Rusya’da geçen ay yapılan seçimlerde yeniden devlet başkanı seçilen Putin’in, Batı ile Rusya arasında gerilimin tırmandığı bir dönemde, ilk resmi yurt dışı ziyaretini NATO üyesi Türkiye’ye yapması, özellikle Batılı ülkelere verilmiş bir mesaj olarak yorumlanıyor. Alman basınında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen yıl Putin ile 8 kez bir araya geldiğine, 20 kez de telefonda görüştüğüne dikkat çekiliyor. Ankara ile Moskova arasında ilişkiler gelişirken, Türkiye’nin ABD başta olmak üzere Batılı müttefikleriyle ilişkilerinde gerilimin artması endişe verici bulunuyor. ABD’nin Ankara’ya yönelik yaptırım tehdidine rağmen Erdoğan’ın, Putin ile basın toplantısında Rus füze savunma sistemi S-400’ler konusunda geri adım atılmayacağını vurgulaması da önemli bir mesaj olarak görülüyor.

Alman Hristiyan Demokratların Dış Politika Sözcüsü Jürgen Hardt, S-400’ler konusunda Türkiye ile anlaşmazlığın, NATO ittifakı içerisinde konuşulması gerektiğini söyledi. “NATO, ortak savunmamızın omurgasını oluşturmaya devam ediyor” diyen Hardt, şu değerlendirmeyi yaptı: “Gerçekleşmesine şüpheyle baksam da, Türkiye’nin bu hassas konularda Rusya ile işbirliğine gitmeyi değerlendirmesini bile üzüntüyle karşıladığımı belirtmeliyim. Bu ittifak içerisinde açıkça konuşmalı, ortak tehditlere karşı en etkin yanıtın nasıl verilebileceği ele alınmalı. Bununla birlikte müttefikler arasında yaptırım kavramını çok da kolayca dillendirmemeliyiz.”

Moskova alternatif olamaz”

Merkel’in koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Dış Politika Sözcüsü Nils Schmid ise Putin’in, Batı’yı parçalamak için Erdoğan’a yakınlık arayışında olduğunu söyledi. Erdoğan’ın Rusya ile yakınlaşma adımları atarak ve S400’leri satın alarak Batı’ya bağımsız hareket edebildiğini göstermek istediğini aktaran SPD’li Schmid, Erdoğan’ın bu hamlesiyle ABD ve AB’ye “Bakın, size muhtaç değilim”  mesajını vermeyi amaçladığını kaydetti.

Nils Schmid

SPD’li Nils Schmid

Türkiye için Rusya ile ilişkilerin Batı’ya alternatif olamayacağının altını çizen Sosyal Demokrat politikacı, “Türk ekonomisinin ve siyasetinin elitleri, Türkiye’nin istikrar ve refahının Batı’ya karşı tavır alınarak değil ancak Batı ile birlikte temin edilebileceğinin gayet bilincinde. Moskova bir alternatif olamaz” şeklinde konuştu. Türkiye’nin Batı’dan uzaklaşmasının ve giderek Rusya’ya yakınlaşmasının Almanya’nın da çıkarına olmadığının altını çizen Niels Schmid, Ankara ile diyaloğun sürdürülmesi gerektiğini savundu.

“Ağır bir provokasyon”

Muhalefetteki Hür Demokrat Parti’nin (FDP) meclisteki Dış Politika Sözcüsü Bijan Djir-Sarai, Ankara ile Moskova arasında son dönemde görülen yakın işbirliğinin, büyük ölçüde bölgesel güç ve çıkar siyasetine dayandığını söyledi. FDP milletvekili Djir-Sarai, Rusya’nın Ankara ile ilişkilerini, Türkiye’yi NATO’dan daha da uzaklaştırmak, son kertede de Batı ittifakını zayıflatmak için araçsallaştırdığını savundu. Türkiye ile Rusya arasındaki S400 satışını sert ifadelerle eleştiren Djir-Sarai, bunu “Türkiye’nin Batı’ya karşı giriştiği ağır bir provokasyon” olarak nitelendirdi.

Deutschland Deutscher Bundestag Abgeordneter Bijan Djir-Sarai FDP

FDP’li Bijan Djir-Sarai

Savunma uzmanları Erdoğan’ın Rus savunma teknolojisinde ısrar etmesi halinde Türkiye’nin belirli bir aşamada NATO hava savunma sistemi dışına çıkartılmak zorunda kalınacağını savunuyor. Bu noktaya gelineceğine ihtimal vermediğini söyleyen Djir-Sarai, “Ancak muhakkak ki Türkiye’nin güvenilir bir müttefik olarak inanılırlığı sınanmak zorunda kalınacak”  diye konuştu.

Daha fazlasını okumak için: S-400’lerin teslim tarihi öne çekildi

“Her iki tarafta hatalar yapıldı”

Türkiye’yi yakından tanıyan isimlerden, Yeşiller Partisi’nin Dış Politika Sözcüsü Omid Nouripour, Batılı ülkeler ile Türkiye arasında son dönemde yaşanan gerginlikler konusunda her iki tarafta da hatalar yapıldığını söyledi. Türkiye’nin komşu ülkelerine yönelik eylemleriyle, “Güvenlik çıkarlarımızı şiddetle savunuruz. İttifak ilişkilerimizden kaynaklanan bir yükümlülüğümüz olduğu kanaatinde değiliz” mesajını verdiğini kaydeden Nouripour,, “Gerilim tırmanmadan önce, Türkiye’yi çevreleyen bölgedeki gelişmelere ilişkin ciddi bir diyaloğun olması gerekirdi. NATO ve AB bunun için var. Ama her iki tarafta da hatalar yapıldı” dedi.

Omid Nouripour - Bundestagsfraktion Bündnis 90/Die Grünen

Omid Nouripour: İki taraf da hatalar yaptı

Nouripour, “Erdoğan’ın otokratik yönetim tarzı ile ilgili haklı kaygılar mevcut. Ancak Batı ile diyalog içerisindeki bir Türkiye, tek taraflı eylemler ve farklı yönlere savrulan bir Türkiye’den daha iyidir” görüşünü dile getirdi.

“NATO’da ciddi kriz göstergesi”

Türkiye’ye yönelik sert eleştirileriyle bilinen muhalefetteki Sol Parti, Ankara ile Moskova arasındaki yakınlaşmayı yeni bir dönem olarak yorumluyor. Meclis Savunma Komisyonu üyesi olan Sol Parti milletvekili Alexander Neu, Batılı ülkelerin Rusya ile gerilimi tırmandırdığı bir dönemde Erdoğan’ın yüzünü Moskova’ya dönmesini, NATO’da yaşanan “ciddi bir krizin, derin bir çatlağın göstergesi” olarak tanımladı. Putin ve Erdoğan’ın yaptıkları işbirliği ile “Batı hegemonyası sona erdi” mesajını verdiklerini söyleyen Neu, “Dünya çok kutuplu bir düzene doğru evriliyor ve gelecek Avrasya’da” görüşünü savundu.

Deutschland - Abgeordnete des Deutschen Bundestages

Sol Partili Alexander Neu

“Rusya ile işbirliğinin stratejik bir ortaklığa dönüşüp dönüşmediğini bekleyip görmek lazım” diyen Neu, Türkiye’nin artan oranda özgüvenli ve ulusal çıkarları esas alan bir politika izlediğini kaydetti. Neu, “Türk dış politikasını doğru ya da yanlış bulabilirsiniz ama görünen o ki bir çok Avrupa devletinden farklı olarak Türkiye açısından ABD’ye bağımlı ve tabi olma durumu geçmişte kaldı” şeklinde konuştu.

AfD’den Türkiye’ye “övgü”

Mecliste ana muhalefeti oluşturan sağcı popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisi, Türkiye ile Rusya arasındaki yakınlaşma konusunda sürpriz bir yorumda bulundu. AfD’nin Dış Politika Sözcüsü Petr Bystron, Ankara ile Moskova arasındaki işbirliğinin AB ya da NATO için bir tehdit oluşturmadığını söyleyerek, “Aksine, ABD ve son dönemde İngiltere’nin Rusya ile ilişkilerde tırmandırdığı gerilime son vererek, ilişkilerde normalleşmeye katkı sağlayan her NATO üyesi teşekkür ve takdiri hak ediyor” dedi.

Petr Bystron, Landesvorsitzender der AfD in Bayern

AfD’li Petr Bystron’a göre Rusya ile Türkiye arasındaki işbirliği tehdit oluşturmuyor

AfD milletvekili Bystron, Türkiye’nin nükleer enerji ve füze savunma sistemleri konusunda Rusya ile işbirliğine gitmesini ise Erdoğan’ın özellikle ABD’ye karşı “bağımsızlık” mesajı olarak yorumladı.

Erdoğan’ın attığı adımlar ile Türkiye’nin kendisini Doğu ile Batı arasında bir köprü olarak konumlandırdığı geleneksel politikasını yeniden canlandırdığını söyleyen Bystron, “Bu Türkiye hakikatlerine en uygun pozisyon. Çünkü Türkiye’yi Batı’nın değerleriyle yapay bir şekilde uyumlaştırma yönündeki tüm çabalar başarısızlıkla sonuçlandı. Türkiye coğrafi olarak da, tarihsel olarak da, kültürel olarak da Avrupa’ya ait değil” görüşünü savundu. AfD’li siyasetçi, Türkiye’de hükümetin iç politikada attığı adımların, ülkeyi Batı’nın değerlerinden uzaklaştırdığını belirterek bu nedenle AB’nin Türkiye ile üyelik müzakere sürecini durdurması gerektiğini söyledi.

Video izle 54:42 Paylaş Nevşin Mengü’nün konuğu Cenk Başlamış

E-postayla gönder Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Newsvine Digg linkedin

Kısa link http://p.dw.com/p/2vRYO

Nevşin Mengü’nün konuğu Cenk Başlamış

Değer Akal / Berlin

© Deutsche Welle Türkçe

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLENENLER

Jin Dergi ‘Kadın düşmanı erkek ittifaka oy yok’ kapağı ile yayında

Her pazar yayımlanan web dergi Jin’in dördüncü sayısı ‘Kadın düşmanı erkek ittifaka oy yok’ manşetiyle okuyucu ile buluştu İstanbul Sözleşmesi’nin seçimlerde pazarlık konusu haline geldiği...

Amed’de siyaset ve seçimler tartışıldı

DİTAM öncülüğünde Amed’de ‘Türkiye Siyasetinde Kürtler ve Seçimler’ başlığıyla toplantı düzenlendi. Toplantıda Prof. Dr. Hamit Bozarslan, ‘Kürtler, hak meselesinde de çok önemli bir aşama...

İzmir’de deprem protestosu: Tüm sorumlular yargılansın

İzmir’de bir araya gelen siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları, depremin iktidar tarafından katliama dönüştürülğünü belirterek, tüm sorumluların yargılanmasını istedi Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP),...

Afganistan’da kadınlar okul yasağını protesto etti

Afganistan’ın Mezar-ı Şerif kentinde sokağa çıkan kadınlar, Taliban’ın kadınların ve kız çocukların okul yasağını protesto etti Afganistan’da okul döneminin başlaması ile Mezar-ı Şerif kentinde bir...

Wagner: Ukrayna’da savaşan 5 bin mahkum serbest bırakıldı

Rusya ordusu yanında savaşan paralı asker şirketi Wagner’in kurucusu Prigojin, Ukrayna savaşına katılan 5 binden fazla mahkumun serbest bırakıldığını söyledi Rusya-Ukrayna savaşında Rusya ordusunun yanında...

Barış Annesi’ne pişmanlık dayatması: İnfazı yakıldı

Barış Annesi Hanse Bulut, ‘pişmanlığı’ kabul etmediği gerekçesiyle tahliyesi 3 ay ertelendi İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Barış Annesi Hanse (Xense) Bulut’un (66)...

HDP Datça Eşbaşkanı Oğuz yaşamını yitirdi

HDP Datça İlçe Eşbaşkanı Hülya Oğuz yaşamını yitirdi Halkların Demokratik Partisi (HDP) Datça İlçe Eşbaşkanı Hülya Oğuz, kanser hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi. Yaklaşık 6 aydır...

Gazeteci Hasan Cemal, Yeşil Sol Part’den aday adayı

Gazeteci Hasan Cemal, HDP yönetiminin teklifi üzerine Yeşil Sol Parti’den milletvekili adayı olacak Muhabirlik, editörlük, Ankara temsilciliği, genel yayın yönetmenliği ve yazarlık dahil olmak üzere...

Botan- DER 1’inci Olağan Kongresini gerçekleştirdi

Botan- DER 1’inci Olağan Kongresi’nde yeni Eşbaşkanlar Beşire Aslan ile Ferhat Toprak oldu. Eşbaşkanlar Kürtçenin resmi dil olması için mücadele edeklerini belirtti Sêrt’e 31 Ekim...

Muharrem İnce 100 bin imza topladı

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, 100 bin imza toplayarak, 3’üncü Cumhurbaşkanı adayı oldu Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, 100 bin imza toplayarak, Cumhurbaşkanı...

Bu siteyi kullanmaya devam ederek, tarayıcı çerezleri kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi

Bu web sitesindeki çerez ayarları, size mümkün olan en iyi gezinme deneyimini sunmak için "çerezlere izin ver" şeklinde ayarlanmıştır. Çerez ayarlarınızı değiştirmeden bu web sitesini kullanmaya devam ederseniz veya aşağıdaki "Kabul Et" seçeneğine tıklarsanız, buna izin vermiş olursunuz.

Kapat