Amed’de 41. gün: Kürdün seçim hakkı yok sayılıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Amed’de kayyum gasplarına karşı Demokrasi Nöbeti, 41’inci gününde sürüyor. Belediyenin karşısında bulunan Lise Caddesi’nde devam eden nöbete, görevi gasp edilen Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, TJA aktivistleri, Barış Anneleri, Demokrasi İçin Birlik (DİB) üyeleri, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyeleri, Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve kişi katıldı.

Demokrasi Nöbeti’nin gerçekleştiği Lise Caddesi’ne giden yollar polis tarafından barikatlarla kapatılarak, alana çok sayıda TOMA ve akrep tipi zırhlı polis araçları yerleştirildi.

‘DİRENİŞ SÜRECEK’

Nöbet eyleminde konuşan KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, kayyum atamalarına karşı direnişlerin sürdürüleceğini kaydetti. DİB üyesi Erdoğan Aydın da, Kürtlerin seçim haklarının sürekli ihlal edildiğine dikkati çekerek, “Sizler sadece elinizden alınan iradeniz için değil, Türkiye’de demokrasi ve adalet bayrağının dalgalanması için de mücadele ediyorsunuz. En temel demokratik hakkı olan seçme hakkınızı elinizden alarak, aslında ellerinde zorbalıktan başka bir şey kalmadığını gösteriyor” şeklinde konuştu.

‘SAĞLIKLI TOPLUM BARIŞ VE ÖZGÜRLÜKLE OLUR’

TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman da sağlıklı bir yaşamın toplumsal barış ve özgürlükle mümkün olacağını belirterek, “Sağlık sadece hastalık halsizlik hali değildir. Sağlık kişinin fiziksel, psikolojik ve sosyal iyilik halidir. Ayrıca, bu sağlık hali barış, demokrasi, adalet olmadan özgürlük olmadan gerçekleşemez” ifadelerini kullandı.

Nöbet, basın açıklamasının ardından 10 dakika oturma eylemiyle sona erdi.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR