CHP’li Salıcı’dan iktidara ’asgari ücret’ tepkisi: ’Bir de bunu törenle açıklıyorlar’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Partisinin katılım ve rozet töreninde konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, açlık sınırının altında kalan bir oranda yapılan asgari ücret zammına tepki gösterdi. 

“İKTİDARIN VERDİĞİ HASAR BÜYÜK”

Türkiye’nin ekonomik olarak zor bir süreçten geçtiğini belirten Salıcı, “20 yıldan beri Türkiye’yi yöneten iktidar var. İktidarın verdiği hasar büyük. Görüyoruz ki alternatifi Cumhuriyet Halk Partisi’nde gören geniş halk kitleleri seçim yaklaştıkça daha bir istekle Cumhuriyet Halk Partisi’ne katılıyor. Bugün Türkiye’nin farklı yerinden İzmir’e, doymak ve yaşamak için kente gelen, değerli İzmirliler dediğimiz Bitlis’ten Muş’tan, Ağrı’sından Türkiye’nin her yerinden gelen yurttaşlarımızla bir aradayız.

– Geçen hafta Mardin’deydik, Urfa’daydık. Cumhuriyet Halk Partisi’nin 2018 seçim sonuçlarına göre düşük oylar aldığı illerde katılımlar yaptık. Mardin’de uzun zamandır 2 bin vatandaşımız Cumhuriyet Halk Partisi’ne katılmamış. Geçen hafta katıldı. Viranşehir’de 2018’de CHP’ye toplam çıkan oy 1287. Biz 1200 vatandaşımızı partimize kattık. Büyüyerek geliyoruz” dedi.

Türkiye’nin geçmişten gelen, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin dokunmadığı sorunları bugün hep beraber görüyoruz” diyen Salıcı, şöyle devam etti:

“PANDEMİDE 5 TANE MASKE DAĞITAMADILAR”

CHP’nin bu sorunları çözecek politikaları, kadroları hazır. 6’lı masa ile cumhuriyetin ikinci yüzyılına girerken Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarını kuracak lideri, genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da hazır. Bu süreci Türkiye’nin dört bir yanında hiçbir ilimizi bir diğerinden ayırmadan örecek, örgütleyecek örgüt kadroları, il başkanları da hazır. Şu ana kadar iktidar ağır yalanlarla, algı operasyonlarıyla ağır saldırılarda bulundu. 24 Mart seçimlerinden önce ne diyorlardı. ‘Siz CHP’ye oy verirseniz, sosyal yardımları keser’ dediler.

– Belediye başkanlarımızın sosyal yardımları kestiğini gördünüz mü? Pandemide 5 tane maskeyi dağıtamayan iktidarla karşı karşıyayken belediye başkanlarımız azalan gelirlerine rağmen vatandaşlarımıza yapılan sosyal yardımları kat be kat artırdı. Biz yardımların çok üst seviyede olduğu bir Türkiye istemiyoruz. Biz yurttaşımızın sosyal yardıma ihtiyaç duymayacağı bir Türkiye yaratmak istiyoruz. İhtiyacı olan yurttaşlarımızı da desteklemeye devam edeceğiz. Onları ihtiyaç sahibi olmayana kadar desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

AÇLIK SINIRI 6 BİN 400 LİRA, ASGARİ ÜCRET 5 BİN 500 TL

Asgari ücrete yapılan ara zamma değinen CHP’li Salıcı, “Dün asgari ücrete zam geldi. Ocak ayında yüzde 50 zam yapmışlardı. Böbürleniyorlardı, ‘Tarihi bir zam yaptık, asgari ücretliler rahat yaşayacak‘ diyorlardı. Asgari ücret zammı mart ayını göremedi. Mart ayına gelindiğinde işler eskiye dönmüştü. Şimdi temmuz ayında tekrar zam yapıyorlar, 5 bin 500 liraya çıkarıyorlar. Bunu da törenle açıklıyorlar. Bugün itibarıyla Türkiye’de 4 kişilik ailenin açlık sınırı 6 bin 400 lira. 5 bin 500 lira asgari ücret vermekten utanmayan, bunu da böbürlenerek anlatan bir iktidar var. Sizin desteğinizle, katkınızla biz bu iktidarı sandığa gömeceğiz. O seçim erken mi olur, baskın mı olur, zamanında mı olur bilmem. Ne zaman olacaksa vatandaşımız Adalet ve Kalkınma Partisi’ne kırmızı kartı gösterecek. Recep Tayyip Erdoğan’ı torunlarını sevmek üzere emekli edecek. Türkiye’nin geleceğini hep beraber kurmaya başlayacağız” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR