Cizre’ye uyuşturucu sokulması Meclis’e taşındı

Post date:

Author:

Category:

HDP, geçtiğimiz günlerde Yusuf Dündar (18) adlı bir gencin kolunda uyuşturucu şırıngasıyla cami tuvaletinde ölü olarak bulunması üzerine Cizre’de giderek artan uyuşturucu bağımlılığını Meclis gündemine taşıdı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 16 Mart akşamı 18 yaşındaki Yusuf Dündar adlı bir gencin kolunda uyuşturucu şırıngası ile cami tuvaletinde ölü olarak bulunması sonrası, HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Cizre’de giderek artan uyuşturucu bağımlılığına ilişkin Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde Aslan, şunlara dikkat çekti: “Cizre Alibey mahallesindeki cami tuvaletinde bir genç, uyuşturucu iğneye vücuduna enjekte ederken yaşamını yitirdi. Dükkanlarda kaçak sigara, kaçak çay satıyor diye esnafı gözaltına alanlar şehre giren bunca uyuşturucuyu, bunca satıcıyı, bunca kullanıcıyı görmemesi, yakalanmaması, gayet düşündürücüdür. Yine milletvekilini, Bakanı Cizre’ye sokmayan güvenlik görevlilerinin uyuşturucuyu sokması çok daha düşündürücüdür ve kaygı vericidir. Cizre’de maalesef uyuşturucu madde kullanımı ve yasadışı bahis oranlarında patlama yaşanıyor. Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri ve hak ile birlikte acilen uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadele konusunda ortak bir çalışmanın başlatılması gerekmektedir. Uyuşturucu kullanımına ve satıcılığına göz yumanlar ve teşvik edenler tespit edilip, haklarında gereken idari ive hukuki müeyyideler uygulanmalıdır.”
Aslan, konuya dair Bakan Soylu’ya şu soruları yöneltti:
“- Şırnak’taki uyuşturucu kullanımı, alımı ve satımına ilişkin Bakanlık bünyesinde bir çalışmanız var mıdır?
– Uyuşturucu satışının yoğun olduğu bilinen ilçe ve mahallelerde ne gibi önlemler alınmaktadır?
– Türkiye’de uyuşturucu kullanımı, alımı ve satımıyla ilgili son beş yıllık veriler nedir?
– Son 5 yılda madde kullanımından ve bağımlılığını azaltmaya ve engellemeye yönelik ne tür çalışmaları vardır?
– Türkiye’deki kaç tane Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) bulunmaktadır?
– Cizre’ye uyuşturucu kullanım ve satışı hakkındaki veriler nelerdir?”
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR