Darbenin adı kayyum oldu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bugünlerde referandum kampanyası hazırlıkları yapan AKP iktidarı, sahaya indiğinde Kürt illerine de uğrayıp halktan ‘evet’ oyu isteyecek ama halkın vekillerini ve belediye başkanlarını tutuklayıp kurumları gasp ederek aslında bu iradeyi takmadığını gösterdi

Reyhan Hacıoğlu / Fırat Yeşilçınar

16 Nisan’da yapılacak olan referanduma iki aydan az bir süre kala, AKP propaganda mekanizması yine ‘Millet İradesi’ tezine dayanıyor. Ancak AKP’nin şimdiye kadarki pratiği, sandıktan çıkan iradeye ancak kendi çıkarlarına uygunsa saygı duyduğunu gösterdi. Özellikle son bir yıl içerisinde AKP rejimi, çok yüksek oy oranlarıyla seçilmiş DBP’li belediyelere el koyarken, eşbaşkanlar dahil olmak üzere halkın vekillerini de zindanlara doldurdu.

AKP iktidarı, bugüne kadar seçilmiş 78 belediyeye kayyum atayarak halkın belediyelerini gasp ederken, belediye eşbaşkanları başta olmak üzere çalışanlar önce AKP’nin tetikçiliğini yapan gazete ve televizyonlar tarafından “terörize” edildi; daha sonra da gözaltına alındı. Çoğu zaman da sabah eşbaşkanlar gözaltına alınıp öğleden sonra kayyumlar atandı. Kayyumların ilk işi ise halkın kazanımlarına saldırmak oldu. Kayyumlar kadın, çocuk ve kültür alanında faaliyet gösteren bütün kurumları kapattı, kadın kurumlarına erkek yönetici atadı. Özellikle Kürt dili tıpkı 12 Eylül darbesinde olduğu gibi baş hedef oldu. Çoğu işçinin sözleşmesi de kayyum tarafından feshedildi

Amed tarihini silme çabası

29 Ekim’den bu yana eşbaşkanları -Gültan Kışanak ve Fırat Anlı- tutuklu olan Amed Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyumun esas görevi, şehrin Kürt ve Kürtçe belleğine saldırmak oldu. İlk iş Kürtçe tabelayı kaldırmaktı; yetmedi Amed Büyükşehir Tiyatrosu çalışanlarını işten çıkararak kurumu kapattı. Bununla da yetinmedi, Kürtler için tarihsel önemi olan 5 No’lu Cezaevi ile ilgili anıların korunduğu Sümerpark’taki 5 No’lu Cezaevi Müze Merkezi’ni de korucu derneklerine devretti. Bu arada kıyımdan belediye önündeki 2 Lamassus (İnsan başlı insan) Heykeli de nasibini aldı.

Amed’de merkez dışında 10 ilçeye daha atanan kayyumlar da, aynı yoldan ilerledi ve ilk icraatları kadın merkezlerini kapatmak, Sûr başta olmak üzere birçok yerde çok dilli halk belediyeciliğini simgeleyen her şeyi kaldırmak oldu. Bu arada, Kayapınar Belediyesi’ne atanan kayyumun Roboski Anıtı’nı kaldırması ise katliamın gerçek sahiplerinin kimler olduğu konusunda açık bir kanıt oldu. Belediyelerin kadın müdürlüklerine ve bütün kadın danışma kurumlarına el koyarak mahrem kadın dosyalarını gasp eden kayyumlar, her yerde erkek eliyle kadın mahremiyetine de saldırdı.

3_Amed_belediye

Kadın ve kültür çok tehlikeli!

Kayyum atanan bir başka merkez de Wan Büyükşehir Belediyesi oldu. Belediyeye atanan kayyumun ilk işi, DBP’li yüzlerce çalışanı işten atmak oldu. Bugüne kadar 400’ü aşkın belediye çalışanı işten çıkarıldı. Yine belediye bünyesinde kurulan çok sayıda kadın kurumu da kapatıldı, kapatılamayan kadın kurumlarına ise erkek yönetici atandı. 12 ilçesine kayyum atanan belediyelerde, kadınlara psikolojik ve sosyal destek veren “Alo Şiddet Hattı” kapatıldı. Şiddete maruz kalan kadınlar için açılan Konuk Evi, Kadın Politikaları Daire Başkanlığı kapatıldı. Erdîş’teki (Erciş) Bûka Baranê Kadın Atölyesi, Ronahi Kültür ve Sanat Merkezi, Helin Şen Çocuk Kreşi de kapatılanlar arasında. Rêya Armûşê (İpekyolu) Belediyesi’ne bağlı Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ve Payîzava (Gürpınar) Belediyesi’ne bağlı Muharrem Taş Sağlık Merkezi de kapatıldı. Rêya Armûşê’deki Şengal Kadın Parkı tabelasındaki “Şengal” kısmına ise bant çekildi.

Mêrdîn’in OHAL hali

İradesi gaspedilen bir başka yer ise Mêrdîn (Mardin) Büyükşehir Belediyesi… Belediyenin Eşbaşkanı Ahmet Türk, 70 gün tutuklu bulunduktan sonra sağlık sorunları nedeniyle serbest bırakıldı. 7 ilçesine de kayyum atanan kentte, çok dilli tabelalar kayyumun ilk hedefi oldu. Sonra Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne yakınlarını ziyarete gelenler için açılan ‘Yaşam Evi’ ve yurttaşlara gıda yardımı yapan Gıda Bankası kapatıldı. Qoser’de (Kızıltepe) kütüphane ve kurs yeri olarak kullanılan belediye binası, Kerboran’da (Dargeçit) bulunan Çiçek Kadın Merkezi, Dêrik’teki Peljin Kadın Merkezi ile Mazıdağı’nda bulunan Rewşen Kadın Merkezi kapatıldı.

Amed’de Kayapınar Belediyesi’ne atanan kayyum, katliamı simgeleyen tek anıt olan’Roboski Anıtı’nı kaldırmıştı.

Bütün hizmetler durdu

Bir tek seçilmişi bile kalmayan Colemêrg’te (Hakkari) belediyeye kayyum atandıktan sonra belediye halka tamamen kapatıldı. Eşbakanları 23 Ağustos 2015 tarihinden bu yana tutuklu bulunan kenttin 3 ilçesine de kayyum atandı. Yüzde 80’i yıkılan Şirnex’i (Şırnak) de unutmadı hükümet. Belediyenin tüm hizmetleri kayyum tarafından durduruldu. 5 ilçesine kayyum atanan kentte, Cudî Kültür Merkezi, Kadın Müdürlüğü ve Zahide Kadın Danışmanlık Merkezi’nin kapısına kilit vurulurken, Cizîr’de ise (Cizre) Sitiya Zîn Kadın Danışmanlık Merkezi, Cudî Taziye Evi kapatıldı.

Êlih’e kültür gerekmez

Kayyum atanan ilk merkezlerden biri olan Êlih (Batman) Belediyesi’ne bağlı çok sayıda kurum kapatıldı. İki ilçenin gasp edildiği kentte, SELİS Kadın Dayanışma Merkezi, Şehir Tiyatrosu ve çok sayıda Halk Evi de kapatıldı. Mersin’in Akdeniz Belediyesi’ne atanan kayyumun ilk icraatı ise yaşamını yitiren çocukların isimlerinin bulunduğu tabelayı kaldırmak ve İştar Kadın Merkezi’ni kapatmak oldu.

Rekor oyla seçildiler

AKP’nin kayyum atadığı belediyeleri, halkın rekor oyuyla DBP kazanmıştı. İşte bazı oy oranları:

Licê Belediyesi: Yüzde 84:4 73

Elbak Belediyesi: Yüzde 90: 89

Nisêbîn Belediyesi: Yüzde 78:78

Gever Belediyesi: Yüzde 86:57

Cizîr Belediyesi: Yüzde 81:6

Silopiya Belediyesi: Yüzde 78:19

Hezex Belediyesi: Yüzde 78:9

Qilaban Belediyesi: Yüzde 78:5

Bazîd Belediyesi: Yüzde 62:46

Gimgim Belediyesi: Yüzde 63:40

85 eşbaşkan tutuklu

Kayyum atanan belediyelerle birlikte şuana kadar 85 belediye eşbaşkanı tutuklanırken, 7’si hakkında ise arama kararı verildi. Yine 67 belediye eşbaşkanı da görevden alındı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR