DEMOKRATiKLEŞENE KADAR MÜCADELE

Post date:

Author:

Category:

Yasaları, belediye seçimlerindeki ve genel seçimlerdeki milyonlarca oyu hiçe sayarak belediyelere kayyum atayan, milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldıran AKP iktidarına karşı başlatılan Adalet Yürüyüşü, 5. günde sürdü. Yargı tehdidine rağmen birçok ilde destek artıyor

HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına AKP ve MHP ile “Evet” oyu veren CHP’nin, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından başlattığı “Adalet Yürüyüşü” 5’inci gününde devam ediyor. Aşırı sıcak ve güneş altında devam eden yürüyüş, dün yağmurlu hava ile başladı. Yürüyüşe İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı ile Erdal Bozkurt, sanatçı Zülfü Livaneli ve Avukat Turgut Kazan da katıldı. Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanından katılımların olduğu yürüyüşçülerin sayısı, neredeyse iki katına ulaştı. Kemal Kılıçdaroğlu, yürüyüş öncesi yaptığı açıklamada; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Yargı yarın sizi davet eder” şeklindeki tehditlerine değinerek, “Bizi tahrik etmek istiyorlar. Tahriklere kapılmayacağız. Yargı ile bizi tehdit etmek istiyorlar” dedi. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun açıklaması ardından 4’üncü gün yürüyüşü, Kurtboğazı konaklama alanından başlayarak, Kızılcahamam ilçesine varılmadan tamamlandı.

Bir kişi yaşamını yitirdi

“Adalet Yürüyüşü”nde katılan partililerden biri dün kalp krizi geçirdi. Ambulansta yapılan ilk müdahalenin ardından Kahramankazan Devlet Hastanesi’ne kaldırılan 69 yaşındaki Hasan Tatlı, bir süre yoğun bakımda tutulduktan sonra ambulans ile Ankara’ya sevk edildi. Tatlı, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Maçka nöbeti 5’inci gününde

CHP İstanbul İl Örgütü’nün Maçka Parkı’nda başlattığı “Adalet Nöbeti” de 5’inci gününde devam ediyor. Parka gelen yurttaşlar, polis arama noktasında geçerek, parka girebiliyor. Dün nöbete katılanlar, parkta kurulan platformdan çalınan Kürtçe ve Türkçe şarkılar eşliğinde halaylar çekti.

İzmir ve Manisa’da da yürüyüş

Öte yandan “Adalet Yürüyüşü”ne İzmir’den verilen destek devam ederken, İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda başlatılan ve Bornova Kavşağı’nda ara verilen yürüyüş, İzmir’den Manisa’ya giden CHP’li grup tarafından sürdürüldü. Kent merkezinde sloganlar eşliğinde devam eden yürüyüşe binlerce kişi katıldı. Kent girişinde başlayan ve yaklaşık 5 kilometre süren yürüyüşün ardından kitle, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda yaptıkları açıklamanın ardından oturma eylemi gerçekleştirdi.

Erdoğan’dan medyaya yürüyüş ayarı

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, önceki gün İstanbul’da Huber Köşkü’nde medya temsilcileri ile iftar yemeğinde bir araya geldi. Medyanın şimdi daha renkli olduğunu iddia eden Erdoğan, “Medyamızın daha renkli, daha demokratik, daha çoğulcu olduğu bir muhakkaktır, bir gerçektir. Benim özellikle bir ricam şudur, gerçekten sizler gerek hükümetimizle gerek şahsımla, ne konuşuyorsam, aynı şeyi konuşmak zorunda değilsiniz ama bir şeyi özellikle rica ediyorum. O da şudur: Yerli ve milli olarak ülkemizin ve milletimizin menfaatinin olduğu yerde bana göre diğerleri teferruattır. Buna dikkat etmemiz lazım” dedi. Cezaevinde tutulan gazetecileri de hedef alan Erdoğan, cezaevinde sadece 2 gazetecinin olduğu iddialarını sürdürdü.

‘Adalet yürüyüşünü vermeyin’

Toplantı sonrası CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu da, sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğdu, Erdoğan’ın gazete yöneticilerinden “Adalet Yürüyüşü”ne ilişkin olarak haber yayımlamamalarını istediğini iddia etti. Erdoğdu, “Erdoğan, bütün gazetelerin yöneticilerini özellikle Aydın Doğan’ı çağırıp Adalet Yürüyüşü’nü vermemelerini emretti. Adalet Yürüyüşü’nü yayınlamayı teröre destek saydı. Çünkü korkuyor. Anadolu yollarından yükselen çığlığı Saray’ı sarıyor” diye yazdı.

Maçka nöbetçileri: Adalet gelinceye dek…

İstanbul Beşiktaş’taki Maçka Parkı’nda başlatılan “Adalet Nöbeti”ni devam ettiren yurttaşlar, yapılan yürüyüşün sadece CHP’li Enis Berberoğlu için olmadığını belirterek, Türkiye’de yargı bağımsızlığı ve demokrasinin yeniden tesis edilmesi için mücadelenin büyüyerek devam etmesi gerektiğini vurguladı. Maçka Parkı’ndaki “Adalet Nöbeti”ne katılan Dildan İkiler adlı yurttaş, “Başladığı günden beri buradayız ve burada mesai yapıyoruz” dedi. Direnişin büyüyerek devam ettiğini kaydeden İkiler, “İnsanlar yeni yeni öğreniyorlar. Bu ülkede huzur istiyorum. Huzur da adalet ile sağlanıyor. Adalet, adalet ve adalet diyorum. Bu huzursuzluklar bitsin” dedi. Herkese adaletin lazım olduğunu kaydeden İkiler, yürüyüş ve nöbetin devam etmesi gerektiğini belirterek, “Bu Adalet Yürüyüşü, sonuna kadar sürmelidir” dedi. Türkiye’de sadece milletvekillerine değil herkese adalet istediklerini kaydeden İkiler, “Zeytin ağaçları için adalete ihtiyacımız var. Eğitim için adalete ihtiyaç var. Adalet her noktada lazım. Adaleti sağlayana kadar bu mücadele devam etmelidir” dedi.

Bıçak kemiğe dayandı

Nöbetin başladığı günden beri direnişte olduğunu ifade eden Birsen Ayışık adlı yurttaş da, “Bıçak kemiğe dayandı” diyerek, herkesin yürüyüşe sahip çıkması gerektiğini vurguladı. İlk gününden itibaren direnişe destek verdiğini aktaran DİSK İstanbul Temsilcisi Adil Çiftçi ise, Türkiye’de demokrasi, barış ve adalet duygusu hakim oluncaya kadar demokratik eylemelerin yapılması gerektiğini vurguladı.

‘Mücadeleyi büyütelim’

Direniş gününde bugüne kadar alanda olduğunu dile getiren Nuri Şahin ise, “Adalet arıyoruz. Adaleti yeniden tesis etmek için buradayız. Hukuksuzluğun ve adaletsizliğin olduğu yerde toplumun güvencesi olamaz. Adalet bizim geleceğimizdir” diyerek, mücadelenin daha da büyütülmesi gerektiğine vurgu yaptı. Gazetecilerin, milletvekillerinin hukuksuzca cezaevinde olduğuna dikkat çeken Şahin, “Adalet tesis edilecekse bütün bu insanlar için tesis edilmelidir. Kimseye ayrıcalık yapılmasın. Toplumun bütün bileşenleri ile mücadele büyütülüp, devam etmelidir” diye konuştu.

ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR