Doğan: CHP, AKP’ye yedeklenmiştir

AKP, CHP ve MHP’nin “Yenikapı ruhu”nun bozuk bir ruh hali olduğunu kaydeden HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, “CHP, AKP’ye yedeklenmiştir. Siyasal İslam devlet modelinin bir parçası olmaya doğru da bir hayli ilerlemiştir” dedi.

Bakanlar Kurulu tarafından Olağanüstü Hal’in uzatılmasına tepki gösteren HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, “AKP iktidarı kurulmak istenen sistemin altyapısını oluşturmak için OHAL’i uzattı. Yani bir devlet yapma meselesi yani bu siyasal İslam’dır. Siyasal İslam devletlerin ideolojisidir” dedi. İktidarın istediği modeli hayat geçirmesi için askeri, siyasi anlamda OHAL’e ihtiyacı olduğunu ifade eden Doğan, “Büyük bir operasyon ve revizyon yapıyorlar. Tek nedeni yeni kuracakları olan diktatörlük sistemidir” diye konuştu.

‘Yönelimler devam edecektir’

Özellikle özgür basına yönelimin de altında oluşturulmak istenen sistemin altyapısı olduğuna dikkat çeken Doğan, iktidarın politikalarını ifşa edebilecek televizyonlara bir yönelim gerçekleştiğini vurguladı. Alevilerin kanalı TV10’unun kapatılmasının Muharrem Ayı’nda yapılmasını bir zulüm olarak nitelendiren Doğan, “Bu ayda biz Alevilere yapılanları Hz. Hüseyin’e yapılan bir zulüm gibi değerlendiriyoruz. Hz. Hüseyin bin 400 yıl önce nasıl katledildiyse özgür basın da bugün katledilmek isteniyor” dedi.

Katliama girişenlerin bilmediği bir şey olduğunu söyleyen Doğan, “Ama bu irade sağlam bir iradedir. Bunların işyerlerine el koyup, kapatabilirsiniz ama daha toplumsal bir güçle bu kurumlar yeniden ortaya çıkacaktır. Esas mesele yeni bir sistem olan siyasal İslam’ın altyapısını oluşturmaktır, bunu yapmak için de hiçbir kurum bırakmadan fütursuzca bunu yapmaya devam edecekler” diye konuştu.

‘Faşizme karşı en geniş cephede yer alınmalı’

Tüm bunlara karşı esas olanın toplumsal muhalefetin doğru bir örgütlenmeye gitmesi ve enerjisini doğru kullanması gerektiği olduğunu ifade eden Doğan, “Hz. Hüseyin bir bilincin, direncin ortaya çıkardığı ruhtur. Bu devrimci ruhun, bu sürece yansıması gerekir. Zalime karşı onun zulmüne, baskısına karşı eğer direnci bilince çıkartıp, mücadeleyi yükseltmezsek var olan hiçbir şey ortada kalmayacaktır. Mücadelede yeni bir süreç başlamaktadır. Faşizme, gericiliğe karşı en geniş cephede yer almaya ihtiyaç vardır” dedi.

‘CHP, AKP’ye yedeklenmiştir’

AKP, CHP ve MHP tarafından İstanbul Yenikapı’da gerçekleşen ve “Yenikapı ruhu” olarak nitelendirilen ruhun bozuk bir ruh hali olduğunu kaydeden Doğan, orada ortaya çıkan ruhun halkların iradesini taşıyan bir ruh hali olmadığını belirtti. Bu ittifakta CHP’nin yer almasının kurumsal kimliğinden kaynaklandığını söyleyen Doğan, “CHP içerisinde farklı sesler olabilir ama kurumsal kimliği sistemden yanadır ve bu sistemin güçlenmesinden ve kurtarılmasından yanadır” dedi.

CHP’nin var olan sistemi değiştirme gibi bir çabası olmadığını kaydeden Doğan, CHP’nin laikliğe, Diyanet İşleri Başkanlığı’na, Alevilere, emekçilere yönelik bir projesi olmadığının altını çizerek, “O yüzden CHP’nin muhalif durumu yok denecek kadar azdır ve tanımlanamayacak durumdadır. CHP sistemin partisidir ve AKP’ye yedeklenmiştir. Yeni kurulacak siyasal İslam devlet modelinin bir parçası olmaya doğru da bir hayli ilerlemiştir” diye konuştu.

(ba-sö/st/rp)

EN SON EKLENENLER