Erdoğan: OHAL kalkmayacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni Atılım Dönemi; Demokrasi, Değişim, Reform” sloganıyla yapılan AKP kongresinde OHAL’in kaldırılmayacağını duyurdu. HDP’ye “Terörle arasına mesafe koymayanları çok daha zor günler bekliyor, bu da böyle biline…” mesajını veren Erdoğan, “AB’ye tahammül etmek zorunda değiliz” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Genel Başkan olacağı AKP 3. Olağanüstü Kongresi’nde konuştu. “Tam 998 gün sonra, aynı salonda ‘Nerede kalmıştık?’ diyerek yine bir aradayız” diyen Erdoğan, bunun bir Fatiha olduğunu söyledi. Fatiha Suresini Türkçe okuyan Erdoğan, “Bu bir Fatiha yeni bir başlangıç” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasından satırbaşları şöyle:

HUKUKİ BİR AYRILIKTI

“19 Mayıs’ı geride bıraktık, 8 gün sonra İstanbul’un Fethi’ni 564. yıl dönümüne ulaşacağız. Süleyman Şah’tan, Osman Gazi’ye, Fatih Sultan Mehmet Han’dan, Gazi Mustafa Kemal’e kadar tüm abide isimler rahmetle anıyorum. Yaklaşık 3 yıl önce sizlerle helalleşerek ayrılmıştık. Bu sadece hukuki bir ayrılıktı. Gönüllerimiz hiçbir zaman ayrı düşmedi. Sevinçlerimizi de hüzünlerimizi de hep tek yürek olarak yaşadık. Tam 998 gün sonra yine aynı salonda, ‘Nerede kalmıştık’ diyerek yeniden bir aradayız.

KİM DÖNERSE DÖNSÜN, BİZ DÖNMEYİZ BU YOLDAN

Kerameti hiçbir zaman kendimizde görmeden, işin sırrının yaptığımız hizmetler olduğunu görerek mücadeleden mücadeleye koştuk. Elbette yorulanlar oldu, elbette yolunu kaybedenler oldu, çeşitli sebeplerle eksilenler oldu. Ne milletimizle aramızdaki rabıta zayıfladı. Bu yolun uzun ince bir yol olduğunu, daha çok kateceğimiz yol olduğunu bildik. Rabbim ömür ve imkan verdikçe milletimize hizmet yolunda çalışmayı sürdüreceğiz. Çünkü bu kutlu bir yoldur. Kim dönerse dönsün, biz dönmeyiz bu yoldan. İster Meclis’e sokmasınlar, partimizi kapatmaya çalışsınlar ister darbe yapsınlar bu yolumuzdan dönmeyeceğiz.

Tayyip Erdoğan’ın milletinin hayrına olmayan bir icraatını bir sözünü duyarsanız, bugüne kadar yaptığı her şeyi bir kenara bırakın ve gereğini yapın. Böyle bir yanlışın içine düşen Tayyip Erdoğan’ın tüm hakları size helaldir. Ben de sizden helallik istiyorum.

UCU EN YAKINLARIMIZA DOKUNURSA BİLE…

Türkiye’nin FETÖ ile PKK, DEAŞ’la mücadelesini işte bu anlayışla yürüttük, yürütüyoruz. Bizim kimseye karşı kişisel bir husumetimiz asla yoktur. Kendi milletine karşı ihanet içine giren kim olursa olsun gözünün yaşına bakmadan gereğini yerine getirmek sorumluluğumuzun icabıdır. İsterse babamın oğlu olsun karşısında yer alırım. Ucu en yakınlarımıza dokunursa bile bu mücadeleye destek vermeye çağırıyorum. Kimseye diyet borcumuz da bulunmuyor. Elbette mazlumun, mağdurun hakkını korumak görevimizdir. Bu mazlum kılığına girmiş zalimin oyununa teslim olacağımız anlamına asla gelmiyor. Yüzlerindeki maske düşmüştür. FETÖ ile mücadele bulunduğumuz yere bir anda gelmedik. 17-25 Aralık’ın ardından bu yapının tüm mensuplarına çağrı yaptık. Bu yapının gerçek yüzünü görün, orayı terk edin dedik. Bu çağrımıza kulak vererek ilgisini kesenler kendilerini kurtardı. Özel haberleşme programlarının kullanarak, üyeliklerini sürdürerek örgütü destekleyenler için yapacak bir şeyimiz kalmadı. 15 Temmuz darbe girişimi bu alçakları ortaya koymuştur.

İHRAÇLAR MECBURİYET

Örgütün mensuplarını tanıyanlar çok iyi bilirler ki bu yapı içindeki kimselerde samimi bir pişmanlık yoktur. Kamudan yapılan ihraçlar, soruşturmalar bir mecburiyettir. Türkiye’nin bir ihanet teşebbüsüne daha tahammülü yoktur. Güçlü şekilde yürütülmezse ülkemiz çok daha büyük tehlikelerle karşı karşıya kalacaktır. Herkesi bu mücadeleye destek vermeye davet ediyorum. Kirli pazarlıklarla, itirafçılık oyunları ile mücadelenin sulandırılmasına izin vermeyeceğiz. FETÖ ile mücadelenin maşeri vicdana halel getirmeyecek yöntemlerle sürdürülmesi şarttır. Bu konuda önümüzdeki günlerde çok daha kararlı mücadele yürütülmesini temin edeceğiz. Pensilvanya’da niçin besleniyor?

ÇOK DAHA ZOR GÜNLER BEKLİYOR

Kürt kardeşlerim kendileri için fedakarlık yapanın örgüt değil, devlet olduğunu açıkça görmüştür. İradelerini götürüp örgüte teslim edilenlerin esamesi okunmuyor. Terörle arasına mesafe koymayanları çok daha zor günler bekliyor, bu da böyle biline… Türkiye ayağındaki bu bölücü terör prangasından kurtulma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Dedik ya; inlerine gireceğiz. Ülkemin sınırları içinde Tendürek’te, Gabar’da, Cudi’de 65’i aşkın mağaralara girildi. 600’ü aşkın terörist oralarda etkisiz hale getirildi. Silahlar ifade edemeyeceğim kadar. Bundan sonraki süreç bunları yok etme sürecidir. Yılmadan, askerimizle, polisimizle bu hayata geçiyor. Bir terör oluşumu organize etmeye çalışanlar bu ülkenin istikbali için neler yapabileceğini görmek istiyorlarsa geçmişe baksınlar. Meramımızı er meydanından başka yerde aramaktan başka çaremiz kalmıyor demektir. Bölgede kiminle yol yürüyecekleri konusunda kafası karışık olanlar şu gerçeği bilsinler. 1000 yıllık geçmişi ile Türkiye, diğer yanda terör örgütleri var. Tercih işte bunlar arasında yapılacaktır.

OHAL KALKMAYACAK

‘OHAL ne zaman kalkacak’ diyorlar? Benim ülkemde devlet yıkılmaya çalışılıyor, siz bize hangi yüzle soruyorsunuz. Kalkmayacak. Ne zamana kadar? Durum huzura kavuştuğumuz ana kadar. Neyiniz eksik? Fabrikalarınız mı çalışmıyor, okullar mı kapalı. Neden OHAL kalksın? Göreve geldiğimizde OHAL’i biz kaldırdık. Şimdi milletimizin huzuru için OHAL’i uzatıyoruz. Daha dün bir, bugün iki…

TEŞKİLATLAR SÜRATLE YENİLENECEK

Şimdi hedefimiz, inşallah bu yıl sonuna kadar teşkilatlarımızda ciddi bir yenileşmeye gitmektir. İnşallah bu Olağanüstü Büyük Kongreyle beraber il, ilçe, belde teşkilatlarımızda süratle bir yenilenmeye gideceğiz. Ardından 6 aylık bir yol haritasını da halkımızla inşallah paylaşacağız.

AB’YE TAHAMMÜL ETMEK ZORUNDA DEĞİLİZ

AB’nin artık ülkemizin ve milletimizin onurunu hiçe sayma noktasına gelen iki yüzlü tavrına daha fazla tahammül etmek zorunda değiliz. AB ya bize verdiği sözleri tutar, serbest dolaşımı getirir, fasılların açılıp kapanmasının önündeki engelleri kaldırır, ya da herkes kendi yoluna gider.

İŞİMİZ ZOR, ÇITA YÜZDE 50+1’DİR

AK Parti olarak işimiz artık çok daha zor. Artık öyle yüzde 34’le, yüzde 40’la iktidara gelmek yok. Çıta yüzde 50+1’dir. Yüzde 50’nin üzerinde oy almanın ne kadar zor olduğunu 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ve 16 Nisan halk oylamasında gördük. 2019 seçimlerinde kazanmak istiyorsak, şimdiden kolları sıvamalıyız. AK Parti’nin boşa geçirecek bir tek anı yoktur. Çok basit hataların nelere mal olabileceğini 16 Nisan’da gördük.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR