Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin açıklama

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Başkanı Putin’in yaptığı telefon görüşmesinin detayları belli oldu. Görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, “Stratejik ortaklığı derinleştirmeye devam etme niyeti dile getirildi” denildi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in telefon görüşmesine ilişkin açıklama yapıldı.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeniden AKP Genel Başkanlığına seçilmesinden dolayı tebrik ettiği kaydedildi. Erdoğan ve Putin’in Türkiye-Rusya ilişkilerini normalleştirmeye yönelik adımların hızlandırılmasının yanı sıra Suriye meselesini de görüştükleri belirtildi. İki liderin, Suriye’de çatışmasızlık bölgelerinin oluşturulmasının sürece ivme kazandıracağına dikkati çektikleri kaydedildi.

Görüşmeye ilişkin Kremlin’den açıklama yapıldı. Açıklamada, Putin ve Erdoğan’ı, ticari ve ekonomik ilişkilerdeki kısıtlamaların kaldırılması, Akkuyu Nükleer Santral projesi ve Türk Akımı’nın ele alındığı belirtildi.

Rusya ile Türkiye arasında 25 Mayıs 1992 tarihinde imzalanan İlişkilerin Temeline Dair Anlaşma’nın 25. yıldönümü vesilesiyle birbirini kutladığı aktarılan Kremlin açıklamasında, “Vladimir Putin, Adalet ve Kalkınma Partisi genel başkanlığı görevine seçilmesi vesilesiyle Recep Tayyip Erdoğan’a başarılar diledi” ifadeleri kullanıldı.

İki ülke arasındaki stratejik ortaklığı derinleştirmeye devam etme niyetinin dile getirildiği görüşmede, ticaretteki kısıtlamaların karşılıklı olarak kaldırılması anlaşmasının uygulaması ve Akkuyu Nükleer Santral ile Türk Akımı boru hattı projesi gibi enerji alanındaki büyük ortak projelerin hayata geçirilmesi ele alındığı kaydedildi.

Suriye konusunun da değerlendirildiği görüşmede, bu ülkede gerilimi azaltma bölgelerin oluşturulması memorandumunun uygulanmasıyla ilgili acil koordinasyonun önemi vurgulandı. Açıklamada, “Bu, ateşkesi güçlendirme, Cenevre ve Astana görüşmelerinin etkinliğini artırma fırsatını sağlayacak. Bu konuda çeşitli seviyelerdeki koordinasyonu artırma kararı alındı” ifadelerine yer verildi.

Rusya ve Türkiye liderleri, düzenli kişisel görüşmeleri sürdürme konusunda anlaştığı da belirtildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR