Erdoğan: Referandum sürecinde Avrupa ile yaşananlar geride bırakılmalı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATO Zirvesi için gittiği Brüksel’de Avrupa Birliği yetkilileriyle olumlu görüşmeler yaptığını söyledi. Erdoğan, AB yetkililerinin Türkiye’ye yönelik çalışmalar yaptığını ve 12 aylık bir takvimin kendisine sunulduğunu belirtti.

“12 AYLIK TAKVİM ALDIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’ye dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Avrupa Birliği yetkilileriyle, ilişkilere ivme kazandırılması konusunda önemli görüşmeler yaptığını söyledi.

Cumhurbaşkanı, “Avrupa Birliği’nden 12 aylık bir takvim aldık” dedi.

“REFERANDUM SÜRECİNDE YAŞANANLAR GERİDE BIRAKILMALI”

AB liderleri Tusk ve Juncker ile üyelik sürecine yeni ve pozitif bir ivme kazandırılması hususunda olumlu bir görüşme yaptık. Türkiye-AB göç anlaşmasının uygulanması, vize konusunu da müzakere ettik. Kendileri de birtakım çalışmalar yapmışlar. Onunla ilgili 12 aylık takvim aldık. Terörle mücadelede destek istedik. Referandum sürecinde yaşananların geride bırakılması gerekiyor. Artık yeni bir süreci başlatma temennisini Tusk ve Juncker de gündeme getirdi. AB Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani ile görüşmemizde “Türkiye ve Avrupa Parlamentosu (AP) arasındaki ilişkilerde karşılıklı anlayışı esas alalım” dedik. Ben Tajani’yi çok daha olumlu gördüm.

Türkiye’ye bakışı çok pozitif. İslam karşıtlığı, yabancı düşmanlığı ve kültürel ırkçılığa karşı AP’nin sorumluluk üstlenmesi gereğini gündeme getirdim.

“SÖZLERİMİN MUHATABI, BAHÇELİ DEĞİL KILIÇDAROĞLU’YDU”

Cumhurbaşkanı, Brüksel’e hareketinden önce havaalanında FETÖ’nün siyasi ayağı konusundaki sözlerinin muhatabının MHP lideri Bahçeli değil, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu söyledi.

Bahçeli’den Erdoğan’a ‘Kavurmacı’ yanıtı

Erdoğan, “Şimdi burada tabii bir defa ciddi bir yanlış anlama var. Benim bu yolculuğa çıkarken yapmış olduğum basın toplantısındaki açıklamalarımın muhatabı Sayın Bahçeli değildi. Bana göre birileri Sayın Bahçeli’yi yanlış yönlendirdi, yanılttılar gibi geliyor. Çünkü ne benim ifadelerim içerisinde ne Bahçeli’nin adı geçiyor, ne de onunla ilgili orada en ufak bir ifade var. Tam aksine, ana muhalefetin başındaki zatın yanlışlarını pazara çıkaran bir cevap bu. Ona yönelik idi. Çünkü, şu anda ben partimin başındayım. Partimle ilgili herhalde bir cevap verme yetkim var. Bu konuda da, FETÖ’ye karşı bu denli kararlı bir duruş sergileyen, adeta savaş açmış birisi olarak, eğer partimizin içinde böyle birisi varsa, bunu bize tevsik (kanıtlamak) edin, biz bunu bir dakika partimizde tutmayız, göndeririz. Ama kalkıp partimizle alakalı olmayan, İstanbul Belediye Başkanı’nın damadıyla alakalı bir konu. Şimdi bir defa, onun partimizi siyasi temsil yetkisi var mı, yok. Öbür taraftan yargı onu denetimli serbestlikle bırakmış. Bu yargıyla alakalı bir konu. Onun üzerinden bir siyasi rant devşirme yoluna gitmek bizi üzer. Bu konuda da herhalde sessiz kalmamak gerekir.” dedi.

“BEN BÖYLE TWEET İŞLERİYLE UĞRAŞAMAM”

 Ama maalesef, bu denli bu tweet’lerin atılmış olması doğru değil. Kaldı ki ben öyle tweet işleriyle uğraşamam.

KILIÇDAROĞLU’NUN SÖZLERİ

(CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘kontrollü darbenin ipliğini pazara çıkaracaklarına’ dair açıklamaları)

Hâlâ orada mı Kılıçdaroğlu ya? Çıkarsın, zaten onun ipliği pazara çıkarması o kadar uzun sürüyor ki. Bu kadar uzun metrajlı ipleri nasıl buluyor anlamakta zorluk çekiyorum. Şimdi bir defa, onun da kongre sorunu var. Eğer varsa geç kalmasın hemen çıkarsın. Ama önce o kendi içindeki FETÖ’cüleri bir temizlesin. FETÖ’yle elele yürütüyorlar işlerini.

“GRUPTA KONUŞURUM”

 (2019’a kadar, yeni adımlar var mı)

Mesela gazeteciler soruyor: ‘Siz grup konuşması yapacak mısınız? Parlamentoya gelecek misiniz?’ Parlamentoya gelirsin de Genel Kurul’a girmezsin. Belli günlerde bayram vesaire, gelir izleriz, Genel Kurul’u. Ama parlamentoda bizim grup odamız var, grup odama gelebilirim. Abdullah Bey, malum 4 ay başbakanlık yaptığında ben çalışmalarımı orada yürütmüşümdür. Ayrıca salı günkü grup toplantılarında konuşma yapabilirim. Diyelim ki ben gelemedim, genel başkan vekili olarak Binali Bey grup konuşmasını yapabilir.

(Muhtarlarla toplantılar devam edecek mi?)

Seve seve ederiz.

“SİZDE ÇOK DENİZ VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı görüşmeyi de değerlendirdi, “PKK ve FETÖ’ye yönelik koruyucu yaklaşımdan vazgeçilmesini istedik, kendilerinden tatmin edici izahat alamadık” dedi.

Erdoğan, “Onlar terör örgütü propagandası yapma suçlamasıyla tutuklanan Die Welt gazetesi Türkiye Muhabiri Deniz Yücel’e kafayı takmış durumda. Ben de ‘sizde çok Deniz var, size bunların dosyalarını verdim” dedim” diye konuştu. Cumhurbaşkanı İncirlik’i ziyaret izni isteyen Merkel’e; “Kim gelecekse, isim listesini gönderin, isimler uygunsa olabilir” dediğini belirti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR