Fransa’daki OHAL başka Türkiye’deki başka

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın OHAL’i savunmak için sürekli örnek gösterdiği Fransa’nın Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, “Fransa ile Türkiye’deki OHAL yapısal olarak farklı. Fransa’daki OHAL’lerde yargının hala bağımsızlığı söz konusudur” dedi.

Ankara’da bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binail Yıldırım ve hükümet yetkililerin, OHAL’i eleştirenlere karşı sıklık Fransa’yı örnek göstererek kendilerini savunmasına Fransız Bakan’dan yanıt geldi.

Ayrault: Fark var

Jean-Marc Ayrault, OHAL’la ilgili şunları söyledi, “Türkiye terörle mücadele çerçevesinde kendini savunmak hakkına sahiptir. OHAL süresini uzatmak da kendi hakkıdır. Fransa ile Türkiye’deki OHAL yapısal olarak farklı. Fransa’daki OHAL’lerde yargının hala bağımsızlığı söz konusudur. Sizlerdeki OHAL’de ise polis yetkilerine ekstra bir yetki getiriliyor. Hukuk devletine saygısı ve temel hak ve özgürlüklerini göz önünde bulundurması ve yargılamaların adil bir şekilde sürdürülmesi gerekiyor. Yargılananların, faillerin konuyu üst makama götürmelerine imkan vermeniz gerekir.”

Çavuşoğlu: Fark yok

Jean-Marc Ayrault’un bu sözlerine yanıt veren Çavuşoğlu, şöyle konuştu: “Türkiye’deki OHAL ile Fransa’daki OHAL arasında fark yoktur, ikisi de terör örgütlerini hedef almaktadır. Aynı şekilde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne getirdiğimiz kısıtlamalar da aynı kapsamdadır. Fransa’yı hedef alan teröristler hangi muameleyi görüyorsa Türkiye’de darbe girişiminde bulunanlar da yargıya teslim edilmiştir. Fransa’daki ve Türkiye’deki OHAL Fransız ve Türk vatandaşlarının özgürlüklerini kısıtlamamıştır, etkilememiştir.”

Irak Ordusu ve peşmerge yalanlamasına rağmen…

Irak Ordusu ve peşmergenin yalanlamasına rağmen Çavuşoğlu, Musul operasyonuna “çok yönlü katkı” sağladıklarını iddia etti. Çavuşoğlu, “Kuzey Irak’ta eğittiğimiz peşmerge güçleri ve Başika kampında eğittiğimiz yerel güçler aktif bir şekilde operasyonun içindeler. 4 tane F-16 jetimiz de operasyonda yer alıyor” dedi.

Çavuşoğlu, “Başika’daki kuvvetlerimiz 700 DAEŞ’liyi öldürdü” dedi, ancak bugün Musul operasyonunun bir haftalık bilançosuna ilişkin açıklama yapan Irak Ordusu Savaş Enformasyon Merkezi, bir hafta içinde 772 DAİŞ’linin de öldürüldüğü duyurmuştu.

(rp)

EN SON EKLENENLER