Gerçekler Bozdağ’ı yalanlıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, referandumda ‘hayır’ diyeceği için gözaltına alınan ya da tutuklanan hiç kimsenin bulunmadığını iddia ederken, sadece son bir haftada ‘hayır’ çalışması yürüten 800’ü aşkın kişi gözaltına alındı. ‘Hayır’ çalışması yürüten birçok kişi ise saldırıya uğradı

Referandum tarihinin netleşmesi ve iktidarın anketlerde beklediği desteği görememesi ile birlikte “hayır” cephesine yönelik gözaltı ve tutuklamalar sürüyor. “Hayır” cephesi iktidar sözcülerinin hedefi olurken, polis de boş durmuyor. Hayırcıların kıskaç altına alınmasına tepkiler yükselince Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Habertürk’te katıldığı canlı yayında, referandumda “hayır” diyeceği için gözaltına alınan ya da tutuklanan hiç kimsenin bulunmadığını iddia etti.

Kendilerini yalanladı

Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere AKP’li kurmayların “Hayır diyenler terörist” açıklamalarını da yalanlayan Bozdağ, AKP’den kimsenin “hayır” diyenlere “terörist” demediğini savundu. Bozdağ, “AK Parti ‘hayır’ diyeni terörist diye damgalıyor” şeklinde algı oluşturulmaya çalışıldığını öne sürerken, bununla “hayır” cephesinin çoğaltılmasının amaçlandığını söyledi. “Evet” diyenlere yönelik tepkiler de olduğunu söyleyen Bozdağ, “Evet kampanyasına katılanları linç yapıyorlar. Sporcular, sanatçılar dediler, neler yaptılar. Acayip bir mahalle baskısı var” dedi.

Kimse gözaltına alınmamış!

Gözaltılarla ilgili orarak da “Bir tane ‘hayır’ dediği için gözaltına alınmış varsa ben bugün, bu görevden ayrılırım” diyen Bozdağ, bunun yalan olduğunu ve bir algı operasyonu yapıldığını iddia etti. Bozdağ’ın iddialarının aksine sadece son bir haftada Eğitim Sen, ESP, HDP, BDP, HDK ve muhalif kesimlere yapılan operasyonlarda 800’ü aşkın kişi gözaltına alındı, yüzlerce kişi tutuklandı.

7_pankart

İki ayda yaşananlar

Sendika.org’ta yer alan ocak-şubat verileri de Bozdağ’ı yalanlıyor. Kadıköy’de “Hayır’da birleşelim” diyerek bildiri dağıtanlara 5 Şubat’ta saldıran polis, bir kişiyi gözaltına alırken, tepki gösterenlere de silah çekti. Adana’da ise 13 Ocak’ta “hayır” bildirisi dağıtanlar gözaltına alındı. Yine Adana’da 17 Ocak’ta “Başkanlığa hayır” bildirisi dağıtan Halkevleri üyesi 3 kişi gözaltına alındı. “Üniversite başkanlığa hayır” diyerek 23 Ocak’ta İstanbul Beşiktaş-Kadıköy vapurunda şarkı söyleyen üniversitelileri de polis gözaltına almaya çalışırken, yurttaşların engel olmasıyla gözaltına alınmaları engellendi. Aydın’da ise 31 Ocak’ta maçta Barış Manço’nun ölüm yıldönümüyle ilgili “Hayır… Hayır… #YüzbinKereHayır” yazılı pankart polis tarafından engellenerek 3 genç gözaltına alındı. Antalya’da Halkevleri üyesi 3 kişi “hayır” afişi yaparken gözaltına alındı. Yine Antalya’da Birleşik Haziran Hareketi (BHH) üyesi 5 kişi 11 Şubat’ta “hayır” oyu verme çağrısı yapan bildirileri dağıtırken gözaltına alındı. 26 Ocak’ta da Ankara, Çanakkale ve Adana’da bildiri dağıtmak isteyen TKP üyesi 42 kişi gözaltına alındı.

Yeni Şafak itiraf etmişti

İktidarın yayın organlarından Yeni Şafak gazetesi, 14 Şubat tarihinde gözaltı operasyonlarıyla ilgili yaptığı haberde operasyonların “hayır” cephesine yönelik olduğunu itiraf etmişti. Gazetenin Twiter adresinde verilen haberde, gözaltılarla ilgili “AK Parti, Anayasa değişikliğine ilişkin antipropagandasına karşı çalışma yapıyor” denildi. Tweet kısa süre sonra silindi.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR