Gerginlik açıklamalarla tırmanıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 ABD ile Türkiye arasında patlak veren ‘vize krizi’ karşılıklı açıklamalar ile büyüyor. Erdoğan’ın aksine Yıldırım’dan ‘yumuşatma’ mesajları gelirken, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Gordon ise, Türkiye için ‘artık güvenilir bir müttefik değil’ ifadelerini kullandı

ABD’ninTürkiye’deki diplomatik temsilciliklerinde Türkiye vatandaşlarının vize başvuru işlemlerini durdurmasının ardından patlak veren kriz karşılıklı açıklamalar ile sürüyor. Vize krizine ilişkin basına demeç veren Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD ile yaşanan vize krizine dair üst perdeden yaptığı açıklamaların aksine “Kriz daha da tırmanır mı” sorusuna, “Tırmanmaz” karşılığını verdi. Yıldırım, “Kanallar açık mı?” sorusu üzerine ise “Açık. Arkadaşlarımız arka planda çalışıyor” bilgisini paylaştı. Erdoğan ise ABD’ye yönelik eleştirilerinin tonunu arttırmış ve doğrudan ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’ı hedef almıştı. Erdoğan’ın Bass’ı hedef alan sözlerine yanıt gecikmedi.

ABD’den Bass’a tam destek

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, vize başvurularının askıya alınması kararının tek başına Büyükelçi Jonh Bass’a ait olmadığını söyledi. ABD, Bass’ı sahiplenerek, şu açıklamayı yaptı: “Büyükelçilerimizle, özellikle de Büyükelçi Bass’la yakın işbirliği içerisindeyiz. En iyi büyükelçilerimizden birisi, Türkiye’de yaptığı işten de gurur duyuyoruz. Kendisi yalnızca Dışişleri Bakanlığı’nın değil, Beyaz Saray’ın da tam desteğine sahip. Bu karar Dışişleri, Beyaz Saray ve Ulusal Güvenlik Ajansı koordinasyonunda alındı.” Vize krizinin ardından Afganistan’a atanan ABD Büyükelçisi John Bass’ın Çankaya’daki veda kokteyline ise, siyasi ve askeri kesimden kimse katılmadı.

Bass: Saklanan çalışanımız yok

Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya gelen Bass, burada yaptığı açıklamada ise hakkında gözaltı kararı bulunan bir konsolosluk çalışanının ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda saklandığı iddialarıyla ilgili “Biz hiçbir çalışanımızı yargı yetkililerinden gizlemiyoruz. Çalışanımızın ifadeye çağırıldığıyla ilgili bize bir tebligat gelmedi” dedi. Bass, krize yol açan vize kararını, Washington’un aldığını söyledi.

‘Türkiye güvenilir müttefik değil’

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon da, “Türkiye ve ABD’nin umut vaat eden bir ortaklığın sonuyla yüzleştiğini” yazdı. Gordon, Financial Times’ta yayımlanan makalesinde ayrıca “Türkiye artık güvenilir bir müttefik değil ve bir Ortadoğu ülkesi” ifadelerini kullandı. Gordon iki ülkenin bölgesel güvenlik çıkarlarının da tehlikeli bir şekilde ayrıştığını vurguladı. ABD’nin DAİŞ’le mücadeleye öncelik verdiğini anlatan Philip Gordon, “Türkiye’nin ise bu mücadelede Washington’ın ana ortakları olan Suriyeli ve Iraklı Kürtler’den duyduğu tehdit algısından daha kaygılı olduğunu” belirtti. Gordon yazısında şu ifadelere yer verdi: “ABD, IŞİD güçleri doğu Suriye’den sürüldüğünde oluşacak boşluğu İran’ın doldurmasını önlemeye kararlı. Washington’ın Kürtleri desteklemeye devam edeceği neredeyse kesin ve bu şiddetli bir potansiyel Türk tepkisini kışkırtabilir. Türkiye’nin Hamas, Mısır’daki Müslüman Kardeşler, Libyalı milisler gibi İslamcı gruplara verdiği destek, Katar ile askeri ilişkisi ve NATO’yu tersleyip Rus hava sistemleri satın alması ki bu ABD’yle memnuniyetsizliğini işaret etmek için atılan bir adımdı- bu bölünmeyi sadece daha da arttıracak.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR