‘Hayır’ demek için çok neden var

Post date:

Author:

Category:

‘Tek adam’ yasasına karşı referandumda ‘Hayır’ oyu çalışmaları sürüyor. Çalışmalara başlayan HDP milletvekilleri de seçildikleri kentlerin sorunlarına değinerek, tüm halklarla birlikte Kürtlerin ‘Hayır’ demek için yeterince nedenleri olduğunu söyledi

Meclis görüşmelerinin ardından referandumla halka sunulacak başkanlık yasası için tüm toplumsal kesimlerden tepkiler yükselmeye devam ediyor. Referandum sürecinde aktif bir “Hayır” çalışması yürütecek HDP de referandum çalışmalarına başladı. HDP Agirî Milletvekilleri Dirayet Taşdemir ve Berdan Öztürk, Riha (Urfa) Milletvekili Dilek Öcalan ve Şirnex Milletvekili Leyla Birlik de seçildikleri kentlerde çalışmalara başladı. Yurttaşların sorunlara değinen HDP’li milletvekilleri tüm halkların, özellikle Kürtlerin son bir yılda yaşanan savaşla “Hayır” demek için çok fazla nedenlerinin olduğunu belirtti.

İradesi gasp edilen Kürtler için

Agirî’nin (Ağrı) Giyadîn (Diyadin), Tutax (Tutak) ve Bazîd (Doğubayazıt) belediyelerine kayyum atandığını ve halkın seçilmiş iradesinin gasp edildiğini hatırlatan Dirayet Taşdemir, her seçim sürecinde bölgede yaşananlara dikkat çekti. Taşdemir, “Ağrı’da elde edilen başarıyı hazmedemeyen iktidar defalarca seçimleri iptal etti. Oyları çaldılar ancak başarılı olamadılar. Bu halk bu zulmü kabul etmiyor. İşte bu yüzden ‘Hayır’ diyeceğiz” dedi. Yeni Anayasa maddelerinin baskı altında Meclis’ten geçirildiğine dikkat çeken Taşdemir, “Parlamento iradesine dahi el koyuldu. Ağrı’da ve Kuzey Serhat’ta halkın tek adam rejimine cevabı ‘Hayır’ olacak” diye konuştu. Öztürk ise yaşanan sürecin Kürtler için yeni bir süreç olmadığına vurgu yaparak, çözüm sürecine son verilmesi ardından Kürtlere yönelik derin bir savaşın başlatıldığını hatırlattı. Öztürk, “En kirli yöntemlerle Kürt halkının iradesini ortadan kaldırmaya çalışan AKP’ye ve devlete en büyük cevabın ‘Hayır’ olacağına inanıyorum” dedi.

7_belediye_polis

Şirnex’in çocukları için

4 Kasım’da tutuklanan ve 2 ay sonra tahliye edilen HDP Şirnex Milletvekili Leyla Birlik de, Kürtlerin referandum seçiminde “Hayır” oyunda kararlı olduğunun altını çizdi. Birlik, “Kadınıyla, genciyle, bütün sokaklarda teneffüs eden yaşayan insanların ‘Hayır’ından çok korkuyorlar” dedi. Parlamenteri olduğu kentin ve ilçelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları ve yaşananları hatırlatan Birlik, “Şırnak halkı iktidarın pratiğini her hâlükârda gördü. Böyle bir ortamda zaten anayasaya gidilmesi kararının nedeni açığa çıkıyor. Şirnex halkı bunu çok iyi biliyor. Çocukları bodrumlarda katledildiği için ‘Hayır’ı kullanacaktır, çocuklarının cansız bedenleri sokak ortasında sürüklendiği için ‘Hayır’ı kullanacaktır” dedi.

Tecridi durdurmak için

HDP Riha Milletvekili Dilek Öcalan ise, Anayasa değişikliğinde kadınların hiç yer almadığına değinerek, Türkiye’de kadın katliamları, kadına dönük şiddetin her geçen gün arttığına dikkat çekti. Öcalan, “Alevileri, Kürtleri, Ermenileri, Süryanileri yok sayar, tüm dilleri yasaklar, kültürleri engellerseniz tüm demokratik haklara hayır derseniz, biz de çıkar size ‘Hayır’ deriz” dedi. Türkiye’de yaratılan suni gündemlerin, asıl gündemi unutturmak için olduğunu dile getiren Öcalan, asıl gündemin İmralı Adası’nda yürütülen “tecrit politikası”olduğunu ve bunu karşı durmak gerektiğini hatırlattı. Öcalan, “Öcalan AKP iktidarı tarafından rehin alınmak isteniyor. Kürt halkının önderi Sayın Öcalan’ın özgürlüğü sağlanana dek mücadelemizi sürdüreceğiz. Hayır’ı her alanda örgütleyeceğiz. Tecride dur demek için hayır diyeceğiz” dedi.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR