HDK -Avrupa kongresini yaptı

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A)   Belçika’nın başkenti Brüksel’de kuruluş kongresini gerçekleştirdi. HDK- Avrupa kuruluş kongresinin eş sözcülüğüne Esra Asiye Güden ile HDP eski Milletvekilli Demir Çelik seçildi

Kongreye HDP milletvekilleri Ertruğrul Kürkçü,Tuğba Hezer, Mülkiye Birtane, ESP Avrupa Temsilcisi Ziya Ulusoy, SYKP eski Eş Genel Başkanı Tuncay Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda konuk katıldı.

Kongrenin ilk konuşmasını HDK eski Eş Sözcüsü Ertruğrul Kürkçü yaptı. Kürkçü Avrupa’da HDK’yi kurmanın kolay bir süreçten geçmediğini belirterek, ’’Büyük bir hareketlilik sürecini yerli yerine oturtmak , hem Türkiye, hem Kürdistan , hem de Avrupa ile bağlantısını yeniden formüle etmek, çoğulculuk, demokrasi, eşitlik ilkeleri üzerinden yeniden kurmak kolay değildi. Fakat eninde sonunda başardık. HDK-A’nın kuruluşu yerinde ve zamanında oldu. Yerinde oldu; eldeki bütün dinamikleri biraraya getirerek oldu. Zamanında oldu ; çünkü Türkiye, Kürdistan ve Avrupa’nın yüreklerinin birlikte atmaya başladığı bir anda kurumsal bir gerçeklik kazandı.’’ dedi.

Türkiye ve Kürdistan’ın önemli bir dönemecin eşiğinde olduğunu kaydeden Kürkçü. ‚’’ Halklarımız karar verecek. Türkiye faşizmden önceki son çıkışta kendisine yeni bir demokratik gelişmeyi açacak, veya faşist bir diktatörlüğü yıkmak üzere önünde açılmış olan baskı dönemine hazırlanmak zorunda kalacak. Elbette ilk yolu tercih ediyoruz.’’ dedi. Kürkçü bütün hayır diyenlerin bir araya gelmesi gerektiğini belirtti.

HDK Eş Sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyigit ve Onur Hamzaoğlu da kongreye canlı telefon bağlantısıyla katıldılar. Koçyiğit ve Hamzaoğlu’nun konuşmalarının ardından salondaki delege ve misafirler HAYIR yazılı dövizleri kaldırarak HDK’nin hayır kampanyasına destek verdi.

SYKP eski Eş Sözcüsü Tuncay Yılmaz, ise HDK Avrupa’nın kuruluşunun demokratik cephede önemli bir başlangıç olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından faaliyet raporu okunarak delegelerin onayına sunuldu. HDK-Avrupa’nın tüzük ve programı da oylandı.

Kongrenin sonunda Eş sözcüler seçildi. HDK- Avrupa kuruluş kongresinin eş sözcülüğüne Esra Asiye Güden ile HDP eski Milletvekilli Demir Çelik seçildi. Ardından 125 kişiden oluşan bir meclis seçildi. Seçilen meclis üyeleri arasından daha sonra kongrenin yürütme kurulu seçildi.

Kaynak : Pirha

EN SON EKLENENLER