HDP davasında her şey kapatmaya gerekçe!

HDP’ye açılan kapatma davası için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından sunulan ‘deliller’ arasında millevekilliği düşürülen Semra Güzel’den, Sezai Temelli’ye ve gazetecilerin yaptığı tüm haberlere kadar her şey yer aldı

Mayıs ayında olacağı tahmin edilen seçimler için çalışmalar sürerken, Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik baskı ve kapatma tehditleri de sürüyor. HDP’ye açılan kapatma davasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, 10 Ocak’ta Anayasa Mahkemesi heyetine sözlü savunmasını verdi. Savunma sonrası Anayasa Mahkemesi (AYM) çıkışında açıklama yapan Şahin, kapatma davasına HDP Amed İl Örgütü önünde oturtulan aileleri delil olarak gösterirken, tüm delilerini sunduklarını söyledi.

Temelli gerekçe yapıldı

Sunulan deliller arasında kişisel görüşler ön plana çıkarken, savcının HDP’nin her çalışmasını kapatma gerekçesi görtermesi dikkat çekti. AYM’ye sunduğu deliller arasında HDP’nin katıldığı eylem ve etkinliklerde “talimat” olduğunu savunan Şahin, AYM’ye sunduğu ilk iddianamede yer alan HDP Milletvekili Sezai Temeli’nin, “Kürt sorununun çözümünün baş aktörü İmralı’dır” açıklamalarını bir kez daha sundu.

Semra Güzel de yer aldı

İktidar tarafından hedef gösterilerek tutuklanan ve sonrasında milletvekilliği düşürülen HDP Amed Milletvekili Semra Güzel’in durumu da Şahin tarafından kapatmaya gerekçe yapılan “deliller” arasında gösterildi.

Kınamayı beğenmedi

HDP’nin seçim bağlamında yaptığı eylem ve etkinliklerde kitlenin çektiği halaylar, attığı sloganlar da delil olarak sunulurken, Meclis Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde, milletvekillerinin savaşa ayrılan bütçeyi eleştirmeleri ve televizyon bağlantılarında “Bütçe savaşa ayrıldı” değerlendirmesini yapmalarını da kapatma gerekçesi olarak gösterildi. Şahin, 13 Kasım 2022’de İstanbul Beyoğlu’nda meydana gelen patlamada 6 hayatını kaybetmesine dair HDP’nin, “Üzüntü duyuyoruz sorumlular derhal açığa çıkarılmalıdır” kınamasını beğenmezken, HDP’nin nasıl kınama yapıp yapmayacağına dair kişisel görüşüne yer verdi.

Haberler suç sayıldı

17’si tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobanê Siyasi Soykırım Davası’nın temelini oluşturan gizli tanık Ulaş, açık tanıklar Sami Baran ve Kerem Gökalp’in ifadelerini de kapatmaya delil olarak gösteren Şahin ayrıca, HDP Mali Davası’nı da dosyaya ekledi. Şahin, HDP’nin PKK’ye para aktardığını iddia etti.

HDP’nin attığı her adımı kapatma gerekçesi olarak gören Şahin, 16 Haziran’da tutuklanan ve 7 aydır iddianameleri hazırlanmayan 16 gazetecinin yaptığı gazetecilik faaliyetlerini ve HDP’nin haberlerinin ve çekimlerinin yapılmasına dair ödenen ücreti kapatmaya gerekçe gösterdi.

Öte yandan AYM HDP’nin kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması talebini ise yarın görüşecek.

HABER MERKEZİ

#HDP #davasında #şey #kapatmaya #gerekçe

EN SON EKLENENLER