HDP: Erdoğan artık küresel bir sorundur

0
158

Ankara’da gerçekleştirdiği PM toplantısının sonuç bildirgesini açıklayan HDP,  “Sadece Türkiye halklarının değil, Ortadoğu halklarının geleceğini de tehdit eden yaklaşımıyla bugünkü rejim artık bölgesel, hatta küresel bir sorun haline gelmiştir” dedi. 

HDP’nin Ankara’da gerçekleştirdiği Parti Meclisi toplantısının sonuç bildirgesi yayınlandı. “İktidar, akıl ve vicdan dışı uygulamalarıyla her türlü hak ihlalini topluma dayatmaktadır” denilen bildirgede, “Sadece Türkiye halklarının değil, Ortadoğu halklarının geleceğini de tehdit eden yaklaşımıyla bugünkü rejim artık bölgesel, hatta küresel bir sorun haline gelmiştir” değerlendirmesi yapıldı.

Saldırıla karşı birlik

“Vicdan ve Adalet Nöbeti”ne katılanlara teşekkür eden HDP, “Halklarımıza, siyasi parti, demokratik kitle örgütleri, sendika ve meslek örgütleri ile eylemde emeği geçen tüm örgütümüze, partililerimize teşekkür ediyoruz” denildi. Ortadoğu’daki gelişmelere de dikkat çekilen sonuç bildirgesinde, “HDP olarak, halkların kendi kaderlerini tayin etmesi ilkesinden hareketle; tüm Ortadoğu halklarının kendi gelecekleri konusunda söz sahibi olmaları ve özgür bir yaşamı inşa etmeleri için her türlü desteği ve dayanışmayı ortaya koyma konusundaki kararlılığımızı bir kez daha ifade ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

AKP iktidarının ülke içi ve dışında savaşı körüklediğine dikkat çekilen bildirge “Bütün demokrasi güçlerini hükümetin bu saldırı politikalarını boşa çıkarmak için itirazlarını yükseltmeye çağırıyoruz” denildi.

Ulusal kongre vurgusu

Güney Kürdistan’da yapılması planlanan referanduma ilişkin uyarıların yapıldığı sonuç bildirgesinde şunlara vurgu yapıldı: “Referandum konusu, bir halkın kendi geleceğini tayin etmesi anlamında ilkesel olarak doğrudur ve demokratik teamüllere uygundur. Ulusal Kongre konusunda beklentilerin karşılanmadığı bir süreçte referandumun gerçekleştirilmeye çalışılmasının birçok yeni gerilimi beraberinde getirebileceği kaygımızı da bu vesileyle kamuoyuyla paylaşmak isteriz.”
Mücadeleye devam

Şengal’de ilan edilen Demokratik Özerk Meclisin Ezidiler için öneli bir adım olduğu belirtilen bildirgede, “Êzidîxan’ın Demokratik Özerlik Projesi’ni selamlıyor, başta bölgede yaşayan Kürtler olmak üzere tüm halklara bu projeyi sahiplenme çağrısı yapıyoruz” denildi. Tek tip kıyafet dayatmalarına da değinilen bildirgede, “Tekçi zihniyetin tek tip kıyafet dayatmasına karşı tutsakların yanında olduğumuzu ve tek tipleştirmeyi kabul etmeyeceğimizi belirtiyoruz” ifadelerine yer verildi.

“Durmayalım, Dur Diyelim! Faşizmi Durduralım, Birlikte Değiştirelim!” kampanyası çerçevesinde mücadeleye devam edileceği belirtilen sonuç bildirgesinin devamında şunlara yer verildi. “Eylül ayından başlayarak gerçekleştireceğimiz mitingler, halk toplantıları ve şölenler ile sokakları ve meydanları mücadele alanlarına dönüştürecek, faşizmi kurumsallaştırmayı hedefleyenlere ‘Dur’ diyeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here