HDP kararını verdi: Eş genel başkanlığa Serpil Kemalbay getiriliyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yarın olağanüstü kongreye gidecek olan HDP’de vekilliği ve parti üyeliği düşürülen Figen Yüksekdağ’ın yerine eş genel başkanlığa Serpil Kemalbay’ın getirileceği netleşti. Kongrenin şiarı ise “Demokratik Anayasa” olarak belirlendi.

HDP’nin yarın yapacağı 3. Olağanüstü Kongresi’nın hazırlıkları tamamlandı. Şu sıralar HDP Genel Merkezi’nde yoğun bir toplantı hareketliliği var. Yapılan toplantılarda parti organlarında nasıl bir yenilenme olacağına ve HDP Eş Genel Başkanlığı’na getirilecek isim üzerinde tartışmalar yaşandı.

Figen Yüksekdağ’ın vekilliği ve ardından parti üyeliğinin düşürülmesi üzerine yeni eş genel başkanlığı arayışına giren HDP’de yapılan bir dizi toplantı sonrası Kadın Meclisi’nin önerisiyle HDP’nin yeni Eş Genel Başkanı’nın Serpil Kemalbay olacağı kaydedildi. Kemalbay’ın yarın ki kongreye aday olması bekleniyor.

Yüksekdağ’ın vekilliğinin düşürülmesi ardından Serpil Kemalbay, eş başkanlık görevine vekaleten getirilmişti. Kemalbay, Çalışma Yaşamı ve Emekten Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı görevini yürütüyordu.

SERPİL KEMALBAY KİMDİR?

Ardahan doğumlu olan Serpil Kemalbay, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Serpil, Sosyalist Dayanışma Platformu içinde yer aldı. 1997 yılında Dayanışma Evlerinin kurucuları arasında yer alan Serpil, 2007’de güvencesiz işçilerin örgütlenmesi ve hakları için çalışan BATİS’in (Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası) İstanbul’da ve Trakya’da çalıştı. Sendikalarda iş güvenliği ve işçi sağlığı üzerine, özellikle kadın işçilerin hakları konusunda danışmanlık yapan Serpil, 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP’nin İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı oldu.

EŞ GENEL BAŞKANLARIN MESAJLARI OKUNACAK

Dünya Ticaret Merkezi’nde yarın yapılacak olan kongrede ayrıca MYK ve PM’de de ciddi değişiklikler yapılması bekleniyor.

Kongrede referandum sonuçlarıyla birlikte Türkiye’nin siyasi olarak girdiği yeni evre ve bundan sonra yaşanabilecek olası gelişmeler de ele alınacak.

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selehattin Demirtaş’ın mesajları kongrede okunacak. Demirtaş’ın mesajını HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Yüksekdağ’ın mesajının ise kongrede eş genel başkan adayı Serpil Kemalbay okuyacak.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) gençlik ve kadın meclisleri de birer konuşma yapacak.

‘DEMOKRATİK ANAYASA’ VURGUSU

Kongrenin en önemli gündem maddeleri “Demokratik Anayasaya” vurgusuyla barış mücadelesi olacak. HDP’nin zorunlu yapacağı 3. Olağanüstü Kongresi için hazırlanan ana pankartlar ise, “İrademize sahip çıkıyoruz”, “İrademizi sahipleniyoruz” ve “Direnerek kazanacağız” şeklinde olacak.

Kongrenin yapılacağı salonda Demirtaş ile Yüksekdağ’ın yanı sıra tutuklu vekiller ve belediye eş başkanlarının fotoğrafları asılacak.

KONUKLAR

Kongre, Yüksekdağ’ın parti üyeliğinin düşürülmesinin ardından zorlu olarak yapıldığı için HDP, kongreye davet edilecek kişileri sınırlı tuttu. Kongrede sadece HDP bileşenlerinin temsilcileri katılacak.

Kongreye katılacak isimler şöyle: HDK Eş Sözcüleri Gülistan Koçyiğit ve Onur Hamzaoğlu, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Yardımcısı Sıtkı Güngör ile MYK üyesi Sedat Şenoğlu, Yeşiller Sol Gelecek Partisi (YSGP) Eş Genel Başkanı Naci Sönmez, SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve Ahmet Kaya, Devrimci Parti Genel Başkan Ufuk Göllü ile Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Eş Sözcüsü Saniye Evren.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR