HDP ‘üfürükçü polis’i meclise taşıdı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, parti üye ve yöneticilerinin tutuklanmasına neden olan “üfürükçü polis”i Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, partisinin Bursa yöneticileri hakkında hazırlanan dosyada polisin, “Eylemcileri terör finansmanıyla suçlar üfleriz” sözlerini Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi.

Kürkçü, önergenin gerekçesinde, “Bu şekilde polis ‘üfürmeleriyle’ hazırlanan fezlekeler ve iddianameler yüzünden vekillerimizin, belediye eş başkanlarımızın, parti yöneticilerimizin ve üyelerimizin aylarca hatta yıllarca sorgusuz sualsiz cezaevlerinde tutuluyor” diye belirtti.

Kürkçü konu bağlamında Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

*Bu iddianamede adı geçen Gazi Abi kimdir?

*Basına da yansıyan bu konuyla ilgili idari ve/veya cezai soruşturma başlatılmış mıdır? Soruşturma başlatılmamışsa neden?

*Basına ve kamuoyuna yansımayan yukarıdaki örneğe benzer türde yaşanan başka yazışmalar da tespit edilmiş midir? Bunlara ilişkin kaç soruşturma başlatılmıştır? Bu yöntem emniyet teşkilatında daha önce de kullanılan, yaygın bir yöntem midir?

*Söz konusu iddianame ile ilgili Gazi Abi denilen polis, başka hangi fezlekeleri hazırlamıştır? Bu fezlekelerin sonucunda, şu anda kaç kişi cezaevindedir?

*“Gazi Abi” tabiri ile hazırlanan dosya yüzünden 7 ay tutuklu kalan Bursa il örgütü üyelerimiz ve avukatlarına maddi ve manevi mağduriyetlerini giderici tazminat ödenecek midir?

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR