HDP’den Efrîn açıklaması

Post date:

Author:

Category:

HDP MYK, Türkiye’nin Efrîn’e yönelik müdahale girişimlerine dair, “Bölgenin demografisiyle oynamayı hedefleyen Erdoğan rejiminin bu girişimleri kökten yanlıştır, kabul edilemez” açıklamasında bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Türkiye’nin Efrîn kantonuna yönelik müdahale girişimlerine ilişkin “Suriye’de yeni maceralara hayır!” başlıklı yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “AKP-MHP Koalisyonu, Suriye’de Efrîn’i işgal etmek için Hatay ve Kilis sınırına ağır silah, zırhlı birlikler ve binlerce asker sevk ediyor. Efrîn’e top atışları günlerdir sürüyor. Köyler boşaltılıyor. AKP iktidarının 6 yıldır sürdürdüğü yanlış Suriye ve Irak hamlelerine ve tam bir fiyaskoyla sonuçlanmış olan dış politika adımlarına şimdi bir yenisi ekleniyor” denildi.

Efrîn’e yönelik askeri operasyonun DAİŞ ile mücadeleyi baltalamak anlamına geleceğine dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:

BU HAMLE IŞİD İLE MÜCADELEYİ BALTALAMAK DEMEKTİR

“Erdoğan rejimi içerde yaşadığı krizleri örtmek, dünyada yaşadığı izolasyon durumunu unutturmak, iktidarını perçinlemek için milliyetçi ve ırkçı hezeyanları yükseltmeye çabalıyor. Suriye’de yeni maceralara hazırlanan AKP-MHP Koalisyonu, yanlış politikaların bedelini gençlere ve tüm topluma ödetiyor. Bu hazırlıklar yeni bir macera girişimidir. Efrîn hedefi Rojava başarısından rahatsız olanların planıdır. Kürt, Arap, Türkmen halklarının birlikte ve eşit koşullarda kendi bölgelerini yönetmelerinden; onların ortak mücadelesinden rahatsız olanların planıdır. Bu hamle IŞİD ile mücadeleyi baltalamak demektir. Dikkatleri Rakka’da sıkışmış olan IŞİD’den başka yere kaydırmak ya da aksatmak demektir.

Erdoğan rejiminin yeni bir Kürt diyarını işgal girişimi, bir Kürt-Türk, Arap-Kürt savaşı tehlikesini büyütecektir. Türkiye’yi daha gergin ve kutuplaştırıcı bir ortama sürükleyecektir. Bölgenin demografisiyle oynamayı hedefleyen Erdoğan rejiminin bu girişimleri kökten yanlıştır kabul edilemez.

Tüm demokrasi ve barış güçlerine bir kez daha sesleniyoruz. Bu politikalar ülkeyi ve toplumu hızla daha büyük sorunlara sürükleyecektir. Bir an evvel bu hevesten vazgeçilmelidir. Hükümetin içeride ve dışarıda gerilim ve kaos politikalarına karşı herkesi itirazlarını haykırmaya davet ediyoruz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR