HDP’li Eren: AYM iktidarın hamlelerine manevra alanı yaratıyor

HDP Hukuk Komisyonu’ndan Serhat Eren, AYM’nin iktidarın hamlelerine manevra alanı yarattığını ve siyasal motivasyonla hareket ettiğini söyledi

Anayasa Mahkemesi, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemli davada partinin sözlü savunma tarihinin 3 ay süreyle ertelenmesi ve Hazine yardımı yapılan hesaplarına konulan bloke kararının kaldırılması talebiyle yaptığı başvuruyu görüştü.

AYM, 14 Mart’ta yapılacak olan sözlü savunma tarihinin 11 Nisan’a ertelenmesine, partinin Hazine yardımı yapılan hesaplarına konulan bloke kararının kaldırılmasına karar verdi.

Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı değerlendiren HDP Hukuk Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Serhat Eren, kararın henüz kendilerine tebliğ edilmediğini, söz konusu gelişmeleri Anadolu Ajansı’nın servis ettiği haberler üzerinden öğrendiklerini söyledi.

AYM talebimizi kısmen kabul etti

Deprem nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne sözlü savunma tarihinin 3 ay süreyle uzatılması talebinde bulunduklarını aktaran Eren, “Deprem sürecinde partimizin oynadığı rol ve misyon, eşbaşkanlarımız, MYK üyelerimiz, milletvekillerimiz, yazılı savunma sürecini hazırlayan hukuk komisyonumuzun üyeleri ve dava avukatlarımızın sahada olması, yine savunma grubunda yer alan bazı avukat arkadaşlarımızın bürolarının yıkılması, savunma imkanlarından yoksun bıraktı. AYM’ye bireysel başvurular 3 ay ertelenirken, deprem nedeniyle yargılamalar 6 Nisan’a ertelenirken, partimizin sözlü savunmasını hazırlayan hukukçuların büyük bir kısmı deprem bölgesinde kalmalarına rağmen AYM bu talebimizi kısmen kabul etti” dedi.

AYM siyasal motivasyonla hareket ediyor

Anayasa Mahkemesi’nin sözlü savunma için 11 Nisan’a gün verilmesinin manidar olduğunu kaydeden Eren, “Seçim takvimine girmiş bulunuyoruz. Nitekim yarın çağrı yapılması bekleniyor. Aday listeleri de 10 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na teslim ediliyor. Bu durumu göz önünde bulundurduğumuzda, sözlü savunmanın 11 Nisan’a bırakılması manidar. AYM, aynı zamanda partimizle ilgili kapatma istemli davada 14 Mayıs’tan önce de karar verebileceğini ortaya koymuştur. Başından beri partimize siyasi saiklerle açılan davada, AYM’nin maalesef hukuksal motivasyondan çok, siyasal bir motivasyonla hareket ettiğini belirtebiliriz” diye belirtti.

İktidarın hamlelerine manevra

Bu durumun HDP’nin kapatılmasıyla ilgili belirsizlik sürecinin devam ettiği anlamına geldiğini ifade eden Eren, “Maalesef AYM iktidarın hamlelerine manevra alanı yaratmaya devam ediyor. Henüz karar resmi olarak tebliğ edilmedi ama özellikle 11 Nisan’a bırakmakla AYM iktidarın ajandasına göre hareket edeceğini kısmen ortaya koymuş görünüyor. Bu açıdan AYM’nin verdiği kararın hukuka uygun olmadığını ifade etmek isterim” diye konuştu.

‘Yanlıştan döndü’

Partinin Hazine yardımı yapılan hesaplarına konulan bloke kararının kaldırılmasına dair Eren, şunları söyledi: “Anayasa Mahkemesi bloke ilgili verdiği yanlış karardan dönmüştür. Ancak henüz AYM’nin verdiği kararın mahiyetini bilmiyoruz. Bu kararın doğru olduğunu kabul edersek, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin yasaya aykırı, gerçek dışı, sahte beyanları toplayıp AYM’yi de yönlendirmesiyle hesaplarımıza bloke konuldu. Bu karar, Yargıtay’ın sunduğu delillere itibar edilmediği, bu delillerin hukuka uygun olmadığını da gösterdi. Ayrıca Yargıtay’ın 31 Aralık’ta, yılbaşından hemen önce bir hafta sonu hazırlanan, ‘ben geldim, bildiklerim var’ diyen bir gizli tanığın beyanları gerçekçi bulunmadı. Hem gazetecilere hem partimize dönük bu oyunun ifşa olması açısından önemli. Basından öğrendiğimiz kadarıyla karar oy çokluğuyla verildi, bu hukuksuzluğu bir kez daha ortaya koydu.”

Kaynak: MA

#HDPli #Eren #AYM #iktidarın #hamlelerine #manevra #alanı #yaratıyor

EN SON EKLENENLER