HDP’lilerin fezlekelerinde yok yok!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP’li 21 milletvekili hakkında “dokunulmazlıkların kaldırılması” talebiyle fezlekeler hazırlandı. Vekillerin attığı her adım fezleke konusu yapıldı. Söz konusu iddialar arasında, cezaevlerine mektup gönderme, Mehmet Tunç ve Cizre’deki cenaze törenlerine katılmak da sayılıyor.

Hafta başında Meclis’ 40’ı HDP, 4’ü CHP, 1’i de ihraç edilen eski MHP milletvekiline ait olmak üzere toplamda 45 yeni fezleke geldi. 21 HDP’li milletvekili hakkında düzenlenen fezlekelerde arasından HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında 6, parti sözcüsü Osman Baydemir hakkında 3, Meclis Başkanvekili Pervin Buldan hakkında 1 fezleke bulunuyor. Geçtiğimiz yasama dönemde haklarında 600’u aşkın fezleke hazırlanan HDP’lilerle ilgili yeni hazırlanan fezlekelerde de attıkları her adım soruşturma konusu yapılmış.

CİZRE BODRUMLARI ‘DEVLETİ AŞAĞILAMA’ OLDU

HDP’li Çağlar Demirel hakkında Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bir parkta gerçekleşen basın açıklamasında sarf ettiği sözler gerekçe gösterilerek bir fezleke düzenlendi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan fezlekede Cizre’de yüzü aşkın kişinin bodrumlarda yaşamını yitirmesi sonrası yargının tutumunu eleştirdiği sözler Demirel hakkında “suç delili” olarak gösterildi.

Demirel’in söz konusu açıklamasında, “Cizre’de vahşet bodrumlarında ki canlarımızı katlederek kapatmaya çalıştıkları gibi katliamların üstünü kapatmaya çalışıyorlar. Oysa şunu bilsinler ki belki bugün yargı sistemini değiştirerek her şeyi kendilerine bağlıyor olabilirler ama dünyada ve Türkiye’de mutlaka bir gün onlar da yargılanacaktır” demişti. Savcılık bu sözler üzerine hazırladığı fezlekede “Şüpheli Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetinin terörle mücadelesini zulüm, şiddet ve kirli oyun gibi ifadelerle nitelendirerek aşağılama eyleminde bulunmuştur” diyerek, dokunulmazlığın kaldırılmasını istedi.

MEHMET TUNÇ’UN CENAZESİNE KATILMAYA DA FEZLEKE

Hakkında fezleke düzenlenen bir diğer HDP’li ise halen tutuklu bulunan Hakkari Milletvekili Selma Irmak. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan fezlekede Irmak’ın Cizre’deki bodrumlarda katledilen Mehmet Tunç ve kardeşi Orhan Tunç’un cenazesine katılması “örgüt propagandası” olarak nitelendiriliyor.

VEKİLİN GÖZALTINA ALINMASI DA FEZLEKEYE KONU

Siirt Milletvekili Besime Konca hakkında ise, Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından fezleke hazırlandı. İki kez tutuklanıp bırakılan ve 29 Mayıs’ta yeniden tutuklanan Konca hakkında hazırlanan fezlekenin konusu ise gözaltı sürecinde sarf ettiği sözler oldu. 13 Aralık 2016 günü Ankara’da gözaltına alınarak Batman’a götürülen Konca’ın sağlık kontrolü sırasında polislere “bunun hesabını vereceksiniz” demesi fezlekeye gerekçe sayıldı. Savcılık, Konca’nın bu sözlerini “Basit tehdit” olarak değerlendirerek, dokunulmazlığın kaldırılmasını istedi.

REFERANDUM TOPLANTISI DÜZENLEMEK DE ‘SUÇ’

Tutuklu bulunan Muş Milletvekili Burcu Çelik hakkında ise, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan fezlekede Çelik’in Diyarbakır’da referanduma dair düzenlenen “Referandum hayır çalışmaları” başlıklı toplantısına katılması gerekçe olarak gösterildi. DBP Diyarbakır il binasında 31 Ocak günü düzenlenen toplantıdan çekilen bir fotoğrafı delil olarak gösteren savcılık, Çelik’in burada “örgüt propagandası” yaptığını savundu.

CEZAEVİNE MEKTUP GÖNDERME

Burcu Çelik hakkında düzenlenen bir başka fezlekenin konusu ise cezaevinde bulunan hükümlülere göndermiş olduğu mektubunda kullanmış olduğu ifadeler oldu. Çelik’in Çankırı E Tipi Kapalı Cezaevi’nde hükümlü bulunan ve mektubu gönderdiği dönemde açlık grevinde olan Mehmet Nuri Tiryaki’ye gönderdiği mektuptaki ifadeler “örgüt propagandası” ve “örgüt mensuplarının hakaretlerini övme” olarak değerlendirilerek, Çankırı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından fezleke hazırlandı. Cezaevine gönderdiği mektubu fezlekeye konu olan Çelik, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi olmasından kaynaklı birçok kez cezaevlerini ziyaret eden bir isimdi.

TUTUKLU DAVUTOĞLU ADINA ŞİKÂYETÇİ OLDU

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında hazırlanan bir fezlekedeki ayrıntılar ise dikkat çekici. Hükümet yetkililerinin “Fırat’ın batısı kırmızıçizgimizdir” diyerek, YPG-YPJ güçlerinin Fırat’ın batısına geçmesini Türkiye’ye tehdit olarak görmelerine dair sözlerini eleştiren Demirtaş’ın “PYD geçecek, mal mal bakacaksınız” sözleri “kamu görevlisine hakaret olarak” değerlendirildi. Ancak soruşturma, dosyada “mağdur” sıfatıyla ismi geçen Ahmet Davutoğlu’nun başvurusuyla açılmadı. Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde hükümlü bulunan Mehmet Gökçe’nin savcılığa göndermiş olduğu ihbar mektubuyla söz konusu soruşturma açıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR