HDP’nin ‘devlet içindeki çeteler’ önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

HDP’nin ‘Devlet içindeki çete yapılanmalarla ilgili iddiaların araştırılması” amacıyla Meclis Başkanlığı’na verdiği önerge, AKP-MHP oylarıyla reddedildi

Meclis Genel Kurulu’nda bugün, HDP grubunun, “Devlet içindeki çete yapılanmalarıyla ilgili iddiaların araştırılması” amacıyla verdiği Meclis Araştırma önergesinin gündeme alınması önerisi görüşüldü. Önergenin gerekçesini HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, açıkladı.

Çepni, “Tüm toplumun büyük bir endişeyle izlediği çeteleşme, mafyalaşma, bunların devletle ilişkisi ve siyasi cinayetlerle ilgili iddiaların araştırılmasını istiyoruz. Doğal olarak da TBMM’nin bu konuda yapması gereken en temel işlerden bir tanesinin buna hızlıca el atması ve bu konuda doğrudan bir sorumluluk almasını beklemektir” dedi.

İYİ Parti: Devleti ele geçirmeye çalışan bu tür yapılar olmuştur

HDP’nin önergesi üzerine İYİ Parti Grubu adına söz alan Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, “Tarih boyunca birçok ülkede devleti içeriden ele geçirmeye ya da devletle iş birliği yapmaya yeltenen bu tür yapılanmalar var olmuştur. Bunlar, mutlak kötülüğün timsalidir. Ülkemizde de benzer girişimler olmuştur, olmaya devam etmektedir. Bu tür yapılanmalar kalleştir çünkü kendilerine ait olmayan imkânları kendi çıkarları için kullanıp bunu ideoloji ve değerler madrabazlığıyla meşrulaştırmaya çalışırlar; kalleştirler çünkü kendilerine ait olmayan olanakları istismar ederler; kalleştirler çünkü gasp ettikçe ideolojik söylemlerini abartırlar, ezdikleri değerleri kutsadıklarını öne sürerler; kalleştirler çünkü olmayan düşmanlar yaratırlar” diye konuştu.

CHP: Tuğla çekilsin duvar yıkılsın

CHP Grubu adına konuşan Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, tam 30 yıl önce bugün katledilen araştırmacı gazeteci, yazar Uğur Mumcu’yu anarken, “Uğur Mumcu katledildiğinde dönemin İçişleri Bakanı, bugün de adı bir dizi karanlık işlerle anılan Mehmet Ağar’ın ‘Tuğlayı çekersek duvar yıkılır’ sözü vicdan sahibi olan herkesin yüreğini dağlamaktadır. Metin Göktepe, Musa Anter, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Onat Kutlar, Necip Hablemitoğlu, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Tahir Elçi; daha geriye gittiğimizde Ümit Kaftancıoğlu, Cavit Orhan Tütengil ve Abdi İpekçi… Hepsi devletin içerisine sızmış çetelerin, suç örgütlerinin, yabancı servislerin kurbanıdır ve tüm bunlarla ilgili gerçek bir hesap sorma tüm ailelerin ve toplumun beklentisidir. Bugün ise Sinan Ateş dosyası aynı zihniyet tarafından kapatılmak istenmektedir. Buradan bir kez daha güçlü bir şekilde söylüyoruz; o tuğla çekilecekse çekilsin ve o duvar yıkılacaksa yıkılsın” diye konuştu.

AKP: Uyuşturucu suçlularının gözünün yaşına bakmadık

AKP Grubu adına söz alan Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel ise, “Bir dönem ülkenin dört bir yanında türemiş, kerameti kendinden menkul, cafcaflı lakaplarla anılan sözde babaların racon kestiği Türkiye’yi hukuktan başka yöntemlerin geçerli olmadığı bir seviyeye getirdik. Özellikle uyuşturucu suçlarıyla mücadele ederken kimsenin gözünün yaşına bakmadık. Dünyada uyuşturucu suçlarına en ağır cezaların verildiği ülkelerin başında geliyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından HDP’nin “devlet içindeki çete yapılanmalarla ilgili iddiaların araştırılması” için verdiği önergenin öne alınması önerisi AK Parti ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

HDP’den önerge: Devlet içindeki ‘çeteler’ araştırılsın

ANKARA

#HDPnin #devlet #içindeki #çeteler #önergesi #AKPMHP #oylarıyla #reddedildi

EN SON EKLENENLER