İKİNCİ ENFAL HAZIRLIĞI MI?

0
205

Tahran’da görüşmeler yapan Genelkurmay Başkanı Akar, Bakıri ve Ruhani ile, Kandil, Rojava ve Güney’e yönelik savaş hazırlıklarını görüştü. Görüşmede ekrana Tevbe suresi yansıtılarak, yeni enfal hazırlıklarının planlandığı sinyalleri verildi

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın “öncü birlik” olarak üç gün önce Tahran’a gönderdiği Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, İran ile birlikte Kürtlere karşı işbirliği arayışına girdi. Enfal soykırımına giden sürece benzer bir konsept geliştirme çabasına giren iki ülkenin kurmaylarının görüşmesi esnasında ekrana Tevbe Sûresi’nden alıntıyla Kürtlere karşı yeni soykırım zemini hazırlandığı sinyali verildi.

Akar bir süre önce Kürtlere karşı ortak savaş için Ankara’ya gelen İran Muhammed Bakıri ile temaslarda bulunduktan sonra İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü. Görüşmede Kürtleri statüsüz bırakma, kazanımlarını yok etme ve savaş senaryolarını ele aldı. İki ülke Ankara’da kararlaştırılan PJAK’a, Kandil’e, Güney Kürdistan’a ve Rojava’ya karşı ortak operasyonların detaylarını masaya koydu. Bugün de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Akar ile yapılan pazarlıklara son şeklini vermek için Tahran’a gidecek. Öte yandan görüşmeler sırasında çok çarpıcı bir gelişme de tarih belleğine kaydedildi. Görüşmede “Cihada çıkın” diyen Tevbe Suresi’nin 38. ve 39. ayetleri ekrana yansıtıldı. Yansıtılan bu görüntü, akla Saddam Hüseyin’i getirdi. Saddam, 29 Mayıs 1987’de Kur-an’ı Kerim’in savaş ganimetlerini ve taksimatını konu alan Enfal suresinden esinlenerek yüzbinlerce Kürdü katletmişti. Yansıyan bu görüntü de Türkiye ve İran’ın Kürtlere karşı cihad ilan edip arka planda ikinci Enfal hazırlığı yaptığının işaretini vermiş oldu.

Üçlü birlik olacaklarmış!

Rojava ve Güney Kürdistan’ın kazanımlarının üzerinde yoğunlaşıldığı toplantıların ardından yapılan açıklamada konuşan Akar, Irak ile Suriye’yi de Kürtlere karşı işbirliğine dahil etme teklifinde bulunarak, “Türkiye ve İran yüzyıllardır dost ve ortak değerlere sahip iki ülkedir. Bu ortak değerler doğrultusunda içerisinde bulunduğumuz mevcut tehdit ve risklere karşı işbirliğimizi geliştiriyoruz.” dedi. İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri de, “Askeri eğitim, tatbikat ve tecrübe paylaşımı konusunda görüşmeler yaptık. Bu konular ve daha fazlası Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İran ziyareti sırasında da görüşülecektir “ şeklinde konuştu. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemxani ise, tehditlere karşı Türkiye, İran ve Irak olarak üçlü işbirliği yapılması gerektiğini belirtti. Akar ile Bakirî daha sonra Tahran’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Ruhani’yi ziyaret etti. Görüşmenin içeriğine ilişkin İran Cumhurbaşkanlığı’nın sitesinde açıklama yapıldı. Ruhani’nin sözlerinin yer verildiği açıklamada, Türkiye ve İran’ın mevcut tehdit ve risklere karşı askeri alanda işbirliklerini geliştirecekleri ifade edildi. AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan da aynı gündemle görüşmeler yapmak üzere bugün Tahran’a gidiyor.

HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here