İmralı iddiası iddianamede

Post date:

Author:

Category:

Türkiye’de 15 Temmuz günü gerçekleştirilen darbe girişimi sırasında Amed’de görev yapan 2 general ve 2 albayla ilgili soruşturma yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmaya ilişkin hazırlanan iddianameyi tamamladı. İddianamede, Diyarbakır 2’nci Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi Komutanı Tümgeneral Atilla Darendeli, 8’inci Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Deniz Kartepe, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Kurmay Albay Ali Durmuş ve 2’nci Birleştirilmiş Hava Hareket Merkezi Amiri Kurmay Albay Bülent Gürdoğan’a isnat edilen eylemlere yer verildi. İddianamede yer alan, Eskişehir’de görevli Pilot Yüzbaşı Yavuz İstek’in darbe teşebbüsünden sonra verdiği bir ifadedeki ayrıntılar dikkat çekti.

İstek, 12 Temmuz günü Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliğinde görevli Albay Ali Durmuş’un askeri telefonla kendisini aradığını vurgulayarak, “PKK liderine yönelik bir operasyon yapılacağını, benim de birikimimden yararlanmak istediklerini söyledi” şeklinde ifade verdi. Savcı ise şüpheli Albay Ali Durmuş’un darbe planlaması doğrultusunda Eskişehir’de bulunan Pilot Yüzbaşı Yavuz İstek’i arayarak özel görev olduğunu söyleyip, Amed’e çağırdığını belirterek, 15 Temmuz günü F-16’ları kaldırarak Ankara’ya götüren pilotlardan Yavuz İstek’in de bu talep doğrultusunda kendi birliğinden izin alarak Diyarbakır’a geldiğini kaydetti.

İddianamede, “Darbeciler İmralı’da bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı öldürerek Türkiye’de bir iç savaş çıkarmayı planladı” ifadelerine yer verilirken, söz konusu planlamayı yapan kişi olarak iddianamede adı geçen Kurmay Albay Ali Durmuş ise iddialara, “Yavuz İstek’le görüşmemde geri hizmet uçuşuna gideceğimi, kendisinin de katılıp katılmayacağımı, kendisiyle uzun zamandır görüşmediğimi, bu suretle görüşeceğimizi söyledim. Yavuz İstek’i geri hizmet uçuşuna davet etmedim. Sadece Diyarbakır’da olup olmadığını sordum. Öcalan’a yönelik bir operasyonla ilgili Yavuz İstek’e bir beyanım olmadı. Böyle bir şey zihnimden dahi geçmedi” yanıtını verdi.

AMED

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR