Kemalbay: Katar’da ne işiniz var?

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Partisinin il kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Körfez krizine dikkat çekerek, “AKP-Saray iktidarı yanlışlarından dönmüyor. Katar’da Türkiye askerlerinin ne işi var? Katar’a asker göndermek Türkiye halklarına bir şey kazandırmaz, kaybettirir” dedi.

HDP İstanbul İl Örgütü’nün “Örgütlenme seferberliği ile mutlaka kazanacağız” şiarıyla Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirdiği 2. Olağan Kongresi devam ediyor. Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçısı Mervan Tan’ın sahne almasının ardından divan seçimin yapıldığı kongre saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı selamladı. Kongrelerinin devir teslim töreni olmadığını, daha da güçlenmenin adı olduğunu söyleyen Temelli, bugünden sonra yarını var edeceklerini dile getirerek, “Mutlaka kazanacağız. Şimdi bunu örgütleme dönemi. Yolumuz açık olsun” dedi.

TAŞDEMİR: HDP BİR TOHUM GİBİ TOOPRAĞA DÜŞTÜ

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ise cezaevlerinde olan tüm siyasi tutukluları selamlayarak, HDP projesinden korkulduğunu dile getirdi. Taşdemir, “Bundandır ki bu projenin öncüsü Sayın Öcalan yıllardır tecrit altında tutuluyor. Buradan Sayın Öcalan’ı selamlıyoruz” dedi. Taşdemir, HDP projesinin bir tohum gibi toprağa düştüğünü dile getirerek, “Ondan kimse HDP’nin önüne kesemiyor. HDP ondan daha da güçlenerek devam ediyor” dedi. Taşdemir, AKP’nin politikalarının Ortadoğu ve Türkiye’de çöktüğünün söyledi.

TUTUKLU HDP’LİLERİN MESAJI OKUNDU

Daha sonra HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Esengül Demir ve Mustafa Avcı birer konuşma yaptı. “Direne direne kazanacağız” sloganlarının yükseldiği kongre salonunda tutuklu HDP İstanbul il yöneticilerinin gönderdiği mesajı okundu. Tutuklu olan HDP Eş Genel Başkanı Selehattin Demirtaş ve siyasi parti üyeliği düşürülen tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın mesajlarının okunmasının ardından HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay konuştu.

‘CİZRE’YE DOKUNUN’ ÇAĞRISI

Bugünleri yaratan sürecin 7 Haziran ile başladığının altını çizen Kemalbay, “7 Haziran ile halkımız, Gezi ile gelen birlik ruhuyla yeni Türkiye’yi kuruyordu. Onlar 7 Haziran ruhuna saldırıyorlar bizlerde bu ruhu daha da büyütmek için çaba gösteriyoruz” dedi.

Direnmeye devam ettiklerini söyleyen Kemalbay, “Ben buraya Cizre’den geldim. Bütün kentlerden halkımızın Cizre’ye giderek, oradaki kadınlara dokunmasını isterim. Orada her şeye rağmen dimdik olarak ayakta duran halkımıza dokunsunlar. Bu katliamlara rağmen umutla hala barışa vesile olurum diyen halkımıza selam olsun” dedi.

‘BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİYİZ’

Referandumda kazananın kendileri olduğunu dile getiren Kemalbay, şöyle devam etti: “Eğer İstanbul isterse bu faşist iktidarı gönderebilir. O nedenle İstanbul kongremizin gerçekleşmesi ve güçlü bir örgütleme hamlesi yapması bizler için önemlidir. Önümüzde bir demokratikleşme projesi olması gerekiyor. Bu proje sadece Kürlerin değil, kadınların, gençlerin, Türkiye halklarının sorunudur. Artık demokrasi sorunu tüm Türkiye halklarının sorunudur. Onun için birlikte mücadele etmeliyiz. Artık daha ileri adım atmalıyız. Bizler barış için, kardeşlik için, hakça paylaşım için ne yapabiliriz ortak paydasını bulmak zorundayız. Bunu yaptığımızda kazanırız işte. Cizre’de halkımız ne için direndi ise Rize’deki halkımız da aynı amaçla direndi. Dolayısıyla ortak paydamız oldukça fazla. Onun için de daha çok bir araya gelmek zorundayız” dedi.

‘SEMİH VE NURİYE’NİN MÜCADELESİ MÜCADELEMİZDİR’

İşlerine geri dönmek için açlık grevinde olan tutuklu Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in mücadelesinin herkesin mücadelesi olduğuna vurgu yapan Kemalbay, “Onların başlatmış olduğu direniş bayrağını bizim taşımamız lazım” dedi.

‘KATAR’DA NE İŞİNİZ VAR?’

İktidarın Türkiye halklarına artık hiçbir şey veremeyeceğinin altını çizen Kemalbay, Katar krizine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Bizler geleceğin umudunu taşıyanlar birlikte bu iktidarı gönderebiliriz. Bu kadar taşların yerinden oynadığı bir Ortadoğu’da artık hiçbir şey kolay değil. AKP-Saray iktidarı yanlışlarından dönmüyor. Türkiye, özellikle Suriye’de Kürtleri ve demokrasi güçlerini destekleyerek daha büyük bir avantaj sağlaması gerekirken bunun tam tersini yaparak, bir çıkmaza girmiştir. Katar’da Türkiye askerlerinin ne işi var? Cari açığı kapatalım diye Katar’a asker göndermek Türkiye halklarına bir şey kazandırmaz, tersine kaybettirir. Rojava bütün dünya ezilen halkları için bir umut olmaya devam etmektedir” dedi.

‘MUTLAKA KAZANACAĞIZ’

“Bizler kadınların, yoksulların, emekçilerin, gençlerin, halkların partisiyiz” diyen Kemalbay, konuşmasını şöyle noktaladı: “Bizler onların sömürü politikalarına karşı ilmek ilmek, iğneyle kuyu kazar gibi mücadelemizi yükseltmek zorundayız. HDP’nin halkların partisi olduğunu göstermek için fabrika fabrika, sokak sokak çalışmak zorundayız. 16 Nisan’da çıkan tablo HDP’nin Türkiye halklarının umudu olduğunu ortaya koymuştu. Birlikte kazanacağız ve mutlaka kazanacağız” şeklinde konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR