Kenanoğlu: Fetihtepe ve Çekmeköy’de yaşananlar kentsel değil, rantsal dönüşüm!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, İstanbul Fetihtepe ve Çekmeköy’de yaşanan sorunları Meclis gündemine taşıdı. Kenanoğlu Genel Kurul konuşmasında, “Kentsel değil rantsal bir dönüşüm yapılmak isteniyor. Bölgede yaşayan vatandaşların elektriği, suyu, gazı kesilmiş. Ölümlere sebep olacak vakalar da söz konusu. Halkın onayladığı bir çözüm getirilmeli” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, İstanbul Fetihtepe ve Çekmeköy’de yaşanan sorunlara dair Meclis Genel Kurulu’nda konuştu.

İstanbul Fetihtepe’de 16 kez iptal edilen bir kentsel dönüşüm projesinin Beyoğlu Belediyesi tarafından yeniden uygulanmak istendiğini belirten Kenanoğlu, Çekmeköy’de ise deprem toplanma alanı olan bir parkın ranta açıldığını ifade etti.

“OKMEYDANI’NDA ZORAKİ BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM SÖZ KONUSU”

Okmeydanı’nda ciddi bir dramın söz konusu olduğunu dile getiren Kenanoğlu, “Hakikaten hiçbir şekilde hakkın, hukukun tanınmadığı, 16 defa iptal edilen, reddedilen bir karar var ve buna rağmen de ısrarla orada bir kentsel dönüşüm yapmak isteyen Belediye Başkanı var. Kentsel dönüşümün nasıl olması gerektiği üzerine birçok brifing yapıldı, birçok sunum yapıldı. Bu işin toplumun, orada yaşayan halkın rızası olmazsa eğer nasıl sorunlara yol açacağı konusunda birçok belge, bilgi ve sunum toplandı. Bu Meclis’in arşivlerinde de, kayıtlarında da var. Şimdi bakıyorsunuz, Okmeydanı’nda insanların kabul etmediği şekilde, zoraki bir kentsel dönüşüm söz konusu. Tabii, mahalle halkı da diyor ki: ‘Bu kentsel dönüşüm falan değil, bu rantsal dönüşüm.’ Yani belirli müteahhitlerin burada koruyup kollandığı bir sistem var. Dolayısıyla da biz evlerimizi vermek istemiyoruz” diye konuştu.

“GECEKONDU BÖLGELERİ BÜYÜK RANT MERKEZLERİ HALİNE GELDİ”

‘Niye Okmeydanı bölgesi?’ diye soran Kenanoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Şu anda kentin tam orta göbeğinde kalmış ve orada geçmişten gelip gecekondularda oturan insanlar var. Aynı Küçük Armutlu’da olduğu gibi, şehrin diğer göbeğinde kalan başka gecekondu bölgelerinde olduğu gibi. Yani buralar şöyle görülüyor; buralarda büyük rant alanları oluştu, bunlar çeksin gitsin başka yere, biz buralarda büyük rant merkezleri oluşturacak yapılar, binalar oluşturalım şeklinde bir bakış açısı da var. Küçük Armutlu’daki bakış açısı da bunun üzerine kurulu.”

“BÖLGEDEKİ VATANDAŞLARIN ELEKTRİĞİ, SUYU, GAZI KESİLMİŞ DURUMDA”

Bölgede yaşayan insanların elektriklerinin, sularının kesildiğini anımsatan Kenanoğlu, konuşmasının devamında, “Biraz önce baktım Belediye Başkanı bu konuda ne diyor diye. Belediye Başkan şöyle diyor: ‘Marjinal grupların söylemi.’Başka bir şey değil yani, marjinal gruplar söylemi üzerine kurulu bir ideolojik yaklaşımdan bahsediyorum. İzliyorsunuzdur iki gündür. Biz oradaki yaşananları izliyoruz, vatandaşların evlerinin içerisinden yansıyan görüntüler var. Ya, kimin ne dediği, kimin ne olduğu belli. Biraz önce, bu konuşmadan önce oradaki tanıdığım bir dernek başkanını aradım dedi ki: ‘Buradaki bu mahallede, şu anda bu mağduriyeti yaşayanların büyük çoğunluğu da AKP’ye oy verenler.’ Hani böyle işine gelmediği zaman marjinal ilan ediliyor ya kolaylıkla, öyle değil. ‘Şu anda o mağduriyeti yaşayanların büyük çoğunluğu da AKP’ye oy veren mahalleliler’ dedi. Hakikaten insanların hastaları var, mağdur olmuş insanlar var, engelli insanlar var ve onların orada elektriği, suyu, gazı kesilerek orada başka bir işkenceye maruz bırakılıyorlar. Ölümlere sebep olacak vakalar da söz konusu” dedi.

“DEPREM TOPLANMA MERKEZİ İMARA AÇILMIŞ”

Fetihtepe’nin ardından Çekmeköy’deki dönüşüme ilişkin konuşan Kenanoğlu, şunları aktardı:

“Burada deprem için toplanma alanına ve oradaki bir parka yapılaşma izni veriliyor ve bununla ilgili sıkıntılar var. Şimdi, burada biz Deprem Araştırma Komisyonu’ndayken şuna tanık olduk. Denildi ki özellikle bazı ilçeler için bir depremde toplanma merkezi sadece mezarlıklar, bak, sadece mezarlıklar… Yani sağ çıksanız da depremden sonra mezarlığa gideceksiniz, öldüyseniz de mezarlığa gideceksiniz, mezarlıktan başka gideceğiniz yer yok İstanbul’da şu anda. Şimdi, bütün bunlar niye yok? İşte, bu tür park alanları imara açılıp yapılaşmaya açıldığı için. Çekmeköy’deki vatandaşın isyanı da buna yönelik. İşte, sizin bildiğiniz o müteahhitlerden birinin imar planı yapılırken ona ayrılması gereken park alanı ayrılmamış, ona başka yerden verilmiş, gelmiş orada halkın ortak park alanına ve toplanma alanına göz dikmiş ve orası imara açılmış, orayla ilgili sıkıntılar var. Sonuçta biz İstanbul milletvekiliyiz ve İstanbul’daki yaşanan sorunları, sıkıntıları ve Türkiye’nin birçok bölgesinde, farklı bölgelerinde yaşanan sorun ve sıkıntıları burada dile getireceğiz. Bunların çözülmesi konusunda da elimizden geleni yapacağız. Sizden de talebimiz, her ne kadar kulağınızı da kapatsanız, gözünüzü de kapatsanız biz bu sorunları buradan bunun için dile getiriyoruz. Çünkü orada insanlar mağdur ve sıkıntı yaşıyorlar ve bunların çözülmesini istiyoruz.”

PİRHA/ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR