Kılıçdaroğlu: Kontrollü darbenin ipliğini yakında pazara çıkaracağız

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha önce çok tartışılan “kontrollü darbe” açıklamasını yineleyerek, “İpliğini yakında pazara çıkartacağız, bunu herkes görecek” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, Sözcü Gazetesi’nin Gülün cemaatiyle suçlamasına tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, “Herkesi FETÖ’yle suçlarsın da Sözcü’yü suçlamak aklın ve vicdanın kabul edebileceği bir şey değil” dedi. Burak Akbay’ın “Tek suçum Türkiye’de gazetecilik yapmak” sözlerine hatırlatan Kılıçdaroğlu, “O savcıya seslenmek istiyorum; sen sarayın savcısısın, Cumhuriyet savcısı değilsin. Cumhuriyet savcısı emir almaz, yasalara bakar” diye konuştu.

KONTROLLÜ DARBE AÇIKLAMASI

Kılıçdaroğlu, referandum öncesi söylediği ve çok tartışılan “kontrollü darbe” açıklamasına bir yenisini ekledi. “Gerçekten de ne istediler de vermediler” diyerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıllarda yaptığı açıklamalara işaret eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Arkadaşlarım bakın, kontrollü darbe girişiminin ipliğini yakında pazara çıkaracağız, herkes tanık olacak buna göreceksiniz… Bugün bu kontrollü darbe girişiminin ağır ağır ipuçları ortaya çıkıyor. Kimin ne yaptığını gayet iyi biliyoruz. 15 Temmuz karşı darbe girişimidir arkadaşlar. Bugün Türkiye, karşı darbeyle karşı karşıya arkadaşlar. Binali Bey ne diyor; FETÖ’nün siyasi ayağı yok. Siyasi ayağı var kardeşim. Saray’dan başlayarak AKP grubuna kadar ineceksin… FETÖ’yü beslediler, büyüttüler. ‘Ne istediler de vermedik’ dediler, Türkiye’yi teslim ettin.”

‘TERÖR ÖRGÜTÜNE SABIR GÖSTERİLİR Mİ?’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, TÜSİAD toplantısında DAİŞ’e ilişkin, “İşte Suriye, biz Gaziantep’teki DEAŞ saldırısı olana kadar hep sabrettik. Ama kadın, çocuk öldürüldükten sonra ‘Daha duramayız’ dedik” sözlerine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Ya bunun terör örgütü olduğunu biliyorsun, sabrediyorsun” diye belirtti.

“Bir terör örgütüne sabır gösterilir mi” diye devam eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Gaziantep saldırısına kadar ne oldu? Tarih tarih vereceğim arkadaşlar. Niğde’de 2 polisimiz şehit edildi. IŞİD şehit etti. 11 Haziran 2014, Musul Başkonsolosluğumuz basıldı, yine terör örgütü demediler. 6 Aralık 2015, Sultanahmet’te bir polisimiz şehit oldu, yine terör örgütü demediler. 20 Temmuz 2015 Suruç’ta 34 kişi hayatını kaybetti, yine terör örgütü demediler. Sabrettiler. Bunlar toplu gösteriler yaptılar, yayın organları çıkardılar.

1 Eylül 2015 Kilis’te bir askerimizi şehit ettiler. 10 Ekim 2015, Ankara’da katliam yaptılar, terör demediler, kokteyl dediler. Sultanahmet’te 13 kişi hayatını kaybetti, yine sabrettiler. 29 Ocak 2016, İstiklal Caddesi, 5 kişi hayatını kaybetti. 28 Haziran 2016, Atatürk Havalimanı İstanbul’da, 45 kişi hayatını kaybetti yine seslerini çıkarmadılar. Gaziantep saldırısına kadar 209 vatandaşımız IŞİD terör örgütü tarafından şehit edildi. Israrla terör örgütü demediler.

Şimdi kalkıyor bu suçunu itiraf ediyor. Gaziantep saldırısına kadar sabrettik diyor. Bu 209 kişinin günahı kimin boynuna? Seyrettik diyor, 209 kişi hayatını kaybederken. Değerli arkadaşlarım, bu yüzlerce vatandaşın ölümünü niye beklediler? Çünkü ideolojik akrabalıkları var bunların. Çünkü bunlar Suriye’ye silah gönderiyorlardı IŞİD’e, El Nusra’ya, TIR’larla silah gönderiyorlardı.”

‘NAMUSU VE ŞEREFİ NEREDE BIRAKTINIZ?’

Kılıçdaroğlu, son olarak şunları söyledi: “Değerli arkadaşlarım. 15 Temmuz darbe girişimini hepimiz biliyoruz. Kontrollü bir darbe girişimi olduğu konusunda kanaatimiz iyice güçleniyor zaten. OHAL’le bütün istediklerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Çıkardıkları kararnamelerle demokrasiyi askıya aldılar. Ve bu süre içinde anayasayı değiştirdiler. Bu anayasa, hukuksuz bir anayasadır. Bu anayasa, mühürsüz bir seçimin ortaya çıkardığı anayasadır. Bu anayasanın, cumhurbaşkanının yemini bölümünü bir daha okuyorum; ‘Üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma, büyük Türk milleti ve tarih huzurunda namusum ve şerefim üzerinde ant içerim.’ Şimdi ben merak ediyorum, tarafsızlık gidip bir partiye üye olduğunuz anda biter. Genel Başkan olduğunuz anda biter. O zaman bu namus ve şerefi nerede bıraktınız siz?”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR