Konca: AKP Hükümeti yasa dışı örgüt haline gelmiştir

HDP Sêrt Milletvekili Besime Konca, AKP Hükümeti’nin hükümet olmaktan çıktığını belirterek, yasadışı örgüt haline geldiğini söyledi.

HDP Sêrt Milletvekili ve HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, Meclis Genel Kurulu’nda konuştu. AKP Hükümeti’nin çok rahat ve açık bir biçimde önce suçları Meclis’e getirdiğini belirten Konca, şöyle devam etti: “Bunun için yasa çıkarıyor, sonra bu suçları işleyecek olanları, bundan görevli kıldıklarını, sorumlu kıldıklarını korumak için tekrar yasa çıkarıyor. İşte, bu hükümet anayasal, yasal, siyasal, hukuki bir hükümet olmaktan çıkmıştır ve son hâliyle, Olağanüstü Hâl ilanıyla, Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yöntemiyle bu hükümet hükümet olmaktan çıkmıştır. Bir gayrinizami, antidemokratik, hukuk dışı örgüt, teşkilat hâline gelmiştir.”

Hükümet darbecilerle mücadele etmiyor yarışıyor

Darbe girişimi sonrası cemaatle mücadele edildiği söylentisinin de gerçeği yansıtmadığını belirten Konca, “Bugün yapılan cemaatle mücadele değil adeta bu zihniyetle, cemaatle, darbeyle yarıştır. Bugüne kadar cemaatin nasıl büyüdüğünü, nasıl kendi referansları altında geliştiğini herkes biliyor. Hani, ‘sızma’ diyorlar ya aslında sızmamıştır. Hükümetin garantörlüğünde gelişmiştir, yaygınlaşmıştır. Evet, kısmen bize sızma olarak niye yansıyor? Çünkü biz cemaati takip eden, Gülen’in vaazlarını dinleyen bir toplum değildik. Ama biz yıllardır, 14 yıldır ‘tek başına hükümetim’ diyen bu hükümeti dinliyoruz ve bugün hükümetin yaptıkları bu cemaatin yaptıklarından, darbecilerin yaptıklarından çok daha fazladır. Mesela Cemaatten biri bile çıkıp ‘ben madam gibi öleceğime adam gibi ölürüm’ demedi. ‘Başka bir cümle kuracaktım, kalsın’ demedi. Kadınlara her türlü hakareti onlarca, yüzlerce televizyon canlı canlı vermedi. Kadına karşı işlenen cinayetleri, Cizre’de, Sur’da, Nusaybin’de yapılanları da. O zaman da kanun çıkardınız askeri, polisi korumak için. Suçluları korumak için yasalar çıkarıyorsunuz” diye konuştu.

(hd/kk/pu)

EN SON EKLENENLER