Oluç: AKP-MHP işçileri açlığa mahkûm edecek

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, gündemdeki gelişmelere dair Meclis’te basın toplantısı düzenledi.
Oluç, Meclis’ten geçen ayrımcı infaz yasasına karşı siyasi ve hukuki mücadele vermeye devam edeceklerini söyledi.

‘SARAY ENTRİKALARI’

Oluç, Türk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasının kabul edilmemesine dair şöyle dedi: “Saray içi entrikalar dönemiyle karşı karşıya olduğumuzu açık ve net bir şekilde gördük. Halk kendi sağlığı için endişelenirken, iktidar kendi koltuğu ve bekası için endişeleniyor. Bunun mücadelesini sürdürüyor belli ki. Bunun uygun bir durum olmadığını söylemeye devam edeceğiz. Siz kendi koltuklarınızın kavgasını verecekseniz, bunu halkın ve toplumun sağlığı üzerinden yapmayın.

‘ÖNLEM ALMIYORLAR, GREV YASAKLIYORLAR’

Oluç, iktidarın salgına karşı yeterli önlemleri almadığına dikkat çekerek, “Hafta içi çalış, hafta sonu evde otur ve böylece koronavirüs salgınından korun. Böyle bir önlem gerçekten görülmüş bir önlem değil. Zorunlu sektörler, yani ilaç, gıda gibi zorunlu sektörler dışında üretimi sürdürmek fabrikalarda, atölyelerde, işyerlerinde doğru değildir” diye konuştu.
İşçiye “grev yasağı” ve “ücretsiz izin”in önünü açacak olan düzenlemeyi “fırsatçılık” olarak değerlendiren Oluç, şöyle devam etti:
“Koranavirüs salgını önlemleri arasına grev yasağını koymayı düşünmüşler. Yani işyerinde grev yasağını düşünmüşler, işyerinde çalışmanın engellenmesini düşünüyorlar, işten çıkarılma yasağını düşünmüyorlar. Grev yasağını düşünüyorlar. Darbe günlerinde grevler yasaklanır, şimdi de bu torba yasanın içinde önümüze geldi. Anayasa’ya da aykırı. Korona ile alakası yok. Ama önümüzdeki dönem için acaba işçiler greve giderse bunu yasaklayabilir miyiz, diye düşündüler. Hem Anayasa’ya aykırıdır hem İLO anlaşmalarına aykırıdır.

‘İŞÇİYİ AÇLIĞA MAHKÛM EDİYORLAR’

Teklifin altıncı maddesinde işveren tarafından ücretsiz izne ayrılan kısa çalışma ödeneğinden ve işsizlik ödeneğinden yararlanamayanlara işsizlik sigortası fonundan günde 39 lira 24 kuruş olmak üzere, toplamda bin 177 lira ödeme yapılacak. Bunun içinden bir de damga vergisini düşecekler. Bu kadar büyük bir vicdansızlık, bu kadar büyük bir adaletsizlik kabul edilebilir gibi değil. Ne alacak bu insanlar bin 177 TL ile? Nasıl geçinecekler? Dolayısıyla bu adaletsizliği kesinlikle kabul etmiyoruz, bunun karşısında mücadele ediyoruz. İşten çıkarılmaların yasaklanması doğru bir yöntem; bunu biz en başından beri söylüyoruz, geç kalındı. Ama ayda bin 177 liralık ödenekle işçileri açlığa mahkûm etmek kabul edilemez. İşten çıkarılmanın yasaklanmasının yanında ücretsiz izin meselesine gerek yoktur.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR