‘Özyönetim bir model teklifidir’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Wan Milletvekili Özgökçe, AKP’nin ‘Türk tipi başkanlık’ modeli teklif ettiğini belirterek, ‘Bizim sunduğumuz model suç unsuru sayıldı ve seçilmişlerin çoğu şu an bu sebeple cezaevinde. Özyönetim talep etmek suç değildir, bu bir model teklifidir’ dedi

Meclis’e sunulan Anayasa değişiklik teklifinin komisyon görüşmelerinde açıklamalarda bulunan HDP Wan Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, HDP’nin savunduğu demokratik Anayasa modelini değerlendirdi. 10 Aralık 2016 tarihinde Meclis Başkanlığına sunulan değişiklik teklifinin toplum mühendisliği yerine devlet mühendisliği yaptığını belirten Özgökçe, “15 Temmuz darbe girişimi sonrasında tüm siyasi partilerin darbelere karşı birlikte mücadele desteği olmasına karşın bu yol tercih edilmedi. Genel Kurul’da da çokça değerlendirme yaptık ve eleştirilerimizi sunduk, yaşadıklarımızı anlattık. On dört yıldır istikrar söylemiyle oy alan siyasi iktidar, Ergenekon operasyonları sonrasında “Vesayet bitti” söylemlerinden hiç yokmuş gibi davranmakta ve mevcut Anayasa değişiklik teklifini vesayetin panzehiri olarak sunmaktadır. Oysa vesayetin panzehiri otoriterleşmek değil, demokratikleşmektir” dedi.

“Barış” kelimesinin dahi telaffuz edilemediği, neredeyse suç sayıldığı bir ortamda temel yasayı, toplum sözleşmesini, Anayasayı dikta bir rejime doğru toplumu uçurumdan aşağıya sürüklediğini söyleyen Özgökçe, “Demokratik cumhuriyeti inşa etmek Türkiye halklarının bize yüklediği en önemli görevdir. Barış hakkından bahsederken belirttiğim gibi, birlikte yaşamın formülünü aramak ve bulmak hepimizin öncelikle bireysel görevidir” ifadesini kullandı.

Özyönetim suç değildir

“HDP’yi çalışamaz hâle getirmekle, referanduma HDP’siz gitmenin hesabını yapmakla yüzde 50’yi geçeceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz” diyen Özgökçe, şunları ifade etti: “AKP ‘başkanlık’ ya da ‘Türk tipi başkanlık’ diyerek bir model teklif ediyor halka. Bizim seçim beyannamemizde, tüzüğümüzde 7 Haziran’dan önce Türkiye halklarına teklif ettiğimiz model de yerinden yönetim, yerinden yönetimin güçlendirildiği özyönetim dediğimiz modeldi. Her ikisi de tekliftir ama bizim sunduğumuz model bir manipülasyonla, ciddi bir algı yönetimiyle suç unsuru sayıldı ve bütün seçilmişlerin çoğu şu an bu sebeple cezaevinde. Yani, özyönetim talep etmek suç değildir, bu bir model teklifidir ve Türkiye halkları kendisi için en doğru yönetim modeline kendisi karar verebilecek durumdadır. 7 Haziran seçimleri öncesinde Türkiye halkları bu meseleyi tartışmaya başlamıştı.”

ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR