Sancar Hacıbektaş’ta: Aleviler sadaka istemiyor, haklarını istiyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Eş Genel Başkan Mithat Sancar ve beraberindeki heyet Hacıbektaş’ta ziyaretlerde bulundu. Sancar, Hacı Bektaş Veli Dergahı ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, “Alevilerin sorunlarını biliyoruz. Eşit yurttaşlık talebi karşılandığında hepsi çözülecektir. Bu dergah asıl sahiplerine, Alevilere verilmelidir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri için bugün (16 Ağustos) Hacıbektaş’ta ziyaretlerde bulundu.

Partinin Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Halklar ve İnançlar Komisyonu Eşsözcüsü Turgut Öker, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri Sultan Özcan, Tuncer Bakırhan ve Doğan Erbaş, Alevi Masası Eşsözcüleri Nesimi Aday ile Songül Tunçdemir, milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Alican Önlü, Kemal Bülbül ve Zeynel Özen, Parti Meclisi (PM) üyeleri Azra Güllüpınar, Hacer Elçin, İbrahim Kasun ve Sevgi Kişin Sazan’ın yer aldığı HDP heyeti, anma etkinlikleri kapsamında düzenlenecek olan bir dizi programa katılarak ziyaretlerde bulundu.

HDP’li heyet, Hacıbektaş Belediyesi’ni, dernekleri, Alevi kurumlarını, cemevini ve çilehaneyi ziyaret etti. Heyet ayrıca dergah ziyareti ve esnaf gezisi de düzenledi.

HDP’li heyet, Hacı Bektaş Veli Dergahı ziyareti sonrası dergah önünde açıklama yaptı.

“BİZ BURAYA OY İÇİN GELMEDİK”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Hünkardan insanlığın öğrendiği çok şey var. Hünkar bu topraklarda barışı getirmek için gelmiştir. Barış için 72 millete aynı nazarla bakmak lazım. Biz bu felsefeyle bakıyoruz hayata ve bu felsefeden aldığımız ilhamla eşit yurttaşlık talebini dile getiriyoruz.” dedi.

“Biz buraya oy için gelmedik. Nefes, rızalık için geldik” diyen Sancar, şöyle devam etti:

“Buradan alacağımız nefesi tüm Türkiye ye yaymak için geldik. Bu ülkede insanları nefessiz bırakan bu düzeni değiştireceğiz. Eşitsizliği her alana yayan bu iktidarı hep birlikte değiştireceğiz. Değiştirelim ki bu ülke nefes alsın. Her inançtan insan özgür yaşasın. Her milletten insan kendi gibi yaşasın. Özgür olmak için kendin olman lazım. Kendin olman için de özgür olman Lazım.

“DERGAH ASIL SAHİPLERİNE, ALEVİLERE VERİLMELİDİR”

Bu ülkedeki tüm inançlar ve halklar kendi gibi olsun diye mücadele ediyoruz. Alevilerin sorunlarının farkındayız. Tüm Alevi kesimlerini ziyaret ediyoruz. Bir kampanyamız var. Alevilere eşit yurttaşlık verilsin diyoruz. Bu kampanyayı Aleviler üzerinden yürütülen provokasyonları boşa çıkarmak için başlattık. Çözüm çemevlerine gösterişli ziyaretler yapmakla olmaz. Çözüm eşit yurttaşlık talebinin hayata getirilmesiyle gelecektir. Aleviler sadaka istemiyor. Haklarını istiyor. Bu eşit hakların anayasal güvence altına alınmasını istiyorlar. İktidar bir enkaz bırakıyor . Bu sistemi hep birlikte değiştirebiliriz. Güçlü bir ittifaka ihtiyaç var. Alevilerin 1500’lerde dergahlarına kayyumlar atanıyordu. Makbul Alevi yaratmak istiyorlardı. Bu zihniyet hala aynı. Devlet kendi Alevisini yaratmaya çalışıyor. Bu dergah kaç kere kapatıldı, kayyumlar atandı. Bu dergah asıl sahiplerin, Alevilere verilmelidir. Asimilasyon politikası hala devam ediyor. Bu anlayışı önümüzdeki dönem değiştirmeliyiz. Savaş politikalarına karşı çıkmalıyız. Bu zalim iktidarı, bu adaletsiz düzeni değiştirmek için gelin canlar bir olalım.”

HDP’li heyeti Hacıbektaş’ta ki ziyaretlerine gün boyunca devam edecek.

PİRHA/HACIBEKTAŞ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR