Şêx Seîd’in torunlarından AKP’ye: Haydi başka kapıya

Post date:

Author:

Category:

AKP’nin Şêx Seîd’i referandumda kullanma girişimi Kürt halkının büyük tepkisini çekti. Şeyh Said Derneği Genel Sekreteri Özsoy, ‘Şeyh Said ve dava arkadaşlarına gönül vermiş hiç kimse bu zulüm düzenine Evet demeyecektir’ dedi

Referandum çalışması yürüten AKP’nin, Amed’de 1 Nisan’da yapılacak ‘Evet’ mitingi öncesi Başbakan Binali Yıldırım’ın fotoğrafı ile “Her evet Şeyh Said ve arkadaşlarına bir fatihadır” yazılı pankart asmasına Kürt halkından sert karşılık geldi. AKP’nin Şêx Seîd’in adını kullanmasına sosyal medyadan yoğun tepki yağdı. Gün boyu gelen tepkilerden sonra AKP İl Başkanlığı pankartı indirmek zorunda kaldı.

‘İkiyüzlülük ve acizlik’

Gazete Duvar’dan Vecdi Erbay’a konuşan Şeyh Said Derneği Genel Sekreteri Felat Özsoy, pankarta sert tepki gösterdi. Özsoy, “Şeyh Said ve dava arkadaşlarını güncel politik çıkarları için kullanma basiretsizliğini, acizliğini ve ahlaksızlığını gösteren bu duyuru sahiplerini kınıyoruz. AKP Diyarbakır İl Yönetimi bu hakareti yapma hakkına sahip değildir, haddi değildir” dedi. Pankartın içeriğini, Şark İstiklal Mahkemesi döneminde katledilen insanların manevi şahsiyetlerine saldırı niteliğinde bulduklarını söyleyen Özsoy, “Bu duyuru mevcut iktidar sahiplerinin ikiyüzlülüğünü ve acizliğini ortaya koymaktadır” dedi.

Şêx Seîd’e AKP de saldırmıştı

Felat Özsoy, AKP iktidarı döneminde yaşadıklarını ise şöyle anlattı: “Erzurum-Hınıs’ta Şeyh Said Efendi ve dava arkadaşlarının hatırasına yapılan abide yıktırılıp belediye başkanı olan Şeyh Said Efendi’nin torunu Hasan Basri Fırat soruşturmaya tâbi tutulup cezalandırılmıştır. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Dağkapı’daki meydana Şeyh Said Meydanı ismini vermek istedi, ancak iptal edildi. Şeyh Said ve dava arkadaşlarının mezar yerlerinin ailelerine verilmesine yönelik yaptığımız tüm başvurular cevapsız bırakılmış, kaale bile alınmamıştır. O dönemin aydınlatılması için arşivlerin açılması, bilgi ve belgelerin kamuoyu ile paylaşılması taleplerimiz sonuçsuz kalmıştır. Yapılan zulümler ile ilgili özür dilenmesi ve sonuçlarının ortadan kaldırılması taleplerimizi sağır sultan duymuşken, mevcut iktidar sahipleri oralı bile olmamıştır.”

‘Zulme evet demeyeceğiz’

Referandumda evet oyu kullanmanın tek kişinin sultasını kabul etmek olduğunu söyleyen Özsoy, “Dernek olarak bizim buna Evet dememiz mümkün değildir, Şeyh Said ve dava arkadaşlarına gönül vermiş hiç kimse bu basit yaklaşımlara prim vermeyecek bu zulüm düzenini, sulta rejimini güçlendirecek hiçbir yaklaşıma Evet demeyecektir” dedi. Pankarttan dolayı CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın yaptığı açıklamaya da değinen Özsoy, “Konu Kürtler olunca AKP ve CHP arasında hiçbir farkı kalmıyor” dedi.

AMED

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR