Taşçıer: 2013’te başlayan birlik çalışmalarına ivme kazandırmak istiyoruz

Post date:

Author:

Category:

HDP’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne gerçekleştireceği üst düzey ziyaretteki heyette yer alan Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, heyetin ana gündeminin Kürt ulusal birlik kongresi çalışmalarına ivme kazandırmak olduğunu söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk’ün de aralarında bulunduğu üst düzey bir HDP heyeti, Federe Kürdistan Bölgesi’ne 3 günlük ziyaret gerçekleştirecek. Heyetin ana gündemi Kürt ulusal kongresi.
TÜM KESİMLERLE GÖRÜŞÜLECEK
Heyet yarın ilk olarak Erbil’e geçecek. Erbil’deki iki günlük temasların ilk adresi PDK Genel Başkanı Mesut Barzani olacak. Ardından hükümet adına Başbakan Neçirvan Barzani ile yapılacak görüşme sonrası diğer siyasi parti ve hükümet organlarıyla bir araya gelinecek. Süleymaniye’de ise başta Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) ve Goran Hareketi olmak üzere tüm siyasi partileri kapsayacak bir görüşme trafiği olacak. Heyet 8 Nisan akşamı temaslarını tamamlayarak geri dönecek.
Heyette yer alacak olan ve uzun yıllardır Kürt ulusal birliği için çalışma yürüten HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, ziyaretin ana gündemini ve beklentilerini Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı. Taşçıer, 2013’te ilk kez ulusal birlik kongresi için gerçekleşen ön toplantıyla başlayan çalışmalara bir ivme kazandırmayı umduklarını söyledi.
‘KONGRENİN BİR AN ÖNCE TOPLANMASI ELZEMDİR’
2013 yılında PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın önerisiyle Diyarbakır, Ankara ve Brüksel’de gerçekleşen toplantıların sonuncusunun ulusal birlik kongresinin ön toplantısı niteliğinde olarak Erbil’de gerçekleşmişti. Tüm Kürdistani siyasi partilerin temsil edildiği toplantı Kürt ulusal birliği açısından da bugüne kadar atılan en önemli adımdı. Ancak toplantıdan kısa bir süre sonra özellikle DAİŞ’in ortaya çıkışıyla birlikte yaşanan gelişmelerden dolayı bu süreç akamete uğramıştı. Taşçıer, o gün başlayan sürecin tamamlanmasının elzem olduğunu söyledi.
‘SALDIRILARI BERTARAF ETMEK İÇİN KÜRTLER ORTAKLAŞMALI’
O dönemki çalışmaların içerisinde de yer alan Taşçıer, şunları söyledi: “2013’teki o toplantıda dört parçadan ve diasporadan gelenlerin de ortak görüşü idi; Kürt Ulusal Birlik Kongresi’nin bir an önce toplanması yönündeydi. Ancak o dönem yaşanan gelişmeler ve yine Ortadoğu’daki egemen güçlerin de perde arkasında oynadıkları rolleri ve müdahalelerinden dolayı bu süreç kesintiye uğradı. Ben inanıyorum ki gün ulusal kongre toplanmış olsaydı ve ortak refleksle hareket etseydi ne Kobanê ne de Güney Kürdistan’a dönük IŞİD saldırıları yaşanmayacaktı. Ne de referandum ile ilgili olumsuz gelişmeler ve son olarak Efrin’de yaşanılanlar olurdu.  Bu nedenle ulusal kongrenin elzem olduğu düşüncesi var. Bu tür saldırıları bertaraf etmek ve Kürt sorunu konusunda tüm Kürtlerin ortaklaşmasının önemli olmasından dolayı bu kongrenin bir an önce toplanması elzemdir.”
Bu sürecin tamamlanması gerektiğini belirten Taşçıer, en son HDP olarak gerçekleştirdikleri üst düzey toplantıda bunun bir kez daha dile getirildiğini ancak sonrasında HDP’ye karşı geliştirilen yoğun baskılardan ötürü bu sürecin ağır hareket ettiğini kaydetti.
Taşçıer, “2016 yılında Sayın Selahatin Demirtaş başkanlığında yine kapsamlı bir üst düzey ziyaret gerçekleştirmiştik. O ziyarette yaptığımız bütün görüşmelerde Kürtler arası birlik ve diyalog açısında ortaklaşan bir umut belirmişti. Bu umudun somutlaştırılması o günlerde tüm kesimlerin açıklamalarında da dile getirildi. Fakat HDP’ye yönelik baskılardan sonra süreç ağır işledi” diye konuştu.
‘ZİYARET ULUSAL BİRLİĞE İVME KAZANDIRACAKTIR’
Bu ziyaretin de 2016’dan bu yana eksik bırakılan görüşmeleri sürdürmek ve özellikle Kürt Ulusal Birliğini sağlamak için diyaloğu daha da geliştirmeyi amaçladığını ifade eden Taşçıer, “Yapacağımız görüşmelerde umudumuz ulusal birlik konusuna daha da ivme kazandırmaktır. Kürtlerin Ortadoğu’nun böylesi bir dönemden geçtiği süreçte bunun ihtiyaç olduğu daha net bir şekilde kendisini gösterdi. Görüşmelerde ortaklaşmak adına bu toplantıların yararlı olacağını düşünüyoruz. Umudumuz da bunu bir an önce gerçekleştirmektir” ifadelerini kullandı.
Taşçıer, “Kürtlerin Ortadoğu’da her dört parçada da kazanım ve değerlerini koruması açısından kongrenin gerekli olduğu şiarıyla hareket ederek çalışmalarımızı yürütüyoruz. Umuyorum kaldığımız yerden kısa zamanda da devam ederiz” dedi.
MA / Hayri Demir
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR