Tecrit ve hak ihlalleri raporlaştırılacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve artan hak ihlallerine ilişkin bir takım temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen ancak Öcalan ve HDP Eşbaşkanlarıyla görüşme taleplerine cevap dahi verilmeyen EUTCC heyeti, uluslararası kurumlara sunmak üzere rapor hazırlayacak

Avrupa Birliği Türkiye Yurttaş Komisyonu (EUTCC) tarafından organize edilen aralarında Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri, Avrupa Konseyi (AK) üyeleri, gazeteci ve yazarların olduğu uluslararası heyet, bir hafta süren Amed ve İstanbul gezilerini tamamladı. Heyet, gözlemlerine dair İstanbul il binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Serbat Köklü ve HDP MYK üyesi Gülsüm Ağaoğlu da katıldı.

İmralı talebi reddedildi

Heyet adına ortak basın metnini okuyan Cambirigde Üniversitesi’nden Dr. Thomas Miley, bir hafta boyunca Kürt özgürlük hareketinin temsilcileriyle, siyasi parti ve çok sayıda kurum temsilcisiyle görüştüklerini söyleyerek, “Delegasyon, Türkiye Adalet Bakanlığı’na başvurarak 18 yıldır İmralı Adası’nda tecrit ve hapis edilmiş olan barış sürecinin mimarı Abdullah Öcalan ile görüşmek istemiş ancak bakanlık bu talebe cevap vermemiştir. Heyet halen Edirne’de Anayasa’ya aykırı şekilde hapsedilmiş olan Demirtaş’ı da ziyaret etme girişiminde bulundu. Bu talep de reddedilmiştir. Bir hafta boyunca heyet ülkedeki insan hakları ihlallerine tanıklık etmiş ve raporlamıştır” dedi.

6_öcalanRapor hazırlayacaklar

HDP Milletvekillerinin duruşmalarına da katıldıklarını belirten Miley, “HDP’li bir vekilinin Diyarbakır’daki hukuksuz ve politize edilmiş duruşmasına katıldık. Birçok kesimle Diyarbakır’da görüştük. Ordu’nun saldırıları sokağa, çıkma yasaklarını sayısız hak ve insan hakları ihlallerini bize tek tek anlattılar” ifadelerini kullandı. Bir haftalık izlenimlerine dair bir rapor hazırlayacaklarını ve uluslararası kurumlara sunacaklarını vurgulayan Miley, Türkiye’nin PKK Lideri Abdullah Öcalan konusunda CPT’nin tavsiyelerine uymadığı yönündeki izlenimlerini de rapor edeceklerini kaydetti. Hukuk dışı gözaltıların ziyaretleri süresince dikkat çekici ve etkileyici bir şekilde tırmandığını aktaran Miley, CPT ile görüşmek ve Türkiye konusunda harekete geçirmek için Strasbourg’a gitmeyi planlayacaklarını aktardı.

Emek, barış ve özgürlük direnişçisi

Asrın Hukuk Bürosundan Av. Serbay Köklü ise, Öcalan’ın koşullarına değinerek, “Kendisine 18 yıldır İmralı’da tecrit sistemi uygulanmakta. Kendisine uygulanan bu sistemin uluslararası bir boyutu olmakla birlikte ‘Milli İmralı’ uygulamalarının bir yansıması olarak kendisini belirtmektedir” dedi. “Şuan ülke İmralı tecrit sistemiyle yönetilmektedir” diyen Köklü, “Sayın Öcalan’la görüşmelerin engellenmesini hiçbir şekilde kabul etmemekteyiz” diye konuştu.

MYK üyesi Gülsüm Ağaoğlu da, “Sayın Öcalan’ın İmralı Adası’nda tek başına sürdürmüş olduğu mücadelenin yalnızca Kürt halkı için değil emek, barış ve özgürlük için de sürdürülen bir direnişi olduğunu düşünüyoruz” diye belirtti.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR